Termin "analiza porównawcza" jest tłumaczony z angielskiego jako "oznaczenie miejsca", jest to sposób na badanie działalności innych firm i konkurencyjnych firm w celu wykorzystania ich rozwoju z korzyścią dla siebie. Istnieje kilka rodzajów takich schematów, wraz z wyborem cennych narzędzi, z których można korzystać.

Benchmarking - co to jest?

Benchmarking to analiza porównawcza dostępnych wskaźników, określenie i zastosowanie najlepszych przykładów skutecznej pracy dla Twojej firmy. Często eksploruje osiągnięcia firm działających w podobnej dziedzinie, chociaż niektóre ogólne schematy mogą być wykorzystywane do wszelkich reprezentacji sprzedaży. Główne są dwa procesy:

 1. Ocena.
 2. Porównanie.

Funkcje analizy porównawczej

Sukces projektu zależy od dokładnego wykonania funkcji na każdym etapie wdrażania, metodologia benchmarkingu obejmuje siedem kroków:

 1. Ocena organizacji i możliwości poprawy.
 2. Definicja przedmiotu dla porównania.
 3. Wyszukaj odpowiednią próbkę firmy.
 4. Zbieranie materiałów.
 5. Analiza informacji i określenie ram dla działań wdrożeniowych.
 6. Wykorzystanie doświadczenia w praktyce.
 7. Badanie wyników.

Jeśli chodzi o funkcje takiej metody, jak benchmarking, wyróżniają się czterema:

 1. Polityka towarowa . Określa rodzaj produktu i niszę na rynku.
 2. Kształtowanie cen . Obliczana jest najlepsza cena produktu. Główne narzędzia: dodatkowe opłaty i rabaty.
 3. Reklama . Wykorzystanie wszystkich jej rodzajów: od banerów na ulicach po reklamy w Internecie.
 4. Sprzedaż, sprzedaż . Znajdź wiarygodnych pośredników, wyraźnie dzielących władzę, odpowiedzialność i rozpatrywanie roszczeń.

Zalety i wady benchmarkingu

Wielu próbuje dowiedzieć się, jaką metodę, benchmarking i jakie są jej mocne i słabe strony. Głównym pozytywnym aspektem jest prawidłowe wykorzystanie działań konkurentów lub firm z dużym doświadczeniem w wymaganej dziedzinie, dla własnej korzyści. Wady tej metody polegają na kompleksowym pozyskiwaniu informacji, ponieważ nikt nie chce jej udostępniać. Skuteczność analizy porównawczej zależy również od tego, w jaki sposób są brane pod uwagę te punkty:

 • przykłady firm zagranicznych nie zawsze pasują do realiów krajowych;
 • trudno jest zidentyfikować firmę na rynku rosyjskim, która powinna być wzięta jako przykład, ponieważ może mieć wiele podwodnych raf i nikt ich nie reklamuje.

Rodzaje testów porównawczych

Dziś, zarówno na rynkach krajowych, jak i europejskich - ostra konkurencja, więc nie traćmy z oczu, jak inni biznesmeni prowadzą interesy. W końcu może bardzo szybko wyjść z rynku, a do tego momentu pomocna może być analiza porównawcza z właściwą implementacją metod. Badacze wyróżniają kilka rodzajów testów porównawczych:

 1. Benchmarking konkurencyjności . Jest to porównanie produktów i metod zarządzania ich przedsiębiorstwami z bardziej udanymi.
 2. Wewnętrzny benchmarking . Porównanie jednostek produkcyjnych z podobnymi w przedsiębiorstwie.
 3. Funkcjonalny test porównawczy . Porównywane są funkcje różnych organizacji pracujących w jednej sferze.

Narzędzia analizy porównawczej

Narzędzia do analizy porównawczej są liczne, ich zastosowanie zależy od ustawionych zadań. Wielu pomija główną kwestię - ta technika nie jest jednorazowa, ale ciągła, ponieważ zmieniają się warunki, a wraz z nimi - i cechy działalności konkurentów w biznesie. Dlatego musisz trzymać rękę na pulsie i być elastycznym. Metoda benchmarkingu obejmuje:

 • praca w ramach wymiany doświadczeń;
 • prognozowanie komputerowe;
 • analiza reklamy i public relations;
 • ankiety, ankiety, prowadzenie grup fokusowych.

Jak pokazuje teoria i praktyka, optymalne osiągnięcia pojawiają się, gdy połączona analiza porównawcza jest połączona, biorąc pod uwagę doświadczenie firm pracujących w innym obszarze i porównujących ten proces. Musisz skupić się na takich wskaźnikach:

 • cena, jakość, różnorodność towarów;
 • poziom usług;
 • komunikacja z potencjalnymi klientami;
 • system zniżek, promocji, nowych produktów.

Etapy benchmarkingu

Koło analizy porównawczej jest ciągle w ruchu, etapy jego trzymania mogą się różnić, biorąc pod uwagę innowacje, ale powinny być zachowane w chronologii działania. Istnieje pięć głównych etapów:

 1. Określ problemy, które wymagają poprawy.
 2. Wyszukaj najbardziej doświadczone firmy jako model.
 3. Analiza danych Twojej firmy.
 4. Zbadaj dane dotyczące materiałów dla bardziej odnoszących sukcesy biznesmenów.
 5. Porównanie informacji i pomyślne ich wykorzystanie.

Do analizy najlepiej jest wynająć co najmniej trzy firmy, aby uzyskać pełniejszy obraz. Zbieranie informacji wymaga utworzenia sieci agentów, którą należy również zająć przed realizacją planów. Aby osiągnąć maksymalną efektywność, eksperci doradzają zwracając szczególną uwagę na wyjaśnienie takich kwestii:

 1. Za pomocą jakich metod udało się uzyskać wysokie wskaźniki?
 2. Czy istnieje duża różnica między firmami wybranymi do porównania?
 3. Czy korzystanie z tych technologii w pracy Twojego przedsiębiorstwa jest realistyczne?