W mieście Adelaide to międzynarodowe lotnisko, które jest największe na południu Australia . Lotnisko zaczęło działać w 1953 roku - zostało zbudowane zamiast przestarzałego lotniska Parafield. Budowa nowego lotniska odbyła się na terenach, na których wcześniej znajdowały się duże rynki.

Więcej o lotnisku

W 1954 r. Lotnisko zaczęło otrzymywać pierwsze samoloty. Do 1982 roku służył tylko loty krajowe, a po budowie nowego terminalu zaczął brać i międzynarodowych. Zmodernizowano lotnisko w 2005 r., W tym nowy terminal, obsługujący loty międzynarodowe i krajowe.

Dziś terminal lotniska Adelaide jest najnowszym i najnowocześniejszym w Australii. Obsługuje około 6,5 miliona pasażerów rocznie, a wśród australijskich lotnisk jest czwartym pod względem liczby przewozów pasażerskich w kraju i 6 w ruchu międzynarodowym. W 2007 roku lotnisko zostało uznane za drugie najlepsze lotnisko, obsługujące od 5 do 15 milionów osób rocznie. Pojemność terminalu wynosi 3 tysiące osób na godzinę. Lotnisko Adelaide może jednocześnie obsługiwać do 27 samolotów i ma certyfikat na otrzymywanie samolotów wszystkich typów.

Formalnie właścicielem lotniska Adelaide jest rząd federalny Australii Południowej, ale od 1998 roku jego operatorem jest prywatna firma Adelaide Airport Limited. Pasażerowie obsługiwani są przez 42 stanowiska odprawy. Lotnisko jest bazą dla linii lotniczych Air South, Regional Express, Cobham, Tiger Airways Australis i Quantas.

Схема аэропорта
Usługi świadczone

Lotnisko Adelaide było pierwszym wśród australijskich lotnisk, oferującym swoim pasażerom darmowy dostęp do sieci Wi-Fi. Terminal ma ponad 30 sklepów, kilka barów szybkiej obsługi, biura wynajmu samochodów. W pobliżu lotniska znajduje się parking. Schemat lotniska w Adelaide można obejrzeć na stronie internetowej lotniska; Również systemy zawieszają się w samym terminalu, dzięki czemu pasażerowie mogą łatwo znaleźć to, czego potrzebują.

W 2014 r. Przyjęto nowy 30-letni plan rozbudowy lotniska i poprawy jakości i ilości świadczonych usług. Liczba drabin teleskopowych zdolnych do obsługi samolotów nowej generacji ma wzrosnąć do 52 (dziś jest ich 14), pojemność terminalu wzrośnie 3 razy, powstanie nowy hotel na 200 pokoi i budynków biurowych. A że zwiększony poziom hałasu nie koliduje z mieszkańcami sąsiednich domów, w przypadku dużych samolotów od 23-00 i do 6-00, będzie działać "godzina policyjna".

Jak dostać się z lotniska do miasta?

Lotnisko znajduje się na przedmieściach Adelaide West-Beach, zaledwie 8 km od jego centrum, dlatego nie jest trudno dostać się z lotniska do centrum miasta. Z lotniska do miasta jest wygodny dwupiętrowy ekspresowy autobus JetExpress i miejski autobus JetBus, a także autobus Skylink. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy. Przystanki wahadłowe znajdują się w pobliżu wyjścia z hali przylotów, są wysyłane co pół godziny, opłata za bilet wynosi 10 USD. Autobusy JetBus odjeżdżają co 15 minut, koszt podróży to około 4,5 USD. Możesz wziąć taksówkę, ale podróż będzie kosztować około 20 dolarów.

Внутри аэропортаЗал ожидания