Stawy kostne nie są szczególnie chronione przez więzadła i tkankę mięśniową, dlatego może wystąpić dyslokacja. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ stopa zajmuje niewłaściwą pozycję w przestrzeni lub z powodu dużego ciężaru osoby. Ostrzeż, że sytuacja pomaga bandażowi na stawie skokowym - urządzenie ściśle przylega do nogi i ją chroni.

Jak wybrać opaskę na staw skokowy?

Nabytą ortezy należy wyłącznie po konsultacji z wysoko wykwalifikowanym lekarzem urazowym. Tylko on może prawidłowo podnieść bandaż na kostce. Specjalista weźmie pod uwagę następujące punkty:

 • charakter choroby;
 • czy pacjent ma przewlekłe dolegliwości;
 • wiek;
 • waga pacjenta;
 • zadania, które zostaną przypisane do ortezy.

Jednak bandaż na kostkę nie zawsze jest akceptowalny we wszystkich przypadkach. Ma przeciwwskazania do stosowania, wśród których najczęstsze są:

 • Choroby skóry w tej części stopy;
 • zapalenie żyły ;
 • żylne owrzodzenia;
 • owrzodzenia troficzne, które powstały z powodu cukrzycy;
 • niedrożność tętnic;
 • zaburzenie zakrzepowo-zatorowe.

Staw skokowy po złamaniu

staw skokowy po złamaniu

Noga musi być unieruchomiona. Zewnętrznie, taka orteza wygląda jak pełnowartościowe obuwie, może nawet zostać przeniesiona na etapie powrotu do zdrowia po operacji. Bandaż ze złamaniem kostki znacznie poprawia nogę znacznie lepiej niż bandaż gipsowy czy bandaż. Pod ortezą staw jest uleczalny, co nie ma miejsca w przypadku opony mocującej. Gips całkowicie zakopuje uszkodzony obszar, nie dając do niego dostępu.

Użyj ortezy na kostce otwarte złamanie , gdzie rana krwawi, jest zabroniona. Ponadto zamknięty świeżego urazu należy najpierw pokryć bandażem gipsowym. Urządzenie mocujące może być używane tylko po splataniu fragmentów kości. W miejscu zranienia można zastosować elastyczne lub sztywne ortezy. Pierwsze z nich to:

 • Ochronny z bakteriobójczą powierzchnią, która pomaga utrzymać rany w czystości i zapobiega przedostawaniu się wody;
 • leczniczy, impregnowany specjalnymi kompozycjami leczącymi (przyspiesza proces odzyskiwania).

Urządzenie typu twardego jest wykonane z wytrzymałego twardego materiału, który zapewnia niezawodne mocowanie kostki. Taki produkt może być wyposażony w sznurowanie, paski i inne dodatkowe detale. Bardzo ważne jest, aby wybrać właściwe urządzenie mocujące. Pomyłka może spowodować inne obrażenia, inne niż te, które już otrzymałeś. Ponadto, podczas noszenia takiego urządzenia, prawdopodobieństwo nieprawidłowego połączenia poszczególnych fragmentów kości jest duże.

Bandaż sportowy na kostkę

sportowy bandaż na kostkę

Wybór utrwalacza powinien zostać przeprowadzony z uwzględnieniem rodzaju uprawianego sportu. Najlepszym rozwiązaniem jest elastyczny bandaż na stawie skokowym. Dla piłkarzy istnieją modele łatwego mocowania. Takie urządzenia zapewniają miękkie podparcie nogi i zapobiegają obrażeniom kostki podczas gry. W razie potrzeby można pobrać zaciski z regulowanym sznurowaniem.

Dla koszykarzy i siatkarzy na staw skokowy można zastosować elastyczny bandaż. To urządzenie ma kształt skarpety bez przedniej części i pięty. Sportowcy biorący udział w boksie, lepiej wybrać zamek, który zapewnia niezawodną ochronę nogi, bez ograniczania jej, a nie ograniczania ruchu. Takie ortezy są wykonane z bawełny lub elastyny.

Bandaż ortopedyczny do stawu skokowego

bandaż ortopedyczny do stawu skokowego

W ramach przydziału, te poprawki są rozróżniane:

 • korekcyjny, który ma na celu wyeliminowanie odkształceń stawów;
 • rozładunek (pomóż zmniejszyć obciążenie kostki);
 • mocowanie, które służą do unieruchomienia uszkodzonych stawów;
 • Dynamiczny (zaprojektowany w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania stopy).

Bandaż na kostce ze zwisającą stopą produkowany jest w następujących typach:

 • zawiasach (chroni nogę, nie ograniczając mobilności);
 • Bezigłowe (używane do zmian patologicznych).

Bandaż kompresyjny na kostce

bandaż na kostkę do stawu skokowego

Ten typ ortezy jest wykonany z elastycznej, ale gęstej tkanki. Najbardziej odpowiednią opcją jest neopren. Ten materiał ma efekt ocieplenia i tworzy określony mikroklimat w pobliżu stóp. Wykonany z neoprenu, bandaż mocujący na kostce normalizuje procesy metaboliczne ze strony ciała, z którym się styka, poprawia krążenie krwi i przepływ limfy. W celu lepszego zamocowania ortezy urządzenie to jest wyposażone w rzepy.

Jak mogę znać rozmiar stawu skokowego?

bandaż na kostkę ze sznurowaniem

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni środek utrwalający. Bandaż stawu skokowego ze sznurowaniem należy dobierać z uwzględnieniem następujących parametrów:

 • wielkość butów;
 • objętość podudzia;
 • rozmiar w najwęższej części nad "kością";
 • objętość kostki przechodzącej przez piętę.

Jak założyć bandaż na kostce?

 1. Do założenia ortezy wygodniej siedzi się na bawełnianej lub gładkiej skarpetce. Upewniając się, że pięta dobrze "usiadła", musisz mocno zamocować urządzenie wokół nogi za pomocą pasków lub sznurowania. Na elastycznym bandażu na kostce musisz nosić wygodne, odpowiednie rozmiary butów. Kup, powinien być po starannym dopasowaniu, tak aby podczas noszenia nie odczuwał dyskomfortu.
 2. Użyj stabilizatora tylko na podstawie porady traumatologa. Jednak konieczne jest przyzwyczajenie się do bandażu przeznaczonego do stawu skokowego stopniowo. Pierwszego dnia orteza jest noszona przez 1 godzinę (aktywność w tym okresie powinna być zminimalizowana), a następnie sprawdź stan nogi. Co więcej, czas noszenia urządzenia blokującego jest stopniowo zwiększany i jednocześnie zwiększa obciążenie.
 3. Uzależnienie od ortezy występuje od 1 do 6 tygodni. Jednak w każdym konkretnym przypadku wskaźnik ten jest różny. Zależy to od ciężkości powstałego urazu złącza i materiału, z którego wykonane jest urządzenie mocujące. Jeśli bandaż kostki po złamaniu w pierwszym dniu noszenia pozostawił ślad w postaci zaczerwienienia lub spowodował nieznaczny ból, to nie jest przerażające. W ten sposób odbywa się proces przyzwyczajania.
 4. Zużycie zacisków nie powinno być dłuższe niż 6 godzin z rzędu. Aby zapobiec rozmnażaniu się bakterii chorobotwórczych, należy oczyścić skórę za pomocą środka antyseptycznego, następnie pozostawić do wyschnięcia (około pół godziny), a następnie założyć urządzenie. Konieczne jest wymazywanie elastycznych utrwalaczy co tydzień, z silnym poceniem się - 2-3 razy w tygodniu (tylko pranie ręczne i naturalne suszenie).