Jeśli przynajmniej od czasu do czasu interesujesz się międzynarodowymi wiadomościami, powinieneś wiedzieć, że w niektórych krajach afrykańskich ogłoszono epidemię. Przyczyną była bardzo podstępna i niebezpieczna choroba - afrykańska gorączka Ebola. Na szczęście w naszej szerokości geograficznej gorączka nie pojawiła się, dlatego trudno jest sobie wyobrazić powagę problemu. W artykule opowiemy o pochodzeniu choroby i niektórych jej cechach.

Wirus gorączki krwotocznej Ebola

Gorączka Ebola jest ostrą chorobą wirusową. Chociaż choroba została wykryta przez długi czas, wystarczająca ilość informacji na jej temat nie mogła zostać zebrana do dnia dzisiejszego. Powszechnie wiadomo, że ludzie zarażeni wirusem mają częste krwotoki. A najstraszniejsze jest to, że choroba charakteryzuje się wysokim poziomem śmiertelności. Statystyki są rozczarowujące - aż 90% pacjentów umiera. W takim przypadku osoba zarażona gorączką stanowi bardzo poważne zagrożenie dla innych.

Przyczyną rozwoju gorączki krwotocznej Ebola jest wirus grupy Ebolavirus. Uważany jest za jednego z największych wirusów, może przyjmować różne formy. Czynnik wywołujący gorączkę ma średni stopień odporności, co znacznie komplikuje walkę z nim.

Głównymi nosicielami wirusa są gryzonie i małpy (zdarzały się przypadki, gdy ludzie zarażali się tuszami tusz szympansich). Jak pokazuje rozczarowujący przykład epidemii eboli w Afryce, wirus jest przenoszony na wszystkie możliwe sposoby:

  • kontakt;
  • wstrzykiwanie;
  • kroplówka.

Wirus przenika do wszystkich obszarów ciała i może znajdować się w ślinie, krwi, moczu. W związku z tym można zarazić się po prostu opiekując się pacjentem, mieszkając z nim pod jednym dachem lub po prostu stojąc na ulicy.

Naprawione epidemie przyczyniają się do opracowania szczepionek przeciwko wirusowi Ebola, ale jak dotąd nie wynaleziono uniwersalnej medycyny. Istnieją leki, które ułatwiają odciążenie pacjenta, ale nadal trzeba je opracować.

Główne objawy gorączki krwotocznej Ebola

Okres inkubacji gorączki krwotocznej Ebola może trwać od dwóch dni do dwóch tygodni. Ale w zasadzie choroba objawia się po tygodniu pozostawania w ciele. Początek choroby jest bardzo ostry: gorączka pacjenta wzrasta, pojawiają się silne bóle głowy, czuje się słaby.

Główne objawy gorączki są następujące:

  1. Pierwsze oznaki to suchość i ból gardła .
  2. Kilka dni po wystąpieniu choroby ostre bóle pojawiają się w jamie brzusznej. Pacjenci cierpią na nudności i wymioty z krwią. Istnieje silne odwodnienie organizmu.
  3. Osoba, która jest zarażona afrykańską gorączką Ebola, oczy padają.
  4. W trzecim lub czwartym dniu wirus pokazuje prawdziwą twarz: pacjent zaczyna obficie krwawić. Krwawienie może i otwarte rany i śluz.
  5. Tydzień później może pojawić się wysypka na skórze. Osoba zostaje rozproszona, jego umysł staje się zdezorientowany.

Rozwijając się w świecie, gorączka wirusa Ebola okazała się zbyt okrutna: śmiertelny wynik pojawia się na ósmym dziewiątym Wirus gorączki krwotocznej Ebola dzień. Śmierć przyjmuje większość pacjentów. Ci, którzy mieli wystarczająco dużo szczęścia, aby pokonać wirusa, doświadczają długiego i bolesnego leczenia, któremu mogą towarzyszyć zaburzenia psychiczne, anoreksja , wypadanie włosów.

Niestety, nie ma specyficznej profilaktyki, która zapobiegałaby gorączce gorączki krwotocznej Ebola. Jedyną skuteczną metodę można uznać za całkowitą izolację pacjenta. Oznacza to, że osoba zarażona powinna znajdować się w oddzielnej celi z autonomicznym wsparciem życiowym, a personel medyczny pracujący z nim musi stosować indywidualne środki ochrony.