Mafeteng to nie tylko jeden z regionów kraju Lesotho ale także miasto. I choć jego populacja nie dociera nawet do 40 tysięcy osób - dla stanu wystarczy, że osada jest uważana za jedną z największych w Lesoto. Podstawą populacji miasta jest narodowość basuto.

Mafeteng zajmuje dogodną pozycję - ze wszystkich stron otoczony jest rzekami i górami, co wpływa na cechy przyrody i krajobrazy. Także w pobliżu znajduje się Park Narodowy, jedyna taka edukacja w Lesotho, stworzona dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, po uzyskaniu przez kraj niepodległości.

Miasto można uznać za granicę, ponieważ tylko 12 kilometrów leży granica z RPA.

Historia miasta Mafeteng

Historycy twierdzą, że miasto zostało założone w 1880 roku, kiedy to terytorium było własnością Korony Brytyjskiej. Wiele plemion z ludu Basuto od dawna mieszka w tym rejonie.

Po jego założeniu, miasto nie było niegdyś przedmiotem agresji ze strony innych plemion, w szczególności Zulu, Burów. Po zakończeniu kolonizacji, odejściu Wielkiej Brytanii, Mafeteng stał się częścią Lesotho.

Cechy religijne miasta

Jak już wspomniano powyżej, główna część populacji to przedstawiciele narodowości basuto. Co ciekawe, ich religijne poglądy są inne - dziś Basotho wyznawał religię przodków, katolicyzm, protestantyzm. To jednak nie wpływa na relacje między ludźmi i nie prowadzi do nienawiści religijnej.

Gospodarka miejska

Ogólnie rzecz biorąc, miasto, podobnie jak ludzie żyjący w nim, jest niezwykle ubogie. Nie ma tu specjalnej pracy, a zatem duża część ludności wyjeżdża do pracy w Republice Południowej Afryki, korzyść, granica przebiega równolegle.

Interesujące jest to, że praktycznie nie ma tutaj elektryczności - tylko nieliczni mogą zadowolić się tą korzyścią cywilizacji.

Podstawą gospodarki Mafetenga jest przemysł tekstylny. Chociaż nie ma tam wielu osób.

Jak się tam dostać?

Dojazd do Mafeteng nie jest łatwy, mimo że jest tam lotnisko cywilne. W każdym razie najpierw musisz odbyć lot do stolicy Lesotho Maseru - zajmie to co najmniej 16 godzin i będzie wymagać dwóch transferów (jeden z nich, w zależności od wybranej trasy, znajduje się w dużym europejskim hubie).

Potem lot do Mafeteng jest już możliwy. Chociaż nie jest to konieczne, ponieważ odległość między miastami wynosi tylko 77 kilometrów i łatwiej jest ją pokonać samochodem.

Домик на окраине МафетенгаРайон МафетенгУлица Мафетенга