Dlaczego dziecko gryzie sobie paznokcie Kiedy dziecko dorasta, wraz z przydatnymi umiejętnościami, nabywa złe nawyki. Często więc mama i tata są dręczeni pytaniem, dlaczego dziecko nieustannie i uparcie gryzą jego paznokcie, a nie ma na niego żadnych okrzyków i kar. Rozważ główne przyczyny tego zjawiska.

Co spowodowało uporczywe zwracanie uwagi dziecka na ich paznokcie?

Lekarze pediatrzy i psycholodzy identyfikują kilka czynników, które przyczyniają się do pojawienia się obgryzionych paznokci:

  1. W dzieciństwie dziecko często kochało ssij palec lub smoczek. Próby rodziców, aby odzwyczaić go od tego zwyczaju, często prowadzą do tego, że zaczyna gryźć paznokcie.
  2. Jeśli w rodzinie którykolwiek z dorosłych mechanicznie przegryzł paznokcie, istnieje duże ryzyko, że dziecko powtórzy to po nim. W końcu dzieci są bardzo wrażliwe na wzorce.
  3. Jednym z najważniejszych powodów, dla których dzieci gryzą paznokcie, jest długotrwała stresująca sytuacja. Poruszające się, częste kłótnie rodziców, autorytarne wychowanie, jakakolwiek trauma psychologiczna często prowadzi do tego, że dziecko nieświadomie wkłada palce do ust.
Jak pomóc dziecku pozbyć się złego nawyku?

Obecnie istnieje wiele sposobów na odzwyczajenie dziecka od obgryzania się płytki paznokcia. Bardzo często rodzice pytają, dlaczego dziecko gryzie swoje paznokcie i co zrobić ze szkodliwym nałogiem. Eksperci zalecają następujące:

  1. Możesz smarować paznokcie sokiem z aloesu lub ostrą papryczką, ale najprawdopodobniej wynik będzie krótkotrwały.
  2. Staraj się stworzyć w domu spokojną, harmonijną atmosferę, w której dziecko nie będzie w niepokoju lub depresji. Porozmawiaj cicho z dzieckiem, jeśli wiek już pozwala, i spróbuj wezwać go do szczerej rozmowy na temat tego, co go dręczy. Nie zabraniaj, ale wyjaśnij, że ugryzione paznokcie wyglądają bardzo brzydko, Dlaczego dziecko gryzie paznokcie w jego ramionach ponieważ następuje stopniowe odkształcenie płytek paznokcia.
  3. Po dowiedzeniu się, dlaczego dziecko gryzie paznokcie, staraj się również upewnić, że są one zawsze przycięte na czas.
  4. Weź udział w zabawie dla dzieci, w której aktywnie użyje rąk: pozwól mu formować, rysować, zbierać projektanta, bawić się grami planszowymi.
  5. Czasami lekkie środki uspokajające pomagają wyeliminować nadmierną agresję i nerwowość.
  6. Aby nie być zaskoczonym, dlaczego dziecko skubie paznokcie gorliwością, poświęć mu jak najwięcej uwagi: komunikowanie się, chodzić uścisk