Strach przed pająkami to arachnofobia. Według legendy Arachna była utalentowanym tkaczem o niesamowitej urodzie. Dumna ze swoich zdolności, stworzyła zasłonę z najlepszych nici, przedstawiała bogów, wpadających w ludzkie namiętności. Jej praca była piękniejsza niż u Ateny. W przypływie gniewu bogini zamieniła Arachne w pająka.

Czym jest arachnofobia?

Panika i nerwowy tik z widoku małego i nieszkodliwego, ukrywającego się w kącie pająka - to arachnofobia. W większości przypadków dzieci i kobiety są poddawane lękliwym atakom. Arachnofobia, której psychologiczne przyczyny są klasyfikowane jako fikcyjne i nieuzasadnione, powoduje problemy w wieku dorosłym. Obawa, że ​​fakt, że osoba w nieznanym środowisku zostanie zaatakowany przez stawonoga, przeszkadza w kontrolowaniu emocji, przynosi wiele problemów.

Strach przed pająkami - psychologia

Psychoanalityk Zygmunt Freud opisuje strach jako stan, który nie ma definicji i obiektywności, ale jego odczucie jest znane człowiekowi. Aby przezwyciężyć strach przed pająkami przez Freuda, można, określając punkt wyjścia, moment, kiedy psychika została zraniona (głównie w dzieciństwie) i nie była chroniona (została zignorowana lub wyśmiana przez rodziców). Stając się dorosłym, osoba nie może właściwie zbudować reakcji w podobnej sytuacji, próbuje w każdy możliwy sposób uniknąć napotkania źródła urazu psychicznego.

arachnofobia

Arachnofobia - przyczyny

Mężczyzna nabywa nawyki i lęki jako dziecko. Zachowanie rodziców na widok istoty stawonogowej jest najpierw kopiowane przez dziecko, a wraz z upływem czasu wyrabia się nawyk reagowania na owada na poziomie podświadomym - aby się bać. Nagłe pojawienie się owada (a nie tylko pająka) doprowadza psychikę do stanu wzbudzonego. Powody, dla których podejmowana jest arachnofobia, psychologowie nazywają czynniki:

 1. Człowiek boi się nieznanego, niezrozumiałego. Kto wie, co je pająk (może z krwią ludzi?), Dlaczego osiedla się w domach i lubi mieszkać w ciemnych miejscach - w piwnicach, w których jest niewiele światła i wilgoci, gdzie jest przerażająco i bez robactwa.
 2. Fabuły filmów, w których gigantyczne stwory podobne do pająków atakują ludzi bez przyczyny i niszczą wszystko.
 3. Pamięć genetyczna, przekazywana z odległych przodków - wynik ewolucyjnej adaptacji. Kilka tysięcy lat temu pewien człowiek napotkał pająki na wolności, niektóre gatunki pająków stanowią zagrożenie dla życia nawet teraz, a następnie - przy braku wiedzy o medycynie i antidotum - ukąszenie w większości przypadków doprowadziło do śmierci.
 4. Nieprzyjemny wygląd - jest przerażający i brzydki, szybko się porusza.
 5. Prawdziwa historia pochodzi z doświadczenia, kiedy pająk wspinał się blisko osoby lub na niej i trudno było go strząsnąć.

Arachnofobia - objawy

Spotkanie z owadem jest nieprzyjemne dla większości ludzi, z wyjątkiem arachnofili - miłośników pająków, mających podniecenie seksualne w swoim rodzaju. Aby odróżnić prosty lęk przed owadem od patologicznego strachu, możliwe jest istnienie człowieka. Arachnofob boi się spotkać z owadem, unikając miejsc swojego domniemanego środowiska, reaguje boleśnie na owada - wpada w histerię. Jak arachnofobia manifestuje swoje charakterystyczne objawy:

 • zwiększa się częstość tętna;
 • orientacja w przestrzeni zostanie utracona;
 • istnieje stan opóźnienia;
 • osoba blednie;
 • jest zimny pot;
 • drżenie rąk i stóp;
 • istnieje pragnienie ucieczki bez patrzenia w tył lub zabicia owada.
jak pozbyć się arachnofobii

Jak radzić sobie z arachnofobią?

Strach paniki Stworzenie Stawonogi u dorosłego nie może być zignorowane. Może rozwinąć się w bardziej poważne patologie - schizofrenię, wywołać atak serca lub udar. Możesz spróbować pokonać lęk samodzielnie, w przypadku braku udanych wyników, musisz skontaktować się z psychologiem. Jak pozbyć się arachnofobii, kontrolować emocje związane z bezpodstawnym strachem:

 1. Znajdź powód, który wywołał fobię.
 2. Aby zbadać sposób życia stawonogów, dowiedz się więcej o tym, że nie atakuje człowieka, nie poznaje niebezpiecznych gatunków (z których większość znajduje się na krawędzi wymarcia, wymienionych w Czerwonej Księdze), ugryzienie pająka jest sposobem ochrony, a nie atakiem.
 3. Odwiedź terrarium.
 4. Zagraj w grę komputerową - zabij pająki, niszcząc własny strach.

Jak odzyskać od arachnofobii?

Psycholodzy to zauważają strach przed pająkami jest rozwijany u ludzi w tych regionach, w których nie ma jadowitych i niebezpiecznych gatunków. Bardzo trudno jest spotkać ptasznik w wielkiej metropolii wielopiętrowego budynku lub schludnie uporządkowanego biura, ale strach wśród mieszkańców miast jest powszechny. W tradycyjnych kuchniach różnych narodów przygotowywane są potrawy z owadów, nawet prawdziwa historia ukąszenia owada nie powoduje fobii u takich osób. Arachnofobia to choroba, którą psychologowie doświadczali podczas kilku sesji. Najbardziej skuteczna metoda nazywana jest "terapią behawioralną" - konieczne jest podejście etapowe do lęku przed spotkaniem:

 1. Sformułuj przyczynę strachu.
 2. Obserwuj owady z daleka.
 3. Idź do niego w niewielkiej odległości.
 4. Zamknij bliżej i rozważ (spróbuj poklepać).