rura rentgenowska Jeśli dziewczyna nie może zajść w ciążę przez długi czas, lekarz może zalecić jej wykonanie zabiegu GHA (hysterosalpingography). Czasami jest również przepisywany w przypadku nawracających poronień.

Aby ustalić fakt drożności jajowodów i spróbować określić przyczynę niemożności poczęcia, do jamy macicy kobiety wprowadza się specjalny płyn - środek kontrastowy, z którym bada się narządy miednicy. Jednocześnie istnieją 2 rodzaje GHA - ocena drożności jajowodów za pomocą promieni rentgenowskich lub diagnostyki ultrasonograficznej.

W tym artykule powiemy Ci, jak zrobić prześwietlenie na drożność jajowodów, a także jakie konsekwencje może spowodować ta procedura.

W jaki sposób jajowodów rentgenowskich?

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz musi przeprowadzić ogólne badanie ginekologiczne za pomocą lusterka. Następnie do szyjki macicy wprowadza się małą kaniulę. Przez to, za pomocą strzykawki, środek kontrastowy jest stopniowo wprowadzany do jamy macicy.

Następnie lekarz wykonuje zdjęcia rentgenowskie, zauważając, jak szybko płyn wypełnia macicę i penetruje jajowody. W końcu kaniula jest usuwana z szyjki macicy, a lekarz ocenia wynik.

Jeśli środek kontrastowy dostał się do jamy brzusznej - jajowody są przepuszczalne, w przeciwnym razie nie .

Większość pacjentów nie odczuwa ciężkiego dyskomfortu podczas zabiegu GHA, jednak w rzadkich przypadkach lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe.

Jakie konsekwencje mogą powodować promienie rentgenowskie jajowodów?

Hysterosalpingography jest uważany za stosunkowo bezpieczną procedurę. Tymczasem sprawdzenie drożności jajowodów za pomocą promieni Roentgena jest surowo zabronione podczas ciąży w związku z niebezpieczeństwem napromieniowania zarodka. Aby wykluczyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, przed wykonaniem zabiegu należy przejść test lub test krwi na hCG. prześwietlenie na drożność jajowodów W przypadku, gdy GHA jest niezbędna dla kobiety spodziewającej się dziecka, stosuje się tylko metodę badań przy użyciu diagnostyki ultrasonograficznej.

Ponadto u około 2% pacjentów po przejściu przez prześwietlenie jajowodów obserwuje się bóle w dolnej części brzucha. W rzadkich przypadkach środek kontrastowy może przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych.

Wreszcie, niektóre kobiety zgłaszają krwawienie po egzaminie. W większości przypadków jest to spowodowane mechanicznym uszkodzeniem nabłonka podczas diagnostyki rentgenowskiej.