Dom na wsi ławki - To nie jest zwykły mebel, w którym można się zrelaksować. Ławka ogrodowa może ozdobić twoją witrynę. Dzięki niemu możesz stworzyć całą kompozycję idealnie pasującą do ogólnego projektu Twojej witryny. Z reguły nie jest trudno zrobić ławkę ogrodową z drzewa własnymi rękami. Spójrzmy na ten proces krok po kroku.

Ławka do ogrodu wykonuj samodzielnie z drewna

Jeśli zdecydujesz się zrobić ławkę samemu z drzewa, to przed rozpoczęciem pracy musisz zdecydować o projekcie przyszłego produktu, a także zdecydować, gdzie w ogrodzie stanie twoja ławka.

Drewno to idealny materiał na letnie ławki. Jeśli masz osobno rosnące drzewo na działce, możesz zbudować oryginalną ławkę wokół tego drzewa. Takie ławki będą wygodne o każdej porze dnia, ponieważ jedna z jego części będzie zawsze w cieniu.

Ławka wokół drzewa jest najczęściej wykonana w kształcie sześciokąta. Co więcej, średnica pnia drewno powinien przekraczać 500 mm. Dobry materiał na ławkę to dobrze wysuszona i specjalnie przygotowana sosna.

Aby wyprodukować ławkę ogrodową, potrzebujemy takich narzędzi i materiałów:

 • planszowe deski o przekroju 70x70 mm, długość 480 mm;
 • tarcica strugana o przekroju 45x70 mm;
 • deski o przekroju 22x95 mm;
 • śruby, podkładki i nakrętki;
 • wiertło;
 • klucz nastawny;
 • lakier i farba.
Ławki wykonane z drewna własnymi rękami1
 1. Najpierw musisz zrobić rysunek przyszłej ławki. Zmierz średnicę drzewa. Jeśli jest jeszcze młody, dodaj kolejne 30 cm do otrzymanego wymiaru, aby dodać średnicę dorosłego drzewa, dodaj 15 cm. Aby określić długość pojedynczego krótkiego elementu, należy podzielić wynikową średnicę przez 6. Zaznaczamy tę długość na pręcie pomiarowym i wycinamy krawędzie pod kątem 30 °.
 2. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami2
 3. Wykonujemy 6 takich szyn. Łącząc je z drzewem, sprawdzamy poprawność ich wytwarzania.
 4. Drewniane ławki z drewna3
 5. Ustawiliśmy trzy deski równolegle do siebie. Wstawić między nie uszczelki o wysokości 1 cm, a na deski przymocować szynę pomiarową, oznaczamy miejsca do piłowania. W takim przypadku nie zapomnij zaznaczyć kątów trzydziestu stopni wzdłuż krawędzi desek.
 6. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami4
 7. Odciąć deski wzdłuż zaznaczonych linii.
 8. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami5
 9. Na płaskiej powierzchni układamy sześciokąt z otrzymanych elementów - przyszłością jest kanapa. Konieczne jest rozpoczynanie od najkrótszych części wewnętrznych. Pomiędzy wszystkimi deskami powinno być układanie. Sprawdź wyrównanie wszystkich elementów kątowych.
 10. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami6
 11. Robiąc nogi na ławce. Składają się z dwóch elementów: wewnętrznych i zewnętrznych nóg, pomiędzy którymi znajduje się podparcie. Dociąć do 12 nóżek i 12 podpór z końcami pod kątem 30 o.
 12. Ławki drewniane7
 13. Za pomocą wiertarki wywiercimy otwory na śruby po jednej stronie wszystkich podpór, cofając się od krawędzi podpory 5 cm, a robimy to samo po drugiej stronie podpór.
 14. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami8
 15. Mocujemy śruby podkładkami i nakrętkami z nogami za pomocą regulowanego klucza.
 16. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami9
 17. Po zamocowaniu nóg na płaskiej powierzchni, umieszczamy na nich deski siedzeń, upewniając się, że połączenia pomiędzy deskami opadają dokładnie w środku każdej nogi.
 18. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami10
 19. Łączymy dwa sąsiednie obszary siedziska. Zrób to samo z przeciwległymi częściami ławki. Teraz zainstaluj pozostałe deski siedzenia, łącząc je w sześciokąt.
 20. Drewniane ławki z drewna11
 21. Przy pomocy łopaty usuwamy ziemię spod nóg ławki, aż jej powierzchnia zostanie wyrównana. Możesz to sprawdzić na poziomie.
 22. Drewniane ławki własnymi rękami12
 23. Wykonujemy fartuch na naszą ławkę. Aby to zrobić, odetnij 6 pasków, których długość jest równa odległości między dwiema nogami zewnętrznymi. Po wywierceniu w nich otworów mocujemy pręty do zewnętrznych nóżek ławki.
 24. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami13
 25. Teraz pozostaje namalowanie naszej ławki lub lakieru. Tak będzie wyglądać ławka do daczy, wykonana z drewna własnymi rękami.
 26. Ławki wykonane z drewna własnymi rękami14