Dla normalnego życia człowieka bardzo ważne jest, aby produkty wymiany były wyprowadzane. Dlatego ważne są narządy układu moczowego. Jeden z nich - pęcherz - znajduje się w miednicy tuż za kością łonową. Jego kształt i rozmiar różnią się w zależności od tego, czy jest pełny, czy pusty. Każda osoba może określić, gdzie znajduje się pęcherz, ponieważ po napełnieniu bardzo trudno jest oprzeć się oddawaniu moczu. Ten narząd służy jako rezerwuar dla moczu, który dostaje się z nerek. Gdy jest pełny, można go wyczuć w podbrzuszu.

Gdzie jest pęcherz?

To ciało w formie przypomina gruszkę, skierowaną wąsko do przodu i do dołu. Dno pęcherza, stopniowo zwężające się, przechodzi do cewki moczowej - cewka moczowa . A jego końcówka jest połączona z przednią ścianą brzucha wiązadłem pępowinowym. Lokalizacja pęcherza u kobiet i mężczyzn nie różni się zbytnio. Znajduje się bezpośrednio za łonem, oddzielonym od niej warstwą luźnej tkanki łącznej. Jego górna powierzchnia przednia styka się z niektórymi częściami jelita cienkiego.

Tylną ścianą pęcherz u kobiet ma kontakt z pochwą i macicą, a u mężczyzn z pęcherzykami nasiennymi i odbytnicą. Jest luźna tkanka łączna, w której jest dużo naczyń krwionośnych. U dołu pęcherza moczowego u mężczyzn leży prostata, u kobiet znajdują się mięśnie dna miednicy. Różnice między strukturą narządów układu moczowego mają również w tym, że mężczyźni mają znacznie dłuższą cewkę moczową.

U kobiet taki układ pęcherza może powodować pewne trudności. Na przykład krótki cewki moczowej prowadzi do częstszego zapalenie pęcherza . Szczególnie często pojawiają się problemy podczas ciąży. Wynika to z bliskości macicy i pęcherza. lokalizacja pęcherza u kobiet Wzrastająca macica wywiera nacisk na pęcherz i może uciskać moczowody, co powoduje stan zapalny.

Dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego, nie wystarczy wiedzieć, gdzie znajduje się pęcherz. Musisz zrozumieć, jak to działa. U osoby dorosłej ten narząd może pomieścić do 700 mililitrów płynu. Podczas wypełniania jego ściany są rozciągnięte. W otrzewnej znajdują się specjalnie wgniecenia, które wypełnia większy pęcherz. Wynika to z faktu, że cewka jest zamknięta przez dwa zwieracze, które kontrolują wydalanie z moczem.