Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie owoców na zimę jest dżem morelowy. Jeśli nie zostanie strawiony, to w zimie otrzymamy kompleks witamin (A, K, C, grupa B) i pierwiastków śladowych (żelazo, potas, wapń, magnez i inne). Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie dżemu morelowego.

Klasyczny dżem

Składniki:

 • morele - 5 kg;
 • biały cukier domowy - 2,5 kg;
 • woda - 1 litr.

Przygotowanie

Na początek wybieramy odpowiednie morele na dżem - powinien on być dobrze dojrzałym owocem, wystarczająco miękki, ale niezgrabny, bez uszkodzenia skórki, a nie robaczywy. Wybrałem moje morele i podzielę na połówki, usuwam kości. Następnie pokrój owoce dość drobno - można je pokroić, pokroić w kostkę i umieścić w dżemie do gotowania dżemu. Może to być duża misa lub kocioł, rondel. Z wody i cukru ugotuj syrop, pozwól mu leżeć przez około minutę i pół, a następnie napełnij morele i pozostaw do ostygnięcia. Następnie można rozpocząć gotowanie dżemu: gdy zawartość pojemnika się zagotuje, ogień należy ogrzewać minimalnie i mieszając gotować przez około 20-30 minut. Następnie delikatnie przetrzyj morele przez sitko lub durszlak. Dostajemy pyszny dżem morelowy, który może być zamknięty na zimę, ale można go wykorzystać natychmiast, na przykład jako nadzienie do rogalin na herbatę. Aby przetoczyć dżem, po prostu przestawiamy go po wyciśnięciu z powrotem do pojemnika i gotujemy po gotowaniu przez kolejne 5-6 minut, po czym wkładamy do puszek wysterylizowanych gorącą parą i pokrywamy wysterylizowanymi pokrywkami we wrzącej wodzie.

Inna opcja przygotowania

Jeśli nie dodasz wody, dostaniesz grubszy dżem morelowy niż w pierwszym wariancie. Jednak w tym przypadku konieczne będzie przyjrzenie mu się bliżej.

Składniki:

 • dojrzałe morele - 3 kg;
 • produkcja cukru w ​​krajach WNP - 4,5-5 okularów;
 • kwas cytrynowy - 12 g.

Przygotowanie

Morele są przygotowywane: moje, pozwalające na spuszczanie wody, usuwanie kości i przepuszczanie połówek owoców przez maszynkę do mielenia mięsa lub zamienianie w puree za pomocą blendera lub robota kuchennego. Dodaj cukier i kwas cytrynowy do puree, wymieszaj i odstaw na około godzinę, aby cukier się zepsuł. Nie wszyscy wiedzą, jak gotować dżem morelowy, aby zaoszczędzić maksimum witamin. A w międzyczasie wszystko jest proste. Ugotuj dżem w emaliowanej misce, stale mieszając, ponieważ masa jest bardzo gęsta i może się palić. Czas gotowania wynosi 5 minut. Po tym, niech dżem całkowicie ostygnie i powtórzyć proces, ponownie wtrącamy się ciągle. Następnie można przetrzeć masę przez sito i można ją przetoczyć w ten sposób. Wrzący dżem jest rozprowadzany w wysterylizowane puszki i natychmiast rzuć.

Podobnie, dżem jabłkowo-morelowy jest ugotowany, nie jest szczególnie ważne, aby obserwować proporcje: mogą być 1: 1, smak dżemu można wzmocnić na jednej lub drugiej stronie, dodając więcej jabłek lub moreli. Warunek obowiązkowy - w przypadku jabłek konieczne jest obieranie skóry i wyjęcie pojemników na nasiona. W przeciwnym razie technologia jest taka sama: zmielić owoce w puree, dodać cukier i kwas cytrynowy, gotować i zwinąć.

Dżem morelowy w multivarku

Składniki:

 • morele - 2 kg;
 • cukier biały wyprodukowany w krajach WNP - 0,7 kg;
 • cynamon - ½ łyżeczki;
 • dżem morelowy w multivarku
 • woda - ½ filiżanki.

Przygotowanie

Morele są moje, dzielimy się na połówki i wyciągamy pestki. Wkładamy połówki do miski roboczej naszego multivarka i wlewamy do wody. W trybie "pieczenia" pozostaw nasze morele gotowe na 20 minut, a następnie przenieś je do sita i wytrzyj, jeśli chcemy usunąć skórki, jeśli ją zostawimy, po prostu zetrzyj morele w zacierze. Wlewamy cukier i cynamon, w tym samym trybie gotujemy dżem przez około 40 minut. Następnie gotowy dżem z moreli może być zamknięty na zimę i można podawać herbatę.