Kobieta w wieku rozrodczym, która ma regularny cykl menstruacyjny, może w końcu zauważyć wzdęcie przed miesiączką. Takie wzdęcie podczas menstruacji nie tylko nie wygląda estetycznie, ale jest również możliwym źródłem bólu w oczekiwaniu na menstruację. W takim przypadku uzasadnione jest pytanie, dlaczego brzuch rośnie przed miesiączką.

Dlaczego żołądek puchnie przed miesiączką?

  1. Przed miesiączką brzuch zwiększa się w wyniku wytworzenia przez organizm podwyższonych poziomów progesteronu, który ma na celu rozluźnienie mięśni gładkich: macica u kobiety staje się opuchnięta, miękka, przygotowana do przyjęcia zarodka, gdy możliwe jest poczęcie.
  2. Ponadto, pod wpływem hormonów u kobiety, z reguły płyn utrzymuje się w ciele przed miesiączką: może zwiększyć objętość kończyny, może wystąpić obrzęk wewnętrzny, w tym wzrost brzucha w trakcie menstruacji. Wtedy kobieta czuje, jak jej brzuch pęcznieje. Uważa się, że podczas menstruacji woda kobieca wydalana jest gorzej od ciała, ale pod koniec jej okresu żołądek przybiera swoje zwykłe wymiary.
  3. Zdarza się, że kobieta ma wydatny brzuch, ale nie ma miesiączki. Może to być jeden z objawów ciąży. W przypadku pozytywnego testu ciążowego konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na obecność napięcia macicy, w wyniku czego może wystąpić poronienie.
  4. Jeśli jednak wynik testu ciążowego jest ujemny, a żołądek jest napompowany, a ból zauważony, jest to alarmujący sygnał i wymaga porady lekarza ginekologa.
  5. Jeśli brzuch jest napompowany w połowie cyklu menstruacyjnego i odczuwa się ból, wówczas może to być tak zwany ból owulacyjny, który pojawia się u kobiety w wyniku pęknięcia pęcherzyka. Takie wzdęcie i ból brzucha nie jest patologią i nie wymaga interwencji ze strony personelu medycznego. Jednak, aby wykluczyć możliwe patologiczne stany macicy i narządów miednicy, oprócz wizyty u lekarza konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego.
  6. W przypadku macicy mięśniowej kobieta może odczuwać wzdęcia, ból, brak miesiączki, obrzęk całego ciała. W takim przypadku pomoc lekarska jest również konieczna, aby wykluczyć rozwój chorób nowotworowych.

Nadwodnienie brzucha przed miesiączką jest oznaką, że kobieta ma zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Oprócz zmian fizjologicznych, które zachodzą w ciele kobiety w okresie menstruacji, może ona również odczuwać dyskomfort psychiczny:

  • uczucie nieestetyczne w wyniku wzrostu podbrzusza;
  • często zły nastrój spowodowany wpływem hormonów podczas nadejścia menstruacji;
  • ogólne osłabienie, słabość.
  • dlaczego przed miesiączką żołądek jest spuchnięty 2

Co zrobić, gdy kobieta ma obrzęk żołądka przed miesiączką?

Najpierw musisz ustalić przyczynę wzdęć na progu menstruacji. Jeśli jest to fizjologiczna cecha organizmu, znak PMS, to wystarczy dostosować dietę kobiety na dwa tygodnie przed miesiączką: zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów, nadmiernie słone potrawy i zwiększyć ilość pokarmów białkowych. Należy również wykluczyć z diety rośliny strączkowe, kapustę, nadmiernie wysokokaloryczne jedzenie (mąkę i słodkie).

Aby pozbyć się obrzęku iw rezultacie zmniejszyć wzdęcia przed miesiączką, można użyć środków ludowej: zrobić wywary diuretyczne borówki brusznicy, żurawiny.

Wiele kobiet ma rozdęty brzuch przed miesiączką. Ale co to jest - cecha ciała lub stan patologiczny kobiety - może być powiedziane przez ginekologa dopiero po badaniu i uzyskaniu danych na temat wyników diagnostyki ultrasonograficznej.