Podniesiona temperatura ciała z reguły świadczy o tym, że w organizmie zachodzi proces infekcyjno-zapalny. Wzrost temperatury jest swoistą reakcją ochronną i samostymulacją organizmu dla rozwoju określonych substancji skierowanych na zwalczanie infekcji. Spróbujmy się dowiedzieć, czy alergia może dać temperaturę, a jeśli jest wysoka gorączka z alergiami.

Podwyższona temperatura dla alergii

Choroby alergiczne mają wiele postaci i mogą im towarzyszyć różnorodne przejawy. Wzrost temperatury ciała z alergiami jest dość rzadkim objawem. Zjawisko to z reguły związane jest z procesem zapalnym i innymi patologicznymi procesami wywoływanymi w organizmie przez reakcję na alergen. Następujące rodzaje alergii mogą być związane z gorączką:

  • alergia pokarmowa;
  • alergia na lek;
  • pyłkowica ;
  • alergia na zwierzęta domowe;
  • reakcja na ukąszenia zwierząt lub owadów;
  • reakcja na wprowadzenie obcego białka, serwatki, szczepionki itp.

Najczęściej temperatura ciała z alergią nieznacznie wzrasta i wynosi około 37 ° C, ale w niektórych przypadkach może przekroczyć 38 ° C.

Co powinienem zrobić, jeśli temperatura wzrasta wraz z alergiami?

W większości przypadków niewielki wzrost temperatury jest samoczynnie eliminowany po wykluczeniu alergenu i zatrzymaniu reakcji alergicznej. Zaleca się przyjmowanie jednej z leków przeciwhistaminowych.

Jeśli temperatura ciała znacząco wzrośnie i nastąpi znaczne pogorszenie samopoczucia, należy podjąć działania w celu jej zmniejszenia. Najbezpieczniejszym i zalecanym sposobem obniżenia temperatury ciała jest częste picie (woda mineralna bez gazu, herbaty ziołowe, kompoty, napoje owocowe itp.). Ale należy zachować ostrożność, jeśli wzrost temperatury jest spowodowany przez żywność czy w alergii występuje temperatura alergia, ponieważ niektóre pokarmy dodawane do napoju mogą nasilać reakcję alergiczną.

Przed zażyciem leków obniżających temperaturę ciała z alergiami zaleca się skonsultować z lekarzem. Dotyczy to szczególnie przypadków, w których dana osoba reaguje alergicznie na leki.

Jeśli reakcja alergiczna, oprócz gorączki, towarzyszą objawy takie jak dreszcze, duszność , silny ból głowy, dławienie, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.