Piękno osoby jest przede wszystkim pięknem jego umysłu. Piękny umysł sprawia, że ​​elastyczność, mobilność myśli i umiejętność znajdowania rozwiązań problemów oraz wymyślania błyskotliwych pomysłów. W książce "Elastyczny umysł" Estanislao Bakhrakh, biolog molekularny, doktor, specjalista od rozwoju kreatywności w prostej i przystępnej formie, opowiada o funkcjach mózgu i wyjaśnia, jak najlepiej wykorzystać naszą szarej materii.

Oto 5 ćwiczeń, które pomogą rozwinąć elastyczność myślenia.

1. Powieść dwóch słów

Nasze pomysły są zorganizowane w określony, przewidywalny sposób i stanowią ograniczony zestaw kategorii i pojęć. Twórcze myślenie wymaga umiejętności tworzenia skojarzeń i powiązań między dwoma lub więcej różnymi tematami, a więc i nowymi kategoriami i pojęciami.

Wybierz dowolne dwa słowa. Za ich pomocą stwórzcie wprowadzenie do powieści, kobiety lub erotyki, według własnego gustu. Dodaj jeszcze trzy wyrazy, wybrane losowo. Każdy z nich powinien odegrać kluczową rolę w przełomie fabuły swojej powieści.

2. Technika abstrakcyjnego rysunku

Narysuj dowolne abstrakcyjne kształty, cokolwiek. Następnie wybierz jeden z dowolnych kształtów. Zwróć uwagę na jego główne właściwości i charakterystyczne cechy. Na przykład może być rysowany przerywanymi, cienkimi liniami, może być romboidalny i kolorowy itp. Jak wygląda ta figura? Zastanów się, jak możesz zastosować te właściwości i obrazy do swoich twórczych zadań.

20

3. Istota w sześciu słowach

Wszyscy czytają artykuły w Internecie. Zdolność do zwięzłego formułowania idei tekstu jest jednym z kryteriów elastycznego umysłu. Ćwicz po przeczytaniu każdego artykułu, aby sformułować główną ideę, używając tylko 6 słów. Możesz już ćwiczyć na tym artykule.

4. Listy pomysłów

Jesteśmy przyzwyczajeni do podejmowania decyzji na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Ale aby twórczo zbliżyć się do zadania, trzeba spojrzeć na to z różnych perspektyw. Celem jest zaproponowanie jak największej liczby rozwiązań, w tym tych niewymagających szablonów. Aby myślenie stało się bardziej wolne (ilość) i bardziej elastyczne (pomysłowość), sporządzaj listy. Kompilacja list jest niezwykle efektywnym sposobem na zwiększenie swobodnego przepływu myśli.

Na przykład za kilka minut przygotuj listę wszystkich możliwych zastosowań wtyczki. Prawdopodobnie pojawi się wiele pomysłów, ale będziesz także cenzurował niektóre z nich i nagrywał tylko te najbardziej oczywiste. Aby zakończyć tę cenzurę, trzeba wykazać się elastycznością. Pozwól sobie na zapisywanie innych pomysłów. Elastyczność myślenia oznacza zdolność wyjścia poza przeciętność i tradycje, improwizację.

21

5. Obraz dla bloku mentalnego

Każdy ma sytuacje, zwane impasami - nic nie przychodzi ci na myśl, wydaje się, że problemu nie da się rozwiązać. Jest to kamień na środku drogi, którego nie można usunąć siłą woli. Wszyscy czasami napotykamy te bloki. Kiedy trzeba wykazać się kreatywnością, bardzo ważne jest, aby je pokonać lub uniknąć.

Wyobraź sobie przeszkodę w postaci fizycznego obiektu, który można nałożyć na: buty, kurtkę, płaszcz, rękawiczki. Usuń ten obiekt, a poczujesz się swobodniej i spokojniej. Szukaj skojarzeń z tym tematem i twoim problemem - jak możesz się tego pozbyć?

22

6. Odwrócone przekonania

Czasami znajdujemy się w ślepym zaułku i nie znajdujemy nowego rozwiązania problemu, albo nie możemy wymyślić czegoś niezwykłego, w jakiś sposób zmienić nasze życie. Chodzi o nasze przekonania. Nowe perspektywy otwierają możliwości, które nie są dla nas wartościowe, ponieważ nie są połączone z naszym doświadczeniem. Kiedy bracia Wright zdecydowali, że nie tylko ptaki mogą latać, położyli podwaliny pod stworzenie pierwszego samolotu.

Uprzedzenie jest tym, co mówi wszystko, co jest znane i ogólnie akceptowane. Zapisz wszystkie uprzedzenia związane z zadaniem twórczym, a następnie spójrz na nie z innej perspektywy. Zmień swoje przekonania do góry nogami. Rozszerz swoje perspektywy, przełam granicę w głowie. Co zrobiłeś?

7. Uczucia rozwijają mózg

Jedną z podstaw kreatywności jest wpływ na zmysły. Nie możesz obudzić i rozwinąć swoich zdolności twórczych bez otwartości na nowe i umiejętności widzenia rzeczy po raz pierwszy. Odkrywając świat, działamy z widocznością, słyszeniem, dotykiem, węchem i smakiem. Wszystkie bodźce są wykorzystywane przez mózg do formułowania pomysłów i osądów, oceny sytuacji, formowania reakcji i rejestrowania pamięci uzyskanych doświadczeń.

Staraj się ubierać, myć głowę i myć zęby z zamkniętymi oczami. Podczas kolacji spróbuj komunikować się z rozmówcą tylko oczami, bez słów. Zjedz coś niezwykłego. Słuchaj muzyki podczas wąchania kwiatów. Słuchaj deszczu, dotykając rytmem spadających kropli palcami. Formy figury z plasteliny, patrząc na chmury. Cały tydzień idź do pracy lub nauki na różne sposoby. Przełóż wtyczkę do drugiej ręki. Kup produkty w innym supermarkecie lub idź do innej piekarni.

23

Na podstawie książki "Elastyczny umysł".