W normalnym stosunku seksualnym nie powinno powodować dyskomfortu kobiecie z układu moczowego. Ale czasami po każdym stosunku seksualnym kobieta zaczyna zapalenie pęcherza 1-2 dni później: oddawanie moczu staje się częstsze, silny ból lub ból po nim, pojawiają się zmiany w moczu. A jeśli zapalenie pęcherza moczowego, które zaczyna się po zmianie partnera seksualnego, a nie każdym stosunku seksualnym, może być związane z infekcją infekcjami przenoszonymi drogą płciową (na przykład zapaleniem rzeżączki i zapaleniem pęcherza moczowego), to zaostrzenie objawów zapalenia pęcherza za każdym razem po stosunku jest najczęściej związane z nieprawidłowościami lokalizacja wyjścia z cewki moczowej u kobiety.

Zapalenie pęcherza moczowego rozpoczyna się po seksie - przyczyny

Przy normalnym położeniu wyjścia z cewki moczowej podczas seksu, penis naciska go, zamykając i zapobiegając przedostawaniu się bakterii do cewki moczowej i pęcherza moczowego. Ale kiedy cewka jest głęboko w pochwie, to podczas seksu jest szeroko otwarta (guzy), a penis podczas ruchu przenosi zawartość pochwy i mikroorganizmów do cewki moczowej, działając zgodnie z typem pompy. To samo dzieje się z ciągle rozchodzącą się cewką moczową, niezależnie od jej lokalizacji.

A ponieważ odbyt jest tuż przy pochwie, nawet przy higienie osobistej, coli z odbytnicy może nadal spaść na skórę i błony śluzowe, a gdy cewka moczowa się pali, do pęcherza. Ponieważ prawie każdy akt seksualny może spowodować proces zapalny w pęcherzu.

I właśnie z tego powodu zapalenie pęcherza jest mniej powszechne po seksie oralnym. Po odbyciu stosunku analnego zapalenie pęcherza jest możliwe, jeśli po wprowadzeniu prącia do odbytu wstrzykiwane jest ono do pochwy kobiety, ponieważ przedostanie się różnej mikroflory do pochwy, w tym zakażenia przenoszone drogą płciową, może doprowadzić do ich dostania się do cewki moczowej nawet u niej. normalna lokalizacja.

Czynniki przyczyniające się do stanu zapalnego - suchość narządów płciowych podczas stosunku, uszkodzenie błony śluzowej pochwy, szczególnie w pobliżu wejścia do cewki moczowej. Ale opóźnione co miesiąc na tle lub po zapaleniu pęcherza może być pośrednim objawem ciąży (zmiany hormonalne, zmiany metaboliczne również mogą powodować pojawienie się soli w moczu po pewnym czasie od owulacji i poczęcia - to zapalenie pęcherza moczowego jest związane z podrażnieniem błony śluzowej).

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Jeśli zapalenie pęcherza moczowego jest związane ze współżyciem seksualnym, pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 2 dni po stosunku. Są to bóle o różnym nasileniu, ciągłe uczucie wypełnienia pęcherza, ból podczas oddawania moczu w podbrzuszu, częste pragnienie oddawania moczu z niewielką ilością moczu, ogólne objawy zatrucia.

Zapalenie pęcherza po seksie - co robić?

Jeśli kobieta zobaczyła rozszczelioną i nieprawidłowo umieszczoną cewkę moczową podczas badania kobiety, a objawy zapalenia pęcherza pojawiają się po każdym stosunku seksualnym i znikają po leczeniu przez bardzo krótki czas, co zakłóca normalne życie seksualne kobiety, wtedy leczenie w tym przypadku może być nawet szybkie. Aby wyeliminować anomalię, wykorzystuje się operację transpozycji cewki moczowej - przesuwając ją z możliwym wydłużeniem do miejsca jej normalnego położenia.

Jeśli nie ma anomalii cewki moczowej, leczenie antybiotykami (fluorochinolony, cefalosporyny, półsyntetyczne penicyliny) stosuje się w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, w razie potrzeby pochodnych imidazolu, nitrofuranów i leków przeciwgrzybiczych, zapalenie pęcherza moczowego u kobiet po seksie którzy przyjmują oboje partnerów.

Ponadto stosuje się leczenie fizjoterapeutyczne lub po prostu podkładkę rozgrzewającą na spodzie brzucha, kąpiele w ciepłej kąpieli siedzącej z przeciwzapalnymi preparatami ziołowymi, herbatę ziołową, o właściwościach przeciwzapalnych w układzie moczowym, diecie, która nie zawiera produktów drażniących pęcherz moczowy.

Nie zaleca się również uprawiania seksu przed zakończeniem leczenia, aby uniknąć obrażeń w trakcie działania, pożądane jest opróżnienie pęcherza przed i po zażyłości oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej przez oboje partnerów.