Acyklowir w różnych postaciach farmaceutycznych można zobaczyć na półkach w praktycznie każdej aptece. Opatentowany preparat jest wydawany w postaci tabletek, maści i kremów do użytku zewnętrznego, maści oftalmicznej i liofilizatu do wstrzykiwań. Prawie każdy wie, do czego ma zastosowanie maść lecznicza, ale nie wszyscy mają pojęcie o tym, w czym pomogą tabletki acyklowiru i jak należy je przyjmować.

Acyklowir w tabletkach jest stosowany w leczeniu wielu zakażeń wywołanych przez różne rodzaje wirusa opryszczki, w tym półpasiec , ospa wietrzna, opryszczka narządów płciowych, zmiany na oczy o charakterze herpetycznym. Niewątpliwą zaletą postaci acyklowiru w postaci tabletki jest wysoka skuteczność przy przyjmowaniu leku w początkowej fazie choroby i jednocześnie niewielki koszt leku.

Tabletki Acyklowir

Gdy wchodzi do tkanki, acyklowir, pod wpływem enzymów wytwarzanych przez wirus, staje się substancją czynną i przenika do dotkniętych komórek, integrując się ze strukturą wirusowego DNA, która blokuje namnażanie wirusów. W początkowej fazie zakażenia lek promuje lokalizację ognisk wysypki, w przypadku której tabletki Acyclovir są stosowane razem z tytułową maścią. Często lekarz przepisujący przepisuje postać leku w postaci tabletek, gdy wysypki opryszczkowe rozprzestrzeniają się po całym ciele, a jedna maść do zatrzymania tego procesu nie wystarcza.

Jak zażywać Acyclovir w tabletkach?

Acyklowir w tabletkach przyjmuje się z jedzeniem lub po posiłku, wyciskany wodą. Dawkowanie w tabletkach acyklowir specjalizuje się indywidualnie, w zależności od ciężkości choroby i częstości występowania wysypki na ciele pacjenta. Ale ogólne zalecenia są następujące:

 1. Dorośli są przepisywani 200 mg 5 razy dziennie na cotygodniowy kurs.
 2. Poważnie cierpliwe dawkowanie zostaje zachowane, ale przebieg leczenia jest przedłużony do 10 dni.
 3. W przypadku ciężkiego niedoboru odporności, w tym AIDS, pojedyncza dawka jest podwojona (400 mg).
 4. Aby zapobiec nawrotowi, wyznaczyć dawkę 200 mg 3 - 4 razy dziennie.
 5. Dzieci do 3 lat podają lek w wyjątkowych przypadkach 4 razy dziennie przez 5 dni, w dawce 20 mg / kg masy ciała.
 6. Dzieci 3 - 6 lat - 100 mg 4 razy dziennie.
 7. Dzieci po 6 roku życia - 200 mg 4 razy dziennie.
Specjalne instrukcje dotyczące otrzymywania acyklowiru

Tabletki Acyklowir są dobrze tolerowane, ale czasami mogą wystąpić działania niepożądane podczas przyjmowania leku:

 • nudności;
 • wymioty;
 • zaburzenie niestrawności;
 • reakcje alergiczne na skórę.

Uwaga może być zakłócona, można zaobserwować powolność, osłabienie. Kiedy niewydolność nerek Konieczne jest specjalne dostosowanie dawki i schematu podawania leku Acyclovir. Przeciwwskazane stosowanie leku o zwiększonej wrażliwości na substancję czynną i podczas laktacji. Kobiety w ciąży są przepisywane na leki, jeśli infekcja stanowi zagrożenie dla zdrowia matki, co nie jest porównywalne z ryzykiem dla płodu. Nie ma bezpośredniego przeciwwskazania do równoczesnego podawania tabletek zawierających acyklowir i alkohol. Jednak lekarze zalecają, aby wykluczyć alkohol przez cały okres leczenia lekami, ponieważ zwiększa się obciążenie wątroby, a objawy alergiczne nasilają się.

Analogi tabletek acyklowiru

analog acyklowiru w tabletkach

Wśród analogów acyklowiru w tabletkach możliwe jest wyodrębnienie leków zawierających acyklowir jako główną substancję czynną:

 • Walacyklowir;
 • Famcyklowir;
 • Virolex;
 • Cyclovir;
 • Zovirax;
 • Gerpevir.

Farmaceuci mogą również oferować wiele innych leków zastrzeżonych, które są wystarczająco skuteczne w ochronie ciała ludzkiego przed różnymi typami opryszczki.