Jaka matka nie chce, aby jej dziecko stało się inteligentną i wykształconą osobą. Aby osiągnąć ten cel, wielu rodziców zajmuje się dziećmi. Pozwala dziecku nauczyć dziecko czytać, liczyć i myśleć logicznie. Specjalnie dla rozwoju logicznego myślenia węgierski psycholog i matematyk Zoltan Dienes opracował własną technikę. Jest idealny do gier z dziećmi w wieku 3-4 lat. Najprostsze gry można rozpocząć od dwóch. Trudne zadanie będzie interesujące, a przy okazji warto wypełnić pierwszą klasę.

Jakie są logiczne bloki dla Gienesh?

  • znajomość figur geometrycznych, ich rodzajów;
  • rozwój logicznego myślenia;
  • kształtowanie umiejętności rozróżniania kolorów, kształtów, rozmiarów, grubości;
  • rozwój umiejętności twórczych.

Ponadto, stale angażując się w system Gienesh, twoje dziecko uczy się: analizować, porównywać, streszczać, klasyfikować, uogólniać. Wszystkie te umiejętności pomogą mu w dalszej nauce.

Jakie są rozwijające się bloki Gienesh?

W zestawie dydaktycznym zbierane są 48 bloków. Żadne z nich się nie powtórzy. A każdy ma cztery cechy:

  • kolor (żółty, czerwony, niebieski);
  • formularz (okrąg, kwadrat, trójkąt i prostokąt);
  • rozmiar (duży i mały);
  • grubość (gruba i cienka).

Można je kupić w sklepie dziecięcym lub zamówić online. Jeśli posiadasz umiejętności i zdolności, nie będziesz miał trudności z samodzielnym wykonaniem drewnianych klocków z Gyenes.

Często w zestawie z figurami oferowane są karty do gier logicznych z blokami Gyenes, które w razie potrzeby można wykonać samodzielnie.

Istnieją dwa rodzaje kart. Pierwszy wyświetla cechę obiektu (czerwony, okrąg, cienki itd.). Drugim jest negacja cechy (nie żółta, nie gruba, nie mała). Przykłady takich kart, które można zobaczyć na zdjęciu. Można je pobrać i wydrukować lub podejść do nich kreatywnie i narysować zdjęcia samodzielnie.

cygańskie bloki własnymi rękamiklocki gienesha własnymi rękami 1

Aby rozwinąć kreatywną wyobraźnię, pokaż dziecku, jak na rysunkach można dodać zdjęcie. To może być motyl, mały człowiek czy coś. Przykłady takich obrazów pokazano na rysunku. Po połączeniu kilku takich aplikacji, dziecko samo nauczy się wymyślać wzory.

Gry dydaktyczne z blokami Gyenes

Dla dzieci gra "wybierz to samo" jest odpowiednia, na przykład, znaleźć wszystkie czerwone lub wszystkie te kwadratowe. Gdy to zadanie jest łatwe do zarządzania przez dziecko, skomplikuj to. Proś o znalezienie czegoś takiego (nie niebieskiego, nie cienkiego).

Interpretacja tej gry jest "wielopiętrowym domem" . W tym pomoże Ci przypisać karty. Narysuj dom na dużym arkuszu. Pozwolić na każdym piętrze ułożyć figury o określonych właściwościach. Umieść karty obok pięter i pozwól dziecku rozłożyć klocki, przestrzegając warunków na karcie.

Aby rozwinąć wrażenia dotykowe, można za pomocą następującego ćwiczenia: złożyć wszystkie figurki do sakiewki i poprosić dziecko, aby dostało wszystkie grube.

Gra " Poszukiwanie skarbów" jest odpowiednia dla starszych dzieci. Ukrywasz skarb pod postacią, a dziecko, zadające główne pytania, musi znaleźć skarb. Pytania mogą być następujące:

- Skarb pod wielkim blokiem?

-Nie. (to znaczy pod małym)

"Pod kurtyną?"

-Nie.

"Pod błękitem?"

- Tak.

gra blokowa Giens

- Pod rundą?

-Nie.

i tak dalej.

Gra "stripped blocks" jest przeznaczona dla starszych dzieci. W nim dziecko musi przeprowadzić analizę porównawczą wszystkich bloków i podzielić je na grupy. Schemat gry pokazano na rysunku. Zadanie brzmi tak: Święty Mikołaj przyniósł dużą paczkę prezentów do lasu i powiedział: "Niech Lisa bierze wszystkie drobne upominki, niedźwiedź zabiera cały tłuszcz, a Wilk jest cały . " Układamy trzy obręcze na podłodze, jak pokazano na rysunku i klasyfikujemy bloki zgodnie z zadaniem.