W czasie 37 tygodni ciąży dziecko jest gotowe do narodzin, a oczekująca matka może oczekiwać wczesnego rozpoczęcia porodu. W tym okresie lepiej odmówić długich podróży. Jest to również czas na przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy w szpitalu. A jak rozwija się twoje dziecko w tym dniu?

Dziecko w ciąży w 37 tygodniu ciąży

Dziecko jest już uważane za pełne, ale jego ciało wciąż się rozwija. W tym okresie system nerwowy dziecka zostaje wzmocniony, płuca aktywnie wytwarzają środek powierzchniowo czynny, substancję aktywną, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków i zapaleniu płuc. Odpowiednia ilość środka powierzchniowo czynnego pozwoli dziecku oddychać swobodnie tlenem po porodzie.

Układ trawienny dziecka już się uformował i może trawić pokarm. Ze względu na to, że jelita i błona śluzowa żołądka są już pokryte nabłonkiem kosmków, który pomaga wchłonąć składniki odżywcze, organizm może wchłonąć witaminy i mikroelementy. Płód w 37 tygodniu ciąży jest w stanie zatrzymać i utrzymać ciepło swojego ciała.

W tym okresie nadnercza płodu wzrastają i zaczynają aktywnie rozwijać hormon, który promuje normalną adaptację dziecka do świata zewnętrznego i zmniejsza objawy stresu. Układ nerwowy rozwija się i tworzy błonę wokół zakończeń nerwowych, pełniąc funkcję ochronną.

Ciało płodu po 37 tygodniach zaczyna być pokryte oryginalnym tłuszczem, który chroni skórę dziecka. Na głowie dziecka pojawiły się już włosy pokrywające 3-4 cm, jednak u niektórych dzieci włosy na głowie przy urodzeniu mogą być nieobecne, to norma.

Ciąża 37 tygodni - masa płodu

W ciąży trwa 37 tygodni waga dziecka rośnie ze względu na stały wzrost tkanki tłuszczowej. W ciągu dnia dziecko zyskuje około 30 gramów wagi. Całkowita waga wynosi 2,5-3 kg, aw niektórych przypadkach 3,5 kg. Chłopcy z reguły rodzą się z wagi większej liczby dziewcząt. Również przy drugim porodzie, w porównaniu z pierwszym, ciężar płodu jest większy. Duży rozmiar płodu (więcej niż 4 kg) może wskazywać na cięcie cesarskie, ale zależy to również od innych czynników (zdrowia matki i innych).

dziecko w ciąży w 37 tygodniu ciąży

Ultradźwięki w 37 tygodniu ciąży

Ostateczna data dostawy to ostatnie badanie ultrasonograficzne, które z reguły przeprowadza się w 33-34 tygodnie. Ale czasami lekarz może przepisać inne badanie, aby wyjaśnić wielkość płodu i jego pozycję w jamie macicy. Normalny jest brany pod uwagę prezentacja cefaliczna , ale zdarza się, że dziecko znajduje nogi lub pośladki w dół. Ta prezentacja w wielu przypadkach jest wskazaniem do szybkiej dostawy. Wiggling płodu w 37 tygodniu ciąży nie jest już tak aktywny. Dlatego jeśli nie określiłeś płci dziecka w badaniu USG, teraz nie jest to już możliwe.