Początek ciąży rozpoczyna w organizmie kobiety szereg procesów biochemicznych, które są niezbędne do zachowania i pomyślnego rozwoju płodu. Jednym z mechanizmów niezbędnych do tego celu jest ciałko żółte.

Co to jest żółte ciało?

Ciałko żółte jest tymczasowym gruczołem wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w jednym z jajników. Powstaje z pęcherzyka, który uwolnił jajo, a jego główną funkcją jest produkcja hormonów, głównie progesteronu, odpowiedzialnych za rozwój ciąży. Ciałko żółte tworzy się za każdym razem, gdy pojawia się owulacja, ale pod koniec cyklu jest wygaszana i zmniejszana, jajnik przygotowuje się do nowego cyklu i nowej owulacji. Jeśli ciąża miała miejsce, ciałko żółte będzie odpowiedzialne za jego rozwój przez następne 10-12 tygodni, a następnie łożysko przejmie funkcję produkcji progesteronu.

Ciałko żółte jest oznaką ciąży

Obecność ciałka żółtego w jednym z jajników może rzeczywiście być uważana za dodatkowy znak ciąży. Ale tylko w połączeniu z innymi objawami. Faktem jest, że z ciąży, w jajniku, z różnych przyczyn może wystąpić torbiel ciałka żółtego, którą można również zdiagnozować za pomocą ultradźwięków. Torbiel ciałka żółtego jako oznaka ciąży nie mogą być obserwowane podczas badania, więc polegać tylko na ten czynnik nie jest konieczne. Żółte ciało nie boli podczas ciąży i nie objawia się.

W niektórych przypadkach, jeśli owulacja występuje w dwóch jajnikach naraz, podczas ciąży pojawiają się dwa żółte ciała. Jeśli zapłodnienie obu komórek zakończy się powodzeniem, urodzi się bliźnięta. Jednak ciałko żółte z bliźniętami może być jednym, ponieważ bliźnięta są zarówno identyczne, jak i braterskie.

Brak żółtego ciała w ciąży

Niedoczynność ciałka żółtego jest poważnym powikłaniem mogącym zagrozić aborcją. Wśród objawów - plamienia, krwawienia, tonu, oderwania komórki jajowej, wykrytych za pomocą ultradźwięków. Niedoczynność ciałka żółtego podczas ciąży, potwierdzony specjalnymi badaniami, w tym testem krwi na poziom hormonów, jest dostosowywany za pomocą terapii lekowej. Kobietę w ciąży przepisuje się progesteron, a raczej jego analog roślinny w postaci dawkowania. Przy prawidłowej dawce i starannie obliczonej dawce, jeśli nie ma innych powodów do przerwania ciąży, ciąża rozwija się normalnie i kończy się porodem. Nie należy mylić braku ciałka żółtego podczas ciąży na USG, którego nie zawsze można zobaczyć na urządzeniach o niskiej rozdzielczości i potwierdzonej przez lekarza niewydolności hormonalnej.

Przypadki patologiczne

Niestety, nie zawsze ciąża przebiega sprawnie, są też sytuacje patologiczne. Tak więc ciałko żółte podczas ciąży pozamacicznej wytwarza znacznie niższy poziom hormonów, co pozwala podejrzewać wczesną patologię - wystarczy dwukrotnie przejść test krwi na hCG i śledzić dynamikę jego wzrostu, żółte ciało z bliźniakami aby zrozumieć, jak rozwija się ciąża i czy istnieje ryzyko powikłań.

Ciałko żółte w przypadku nieodebranych aborcji generalnie przestaje produkować hormony, przy powtarzających się badaniach krwi dochodzi do obniżenia poziomu hormonów, ultradźwięki nie wykazują oznak ciąży.

Ciałko żółte w jajniku ma bezpośredni wpływ na ciążę. Jest odpowiedzialny za rozwój zarodka i tworzenie łożyska. Dlatego ultradźwięki w ciąży żółtego ciała, z reguły wyglądają, aw analizach ujawniają poziom progesteronu. Jeśli mówimy o torbieli, możliwe jest zajście w ciążę z ciałkiem żółtym, ponieważ owulacja może wystąpić w innym jajniku.