Przedmioty sztuki mogą być prawdziwą ozdobą domu, mieszkania lub szafka robocza jeśli jest stosowany prawidłowo. Ci, którzy cenią arcydzieła utalentowanych rąk rosyjskich mistrzów, prawdopodobnie znają tace Zhostovo. Piękna rzecz od prawdziwego mistrza jest opcją cudownego prezentu dla krewnego lub kolegi. Opowiemy o historii tworzenia tacek Zhostovo i ich powstawaniu.

Taca z historią Zhostovo

Malarstwo Zhostovo jest rzemiosłem ludowym, składającym się z malowania wyrobów z cyny (tac), który rozpoczął się w 1825 roku od miejscowości Zhostovo w obwodzie moskiewskim. W tym samym czasie kilka warsztatów pojawiło się pod kierownictwem Korobova i Filipp'a Weshnyakova, którzy jako podstawę przyjęli tradycję XVII-wiecznego malowidła Tagila na papierze-mache. Potem zaczęli robić tace z żelaza, ale farba była słabo związana z tym materiałem. Następnie w połowie XIX wieku wykorzystano kute wyroby stalowe.

Wraz z nadejściem sowieckich warsztatów siłowych dołączyli do pracy artel. Począwszy od lat 60. XX wieku, tace Zhostovo zaczęły zdobywać popularność nie tylko w ZSRR, ale także za granicą. W wielu wystawach brały udział również znakomite przedmioty rzemiosła narodowego. Tacki Zhostovo stały się znakiem rozpoznawczym rosyjskiej sztuki ludowej i kraju.

Taca Zhostovo jest dziś znana wśród koneserów i zwykłych ludzi. Głównymi problemami są tanie imitacje masy, które zalały sklepy z pamiątkami i sztuką.

Jak tace Zhostovo?

Jeśli mówimy o tym, gdzie są tace Zhostovo, warsztaty nie zmieniły adresu - w wiosce Zhostovo nadal są zaangażowane w tego typu jednostki. Obecnie jest to fabryka składająca się z warsztatu do kucia i tłoczenia wyrobów metalowych oraz warsztatu lakierniczego, w którym tace są pokryte lakierem, a następnie pomalowane na czarno. I dopiero po tym, gdy przygotowane produkty wpadną w ręce mistrzów malarstwa.

W przypadku Zhostovo malarstwo charakteryzuje się kolorowym bukietem kwiatów, gdzie naprzemiennie pojawiają się małe pola i duże kwiaty ogrodowe, czasem owoce ogrodowe. Przeważnie tło obrazu jest ciemne, ale można również znaleźć przedmioty ze srebrnym, czerwonym lub zielonym tłem. Podstawą tego obrazu jest swobodny i bogaty pociągnięcie pędzla. Co więcej, mistrzowie pracują ręcznie, nie według próbek, ale zgodnie z zasadami. Każdy autor podpisuje swoją pracę. Tak więc, tace Zhostovo autora nie mają powtórzeń, każda praca jest wyjątkowa.

Jeśli chodzi o kształt tacek Zhostovo, są one najbardziej zróżnicowane. Prosty - okrągły, owalny lub prostokątny. "Gitara" i tafle oktaedryczne, ozdobione na bokach wytłoczonymi elementami z kutego żelaza i szczelinowymi rączkami, wyglądają imponująco. Robią tace ręcznie, stosując metodę kucia na zimno (takie przedmioty są kilka razy droższe) lub za pomocą pieczątek.

Nawiasem mówiąc, docelowe tace Zhostovo są podzielone na grupy do użytku domowego (pod samowar pod owocem jak tace zhostovo jedzenie) i służy jako dekoracja pokoju.

Jak dbać o tacę zhostovky?

Oczywiście produkty zaprojektowane do dekoracji pomieszczenia wymagają czasowego czyszczenia z kurzu. Z reguły stosuje się miękką szmatkę zanurzoną w wodzie lub specjalne wilgotne chusteczki do czyszczenia. Dbanie o tace Zhostovo używane do celów domowych w kuchni może obejmować usuwanie kropli tłuszczu. W tym przypadku agresywne środki mogą nie być odpowiednie, ponieważ zepsują nałożoną warstwę obrazu. Najlepiej używać specjalnych produktów o łagodnym działaniu.