Atrakcyjność w psychologii jest pojęciem, które określa atrakcyjność jednej osoby na drugą, jej lokalizację. W prostych słowach, to jest sympatia, która pojawia się między ludźmi. Pomimo tego, że wydaje się, że to uczucie powstaje niezależnie, istnieją pewne prawa przyciągania, które od dawna używane są przez ekspertów z dziedziny sprzedaży, reklamy, psychologii i wielu innych. Pojęcie atrakcyjności nie jest już uważane za wąski termin psychologiczny - jest używane niemal wszędzie.

Psychologiczne metody tworzenia atrakcji

Aby spowodować dobre usposobienie osoby, wystarczy po prostu zastosować techniki przyciągania. Ci, którzy są zaznajomieni z książką Dale'a Carnegiego "Jak zdobyć przyjaciół i wpłynąć na ludzi", prawdopodobnie zobaczą wiele znanych sztuczek. Rozważ te:

 1. "Twoje własne imię." Żadne dźwięki na świecie nie brzmią dla osoby równie przyjemnej jak jego imię, dlatego częściej nazywają ją imieniem i nazwiskiem. Niezależnie od tego, czy jest to klient, czy pracownik firmy, czy nawet ktoś z sąsiadów - wszyscy będą zadowoleni, jeśli się przywita i odsyłają do nich po imieniu.
 2. Odległość. Istnieje dystans, na który możemy wpuszczać ludzi - bliscy ludzie mogą prawie cofnąć się, ale jeśli nowy przyjaciel zachowuje się podobnie, spowoduje to niechęć. Ważne jest, aby zrozumieć te granice, poczuć je i nie przekraczać aspektu strefy intymnej.
 3. "Układ przestrzenny". Psycholodzy mówią, że najlepiej jest być po stronie siebie nawzajem, jeśli jesteś na tym samym poziomie - to usunie niepotrzebną agresję. Ale szef i podwładny są zwykle naprzeciwko siebie.
 4. Lustro duszy. Bądź przyjazny, uśmiechnij się, otwórz, spójrz w oczy, ale bez napięcia.
 5. "Złote słowa". Czyńcie komplementy towarzyszowi, wspierajcie jego wybór, zgadzajcie się z jego decyzjami.
 6. "Pacjent słuchający". Jeśli twój rozmówca musi mówić, pozwól mu to zrobić, po prostu kiwając głową i patrząc na niego, aby zrozumiał, że doskonale go rozumiesz.
 7. "Gesty". Są całe książki, które uczą czytania poprawnie gestów i mimiki twarzy, dzielenia się wszystkimi tymi niewerbalnymi wskazówkami z pozytywnymi i negatywnymi, i uczą, jak cicho kopiować dobre sygnały, wywołując tym samym współczucie. Na poziomie początkowym wystarczy tylko skopiować gesty, ale niepostrzeżenie.
 8. "Życie osobiste". Zainteresuj się życiem danej osoby, pamiętaj o każdym słowie i kolejnych spotkaniach, zainteresuj się tym, co dzieje się z jego siostrzeńcem lub czy jego pies odzyskał zdrowie. Ta uważna postawa nie może jednak spowodować usposobienia.

Takie proste mechanizmy przyciągania pozwolą ci nie tylko nawiązać dobre relacje z zespołem, klientami, szefem, ale także z ludźmi, z którymi chcesz się zaprzyjaźnić.

Rodzaje atrakcji

Poziom atrakcji jest inny, od bardzo płytkiej do głębokiej. Rozważmy kilka początkowych:

 1. Współczucie. To przyciąganie pojawia się na początku komunikacji i kształtuje atrakcyjność fizyczną, cechy społeczne, symbole statusu społecznego i inne rzeczy. rodzaje atrakcji Jest to emocjonalna reakcja na "maskę", którą nosi człowiek.
 2. Miłość. To uczucie ma podtekst seksualny, kojarzy się z podekscytowaniem, ale mija dość szybko (do 2 lat). Jest to mylone z miłością od pierwszego wejrzenia. Jest to w zasadzie reakcja na zachowanie roli, zbieg okoliczności osobowości z jakimś ideałem. W tym okresie osoba wygląda najlepiej, po czym często następuje rozczarowanie, tj. Miłość jest uczuciem do ideału, a nie prawdziwą osobą.
 3. Uczucie. Powstaje na bazie wspólnej aktywności, która zwiększa atrakcyjność w oczach innych.

Są to najbardziej powierzchowne poziomy, ale na głębszych poziomach można również rozważyć uczucia, takie jak miłość i zależność od osoby.