Dziewiąte co do wielkości miasto w Islandia Akranes został założony na początku XVII wieku jako mała wioska. Dziś jest domem dla ponad 7000 osób, co dla kraju takiego jak Islandia jest stosunkowo duże. Najbardziej aktywny wzrost wioski zaobserwowano w latach czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy wieś stopniowo zaczęła przekształcać się w miasto.

Obecnie Akranes jest niemal głównym centrum rybołówstwa w kraju, gdzie wydobycie, przetwórstwo ryb i owoców morza jest głównym zajęciem miejscowej ludności.

Ekonomia miasta

Gospodarka miasta w dużej mierze zależy od portu rybackiego w Akranes. Tutaj powstała firma Haraldur Bodvarsson Ltd, która jest jedną z najbardziej "starożytnych" w Islandii. Została założona na początku ubiegłego stulecia, działają również duże przedsiębiorstwa przemysłowe. W porcie lokalnym budowane i naprawiane są statki. Handel pozytywnie wpływa na gospodarkę, ponieważ w rzeczywistości Akranes jest jednym z największych centrów handlowych w kraju.

Cechy życia w Akranes

Ciekawe, że pierwsza wzmianka o osadzie w miejscowych miejscach odnosi się do odległego 880 lat. Być może powodem, dla którego pierwsi osadnicy wybrali ten region są złote, nadmorskie piaski, które umożliwiły założenie plaży o nazwie Langisandur. Nawiasem mówiąc, na Islandii w ogromnej większości piasku na czarno, co jest związane z erupcjami wulkanu.

Piaszczysta plaża w Akranes jest popularnym miejscem wśród Islandczyków, którzy uwielbiają się opalać. Warto je śledzić i odpoczywać.

Warto zauważyć, że wielu odważy się popływać w zimnym morzu, po czym pędzą do ciepłych kabin prysznicowych, aby ogrzać się pod strumieniem gorącej wody. W pobliżu plaży znajdują się: łaźnie, sauny, baseny z wodą geotermalną.

Zabytki miasta

Miasto Akranes na Islandii zachwyci różnorodnością atrakcji. Na przykład góra Akrafyal zasługuje na wzmiankę, na której położone są szlaki turystyczne. Akrafyal przyciąga dwa szczyty:

 • Geirmundur - wysokość 643 metry;
 • Hai - 555 metrów.

Spodobałoby się to miastu z różnorodnością stylów architektonicznych, przeplatających się ze sobą. Wśród najbardziej atrakcyjnych i charakterystycznych budynków należy oddzielnie wymienić:

 • Pierwszy betonowy dom, wzniesiony w 1882 roku - teraz w jego ścianach jest siedzibą twórczości;
 • stara latarnia morska - to w rzeczywistości pierwsza prawdziwa latarnia morska w całym kraju, zbudowana prawie sto lat temu, w 1918 r .;
 • kościół został zbudowany w 1942 r .;
 • dom rodzinny, do którego budowy wykorzystano tylko drewno - budowę ukończono w 1875 r.

Kultura i sport

Życie sportowe toczy się wokół homonimicznej lokalnej drużyny piłkarskiej, ale kulturowa jest bardziej zróżnicowana. Wynika to z dużej liczby muzeów działających w mieście - stanowią one pełnoprawny kompleks muzealny. Znajduje się w najstarszej części miasta o nazwie Gardar.

  Футбольный матч в Акранесе
 1. Muzeum Narodowe - opowiada o życiu, sposobie życia i wędkarstwie Islandczyków, prezentuje wiele unikalnych, starożytnych narzędzi do łowienia ryb, strojów ludowych, instrumentów medycznych i wielu innych rzeczy.
 2. Zbudowany pod koniec XIX wieku i stosunkowo niedawno odrestaurowany statek Sigurfari o wadze prawie 90 ton.
 3. Muzeum kamienia. Głównymi eksponatami tego zakładu są minerały, skały i skały ziemi, charakterystyczne dla różnych regionów kraju. Osobna ekspozycja poświęcona jest historii budowy tunelu Hvalfjärrddong, który znacznie zmniejszył drogę do stolicy Islandii w mieście Reykjavik.
 4. Muzeum Topograficzne - na jego trybunach znajduje się wiele unikatowych map zachowanych od średniowiecza. Ponadto istnieją nowoczesne mapy Islandii, które zostały utworzone przy użyciu wysokiej jakości obrazów uzyskanych z satelitów.
 5. Muzeum Sportu, które opowiada o znanych sportowcach Akranes.
 6. Galeria sztuki.
 7. W Starej Latarni znajdują się wystawy zdjęć na temat morza.

Funkcjonuje w mieście i kinie, wzniesionym w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Wystawy filmowe - codziennie, oprócz soboty. Ale, przy okazji, pokazuje nie tylko filmy, ale także inne wydarzenia kulturalne: konferencje, koncerty itp.

Ciekawe, że Akranes oczaruje atrakcyjna strefa parkowa, w której mieszkańcy lubią spędzać wolny czas. Również w parku znajduje się duże pole golfowe - największe w całej zachodniej części kraju.

Klimat Akrones

Klimat jest subarktyczny, morski, który charakteryzuje się niewielkimi wahaniami temperatury sezonowej. Najwyższa temperatura powietrza wynosi +15 stopni, ale do tego momentu kolumna termometru nie podnosi się często. Średnia temperatura latem waha się w zakresie + 9 stopni. Co wystarczy, aby miejscowi ludzie mogli popływać w morzu.

Zimą średnia temperatura powietrza waha się w granicach -4 ° C, ale są też odwilże.

Opady to nie tyle - około 75 milimetrów na miesiąc, choć w miesiącach letnich liczba ta maleje.

Jak dostać się do Akranes?

Miasto jest stosunkowo blisko Reykjavik , stolica Islandia - tylko 80 kilometrów. Aby dostać się tutaj, najpierw trzeba polecieć do Reykjaviku - z Moskwy nie ma bezpośrednich lotów, trzeba będzie wykonać przynajmniej jeden przeszczep.

Jeśli jest tylko jedno dokowanie, będziesz musiał polecieć przez Helsinki, Sztokholm. Jeśli przeszczepi się dwa, przeszczepy będą, w zależności od lotu, w jednym z tych miast: Oslo, Kopenhaga, Ryga, Berlin, Praga lub inne. Lot potrwa od 6,5 do 20 i pół godziny, w zależności od wybranej trasy i liczby przeszczepów.

Przyjeżdżając do Reykjaviku, trzeba wybrać rodzaj transportu, aby przejść do Akranes. Woda to parowce pasażerskie. Land - to samochody, autobusy. Pierwsza opcja jest szybsza.

Jeśli zdecydujesz się zwiedzić Islandię, lepiej zapoznać się z jej zabytkami, Akranes najlepiej nadaje się do podstawowego zakwaterowania. W końcu jest wszystko - hotele, bary, kawiarnie, banki, wypożyczalnia rowerów i samochodów, usługi przewodników itp.

Вид с моря на АкранесКорабли в порту АкранесаМаяки и Северное сияние в Акранесе