Po 36 tygodniach dziecko jest uważane za całkowicie pełne i rodzi się gotowe do życia poza ciałem matki. A po 38 tygodniach dziecko często pojawia się na świecie - w tym okresie zazwyczaj rodzą się dziewczynki lub pojawiają się drugie lub trzecie porody. Dlatego w czasie ciąży od 37 do 38 tygodni przeprowadza się serię badań i testów w celu ustalenia stanu matki i płodu oraz podjęcia decyzji w sprawie taktyki porodu. A jeśli kobiecie pokazano odcinek cesarskiego cięcia, to po prostu spędza się ją w 37-38 tygodniu ciąży, aż do naturalnego porodu, a głowa nie wpadła do miednicy.

Badanie ultrasonograficzne w 37-38 tygodni

Z podstawowych badań w 37-38 tygodniu wykonuje się USG, a główne wymiary płodu określa się:

  • BDP (dwuczęściowy rozmiar czaszki) - od 90,1 do 91,5 mm;
  • LTE (rozmiar ciemieniowy czaszki) - od 114 do 116 mm;
  • DB (długość uda) - od 70,3 do 71,7 mm;
  • SDHK (średnia średnica klatki piersiowej) - od 90,1 do 91,3 mm;
  • SJ (średnia średnica brzucha) - od 98,4 do 99,4 mm;
  • grubość łożyska od 37,8 do 38,4 mm, struktura płatkowa, ale bez wtrętów patologicznych (zwapnienia lub torbiele);
  • grubość kolumny płynu owodniowego waha się od 35 mm do 70 mm;
  • nienaruszona bańka płodowa i woda nie powinna płynąć;
  • Szyjka macicy jest zamknięta.

Koniecznie określ część prezentującą, ponieważ w tym okresie owoc jest duży i nie może się przewrócić. W normie jest głowa, rzadko - pośladki. Połysk glutenu, chociaż nie może być przeciwwskazaniem do porodu w sposób naturalny, ale możliwe są komplikacje, zwłaszcza u dużego płodu.

I z poprzeczną, stopą, ukośną prezentacją, łożysko previa lub pępowina jest pokazana przez cesarskie cięcie. Upewnij się, czy pępowina owija się wokół szyi płodu i ile razy. Sprawdź komory i zastawki serca, przebieg głównych naczyń krwionośnych (nie ma wad rozwojowych), zmierz grubość komór bocznych mózgu (normalnie do 10 mm).

Płód ma już ruchy oddechowe w tym czasie, rytm serca jest prawidłowy z częstotliwością 120-160 na minutę, ruchy są aktywne. Przy jakichkolwiek objawach niedotlenienia płodu lub zmianach w budowie łożyska, dużo lub niewielka ilość wody jest dodatkowo wykonywana przez dopplerografię naczyń macicy i naczyń łożyska w celu zdiagnozowania ewentualnego naruszenia przepływu krwi przez łożysko. W tym czasie, w przypadku poważnych naruszeń, możliwe jest stymulowanie porodu lub przeprowadzenie cięcia cesarskiego bez obawy o życie płodu.

Inne badania w 37-38 tygodni

Podczas wizyty u ginekologa w tym okresie określa on wysokość pozycji macicy (w ostatnim miesiącu zaczyna spadać), słucha bicia serca płodu, określa przyrost masy ciała. W czasie ciąży kobieta do tej daty nie powinna uzyskać więcej niż 11 kg, jeśli waga jest ostro dodana i kumuluje się więcej niż 300 g na tydzień w 37-38 tygodni - ukryty obrzęk jest możliwy.

Cała ciąża, szczególnie w drugiej połowie, co 10 dni kobieta wykonuje badanie moczu, ponieważ w tym okresie występuje późna ciąża ciąży. Pierwszym z nich jest obrzęk, ale kolejnym jest nefropatia, która objawia się nie tylko obrzękiem (ukrytym i oczywistym), ale także pojawieniem się białka w moczu i podwyższonym ciśnieniem krwi. Bez rozpoznania i leczenia na czas, możliwa jest cięższa ciąża - stan przedrzucawkowy i rzucawka.

Wrażenia matki w 37-38 tygodni

W tym czasie kobieta musi koniecznie rozważyć ruch płodu, ale po 37-38 tygodniach ciąży po południu jest znacznie słabsza (owoce są duże i nie ma gdzie się odwrócić), nasilają się tylko w spoczynku lub wieczorem. 37 tygodni Zwiększone zaburzenia mogą wskazywać na niedotlenienie lub wielowodzie, ale ich całkowita nieobecność może być oznaką możliwej śmierci płodu i należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem.

W 37-38 tygodniu ciąży pojawiają się białawe wydzieliny - szyjka macicy przygotowuje się do porodu i zaczyna opuszczać śluzówkę. W tym czasie możliwe są inne prekursory porodu - okresowo pojawia się jędrne lub słabe bolesne skurcze macicy, które szybko mijają. Jeśli bóle w dolnej części brzucha stają się gorsze, następuje wodnisty zrzut - zaczyna się poród i należy udać się do szpitala.