Zasadniczo sukces leczenia raka był związany z zabiegiem chirurgicznym, ponieważ dzięki temu można go usunąć. Ale rak jest bardzo powszechny, więc techniki chirurgiczne nie zawsze mogą niszczyć wszystkie przerzuty.

Czym jest terapia celowana?

Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi farmakologii i biotechnologii, ponieważ przy ich pomocy pacjent może na zawsze zapomnieć o guzie. Jedną z najnowszych technologii w dziedzinie onkologii jest terapia celowana. Leczenie raka za pomocą tej metody opiera się na zasadach ukierunkowanej ekspozycji na leki lekarskie na leżące u podstaw mechanizmy molekularne, które wywołują pojawienie się choroby. Specyficzna cząsteczka związana z rozwojem komórek nowotworowych jest blokowana podczas terapii celowanej. Dlatego przerzuty w płucach, nerkach, gruczołach sutkowych i innych narządach są tłumione i nie tylko nie postępują, ale są całkowicie zniszczone.

Terapia ukierunkowana zasadniczo różni się od innych operacji, chemioterapii i radioterapia , ponieważ powoduje śmierć tylko komórek nowotworowych. Prawie nie wpływa niekorzystnie na zdrowe tkanki ludzkiego organizmu, to znaczy nie powoduje pojawienia się efektów ubocznych. Pozwala to na skorzystanie z jej pomocy nawet w przypadkach, gdy chemioterapia jest przeciwwskazana, na przykład, jeśli pacjent jest w bardzo poważnym stanie.

Kiedy stosuje się leki celowane?

Ukierunkowaną terapię można podać, jeśli:

 • rak jelita grubego;
 • rak piersi;
 • rak nerki;
 • rak płuc .

Ta metoda jest również stosowana w leczeniu wielu innych rodzajów raka. Pomaga:

 • stabilizować złośliwy proces;
 • przenieść złośliwy proces z etapu aktywnego rozwoju do przewlekłego;
 • zmniejszyć narażenie na promieniowanie i dawkę leków stosowanych w chemioterapii;
 • zapobiegać nawrotom raka po zakończeniu leczenia innymi metodami;
 • kontrolować wzrost przerzutów nowotworowych.

Jakie leki są stosowane w terapii celowanej?

Z natury wpływu leki stosowane w terapii ukierunkowanej na raka dzieli się na trzy klasy:

 1. Przeciwciała monoklonalne to antygeny onkogenowe, które wiążą się z onkogenami iw krótkim czasie hamują ich aktywność.
 2. Inhibitory kinazy są małocząsteczkowymi związkami, które zmniejszają aktywność onkogenów, które wpływają na niekontrolowany podział komórek nowotworowych.
 3. Aktywatory są stymulatorami martwicy, różnicowania lub apoptozy.

Najskuteczniejsze leki stosowane w terapii celowanej to:

 • Imatinib;
 • Avastin;
 • Herceptin;
 • Rituximab

Avastin

Lek ten najlepiej eliminuje proliferację naczyń nowotworowych. Daje zauważalny spadek w sieci naczyniowej w pierwszym etapie terapii. Lek ten zmniejsza naczynia krwionośne, które spowalniają rozwój raka. Ukierunkowana terapia Avastin pomaga przezwyciężyć raka piersi, okrężnicy, a nawet glejaka mózgu.

Tarceva

Narzędzie jest uważane za najpopularniejszy narkotyk docelowy. Zmniejsza, a w niektórych przypadkach całkowicie blokuje wzrost guza, eliminuje objawy choroby i sprawia, że ​​pacjenci czują się lepiej. Obecnie celowana terapia tym lekiem jest pozytywna dla raka płuc, raka trzustki ukierunkowana terapia raka nerki gruczołów, jak również w leczeniu czerniaka.

Iressa

Jest to lek, który jest najczęściej stosowany w leczeniu chemioterapii raka płuc. Ale z jego pomocą można zmniejszyć rozmiar guza w innych typach chorób onkologicznych. Doskonały wynik daje połączenie tego leku ze standardowymi lekami przeciwnowotworowymi. Ukierunkowana terapia lekiem Iressoy jest również zalecana w przypadku raka nerki lub płuc w celu złagodzenia stanu pacjenta, którego chemioterapia nie dała wyniku pozytywnego.