Tsugging (Quiting) - mały region Królestwa Lesotho położony w Republice Południowej Afryki. Położony 130 km na południe od stolicy Maseru . Obszar o powierzchni 2916 km², zajmowany przez cały powiat, liczy ponad 124 000 mieszkańców. Jest to najbardziej wysunięty na południe region Lesotho i graniczy z nim na południu z prowincją Eastern Cape w Południowej Afryce, a centrum administracyjnym jest homonimiczne miasto Tsguting, znane również jako Moyeni. Nazwa miasta w tłumaczeniu brzmi "Miejsce wiatru". Tutaj mieszka około 15 000 osób.

Infrastruktura miasta

Konwencjonalnie, to miasto można podzielić na niższe cyguły i wyższe cyguły. W dolnej części miasta znajduje się podstawowa infrastruktura: sklepy, różne sklepy z pamiątkami i innymi towarami, mini-hotele dla turystów, domy. Upper Tsquting rozciąga się na stromych zboczach River Orange (Orange) , którego nazwa pochodzi zresztą z orańskiej dynastii królewskiej w Holandii, a nie z odpowiedniego koloru. Ta część miasta jest cennym ośrodkiem kulturalnym, historycznym i religijnym. Tutaj można podziwiać piękne budynki i różne posągi z epoki kolonialnej Kościół misyjny i nasycony realną atmosferą średniowiecza.

Atrakcje

W przeciwieństwie do wielu części Lesotho, gdzie nie ma nic do zobaczenia, Zguting jest bogaty w ciekawe zabytki, które przyciągają do niego wielu turystów.

Kościół misyjny zbudowany z piaskowca jest główną wartością i dumą mieszkańców. Znajduje się w Górnej Zgutingi w drodze do wioski Masitis. Ma dwie jaskrawoczerwone iglice i niezwykły ciekawy wygląd, który przyciąga turystów.

Ale Masitise Cave House przyciąga swoją niezwykłą ciekawą historią i oryginalną strukturą. W czasach starożytnych znajdował się skalisty baldachim, przypominający ogromną jaskinię, która służyła jako schronienie dla lokalnych plemion przed deszczem. W 1866 r. Szwajcarski misjonarz chrześcijański David-Frederick Ellenberger otoczył tę skałę murem z cegły, tworząc w ten sposób rodzaj kościoła, który służył mu za dom i gdzie spędził następne 55 lat w służbie Bogu. Sufit i tylna ściana domu to skała. Sam dom ma cztery małe okna i drzwi wejściowe. Ponadto istnieje przekonanie, że w tym domu był dinozaur, który zostawił swój ślad na suficie. Mówi się również, że syn Ellenberger jest pochowany w ścianach tego budynku. Punkt orientacyjny znajduje się 5 km na zachód od Zguting, na prawo od Masitise Primary School. Obecnie budynek jaskini służy jako muzeum, w którym przechowywane są stare rodzinne zdjęcia misjonarza, niewielka kolekcja domowych sprzętów, elementy odzieży narodowej, wypchane zwierzęta różnych zwierząt i ślad dinozaura na suficie.

Jeśli łapa prehistorycznego zwierzęcia w jaskini nie jest pod wrażeniem, możesz wybrać się na przygodę do innego lokalnego punktu orientacyjnego - do skał, które przechowują setki śladów dinozaurów ponad 180 milionów lat.

Вид на Миссионерскую церковь, ЦгутингПещерный дом Маситисе, ЦгутингСлед динозавра на потолке, Пещерный дом Маситисе

Jak dostać się do miasta Zguting?

Pomimo tego, że w rejonie Tsguting jest lotnisko, nie ma bezpośrednich lotów z Moskwy. Ma tylko jeden pas startowy i obsługuje tylko loty krajowe. Z Rosji lot odbywa się zwykle do Republiki Południowej Afryki (do miast Port Elizabeth lub Johannesburg). Stamtąd możesz dostać się do stolicy Lesotho lub do innego dużego miasta w najbardziej dogodny i do przyjęcia sposób: przez krajowe linie lotnicze, autobusy lub wynajęte samochody.

Цгутинг на карте ЛесотоДорога в ЦгутингРайон Цгутинг