Ból gardła to nie tylko nieprzyjemne uczucie, które powoduje dyskomfort, ale także dość poważny objaw, który może wskazywać na różne choroby. Dlaczego jest ból gardła, zastanów się dalej.

Choroby zakaźne i zapalne

Jedną z najczęstszych przyczyn potu w gardle, czasami zamieniającą się w kaszel, są choroby układu oddechowego o charakterze wirusowym lub bakteryjnym, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła itp. Wraz z postępem procesu zapalnego infekcja może rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe, co powoduje pojawienie się takich objawów:

  • podwyższona temperatura ciała;
  • ciężki kaszel;
  • ogólne osłabienie;
  • duszność.

Uraz błony śluzowej

Groźny ból gardła może wystąpić z powodu uszkodzenia błony śluzowej gardła i krtani przez obce ciało lub po wystawieniu na działanie czynników traumatycznych z zewnątrz, ze skóry. W odpowiedzi na uszkodzenie błony śluzowej, w pierwszym przypadku występuje kaszel szorstki i odruchowy, który pojawia się jako reakcja ochronna organizmu w celu usunięcia ciała obcego. W przypadku zewnętrznego uszkodzenia gardła występuje łaskotanie z powodu licznych krwotoków, które występują w warstwie podśluzowej krtani, które wystają lekko do światła i są postrzegane jako ciało obce.

Alergia

Narażenie na różne alergeny (kurz, włosy kota, pyłki roślin, opary chemiczne itp.) Na drogach oddechowych może również powodować ból gardła. Alergeny pokarmowe, które również powodują obrzęk błony śluzowej gardła i krtani, mogą również wywoływać ten objaw. Łaskotanie w gardle w nocy często kojarzy się z alergie na poduszkowych wypełniaczach lub kocach.

Choroby zawodowe gardła

Częste zapalenie gardła spowodowane jest przyczynami związanymi z warunkami pracy:

  • pracować w zakurzonym i zagazowanym środowisku;
  • pozostawać w suchym, słabo wentylowanym miejscu;
  • zwiększone obciążenie głosu.

Choroby zawodowe gardła charakteryzują się również zmianami w głosie, pojawieniem się chrypki, chrypki.

Nerwica gardłowa

Przyczyną uporczywego bólu gardła jest czasami nerwica gardłowa, patologia związana z uszkodzeniem nerwów, które unerwiają gardło lub ich jądra zlokalizowane w mózgu. W tym przypadku, oprócz łaskotania, występują takie objawy, ból i mrowienie w gardle, uczucie nie przechodzenia "grudki", co utrudnia mówienie i połykanie. Ten stan może być spowodowany udarem, zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, guzami mózgu itp.

Choroby tarczycy

Łaskotanie w gardle często pojawia się w chorobach tarczycy, czemu towarzyszy wzrost jej rozmiarów lub pojawienie się różnych nowotworów. W tym przypadku dochodzi do ściskania sąsiadujących narządów i pni nerwowych, co prowadzi do pojawienia się skrętu.

Choroby układu trawiennego

W niektórych przypadkach ból gardła jest wynikiem patologii, takiej jak refluksowe zapalenie żołądka i przełyku. Choroba ból gardła w nocy wiąże się z przerwaniem funkcji zamknięcia dolnego zwieracza przełyku, w którym zawartość żołądka jest wrzucana z powrotem do przełyku i powoduje podrażnienie błon śluzowych. W rezultacie dochodzi do uczucia pieczenia i odczucia na przełyku i gardle.

Brak równowagi, który występuje w pozycji poziomej po posiłku i towarzyszą mu takie objawy, jak zgaga, odbijanie, gorzki smak w jamie ustnej, często wskazuje na takie choroby: