Nowoczesne telewizory i monitory praktycznie nie zajmują miejsca - stały się tak cienkie dzięki nowym technologiom. Teraz rzadko zdarza się w domu, w którym nie widać atrybutu cichego wieczornego wypoczynku - LCD lub Telewizor LED . A jeśli chcesz go tylko kupić, z pewnością powstaje pytanie przed Tobą, LCD lub LED - co jest lepsze? Zobaczmy.

Telewizory LCD i LED: różnica

W rzeczywistości różnica między LCD i LED jest dość mała. Oba typy należą do nowoczesnych technologii wykorzystujących matrycę ciekłokrystaliczną, która składa się z dwóch płytek. Pomiędzy nimi znajdują się ciekłe kryształy, zmieniające swoje położenie pod wpływem prądu elektrycznego. Podczas używania specjalnych filtrów i lampy podświetleniowej na powierzchni matrycy wyświetlane są jasne i ciemne obszary. Jeśli zastosujesz filtry kolorów za matrycą, na ekranie pojawi się kolorowy obraz. Jaki rodzaj podświetlenia jest używany - to właśnie odróżnia wyświetlacz LCD od diody LED.

Monitory LCD lub telewizory wykorzystują lampy fluorescencyjne z zimną katodą zamknięte w lampach katodowych. Są one umieszczone w macierzy poziomo. W tym przypadku lampki na wyświetlaczu LCD są stale podświetlone, a ze względu na to, że warstwa ciekłokrystaliczna nie może całkowicie przyciemnić podświetlenia, widzimy czerń na ekranie w kolorze ciemnoszarym.

Monitory LED to faktycznie podgatunki LCD, ale używają zupełnie innego rodzaju podświetlenia - diody LED. W tym przypadku diody LED znajdują się z boku lub bezpośrednio w dużych ilościach. Ponieważ możliwa jest kontrola nad nimi, tj. Przyciemnianie lub oświetlenie niektórych obszarów, kontrast obrazu monitorów LED lub telewizorów jest znacznie wyższy niż współczynnik kontrastu LCD. Ponadto lepsza reprodukcja kolorów: można oglądać ulubione filmy i programy bez zniekształceń. Nawiasem mówiąc, czerń jest naprawdę głęboka.

Istotna różnica między LCD i LED polega na tym, że zużycie energii przez te drugie jest znacznie niższe. Dzięki podświetleniu LED zużycie energii podczas pracy telewizora i monitora zmniejsza się do prawie 40% w porównaniu do wyświetlacza LCD. I obraz nie cierpi z tego powodu!

Na telewizorach LED i LCD porównanie ma grubość. Zastosowanie diod LED pozwala na wykonanie ultracienkich monitorów LED o grubości 2,5 cm.

Ale zaletą urządzeń LCD jest ich rozpowszechnienie i taniość w porównaniu do LED.