Rozwój i zachowanie ciąży jest możliwe ze względu na normalne funkcjonowanie ciałka żółtego - tymczasowo działającego gruczołu dokrewnego, który do 20 tygodnia produkuje tak zwany hormon ciążowy - progesteron. Po tym okresie taka misja zostaje nałożona na łożysko.

Działanie progesteronu wyraża się w zapewnieniu wystarczającej proliferacji warstwy funkcjonalnej błony śluzowej macicy, co umożliwia po zapłodnieniu jaja prawidłowe "zasadzenie" komórki jajowej w macicy (implantacja). Kiedy pojawia się ciąża, zadaniem tego hormonu jest zapobieganie "odrzuceniu" zarodka poprzez kontrolowanie spontanicznych skurczów macicy w celu zapobiegania wystąpieniu menstruacji. Ponadto zapobiega nowej owulacji. Aby zrozumieć, jak bardzo organizm żółty radzi sobie z funkcją tworzenia równowagi hormonalnej podczas ciąży, badana jest wielkość żółtego gruczołu.

Ilość hormonów, które produkuje lutex na ciele, wytwarza jego wielkość. Jednocześnie zmiany w tle hormonalnym prowadzą do tego, że w różnych okresach ciąży nie są stałe: we wczesnych stadiach ciało żółte najpierw rośnie, a nieco później - w 16-20 tygodniu ciąży - staje się mniejsze i stopniowo zanika, narzucając autorytet na łożysko, jak było wymienione powyżej.

Normalna wielkość żółtego ciała

Norma ciała żółtego podczas ciąży ma średnicę 10-30 mm. Odchylenia w górę lub w dół od tego zakresu wartości wskazują na warunki, takie jak niewydolność lub torbiel ciałka żółtego, które wymagają przywrócenia i normalizacji poziomu progesteronu w ciele kobiety. Na przykład, poronienia lub niewydolność łożyska w procesie przenoszenia płodu mogą skutkować niedopuszczalnymi środkami eliminującymi diagnozę niewydolności ciałka żółtego. Niedobór progesteronu, charakteryzujący się małym żółtym ciałem (do 10 mm średnicy), można uzupełnić za pomocą leków zawierających progesteron (Duphaston, utrogestan).

żółte rozmiary ciała

Torbiel ciałka żółtego podczas ciąży jest łagodnym wzrostem, którego wielkość może wynosić do 6 cm średnicy. Nie stanowi to szczególnego zagrożenia, ponieważ pomimo jego wielkości ciałko żółte kontynuuje produkcję progesteronu. Stan torbielowaty może być bezobjawowy lub z lekkim bólem w dolnej części brzucha. Zwykle torbiel powinna zniknąć samoistnie, ale w celu uniknięcia możliwych powikłań (krwawienie, zatrucie organizmu) wymagane jest obowiązkowe monitorowanie jej stanu. Dlatego w okresie przejścia czynności do łożyska ciałko żółte wymaga obowiązkowego badania ultrasonograficznego.