Rośliny lecznicze, w tym dwupienna pokrzywa , można łatwo kupić w aptece. Ale niektórzy ludzie wolą samodzielnie wytwarzać fitopreparaty, kontrolując procesy fermentacji i suszenia surowców. Aby je przeprowadzić, musisz dokładnie wiedzieć, kiedy zbierać pokrzywy i w jakich miejscach, a także niektóre cechy zbiorów roślin.

Kiedy lepiej zbierać pokrzywy do leczenia?

Do celów leczniczych stosuje się korzenie, liście z łodygami i nasiona opisywanej trawy. Każda z części kapustowatej pokrzywy jest zbierana w tym samym czasie.

Korzenie powinny być wykopane przed lub po okresie kwitnienia - wczesną wiosną (marzec) lub późnym latem (sierpień-wrzesień).

Najbardziej popularne w medycynie liście i łodygi pokrzywy są odcinane od połowy maja do sierpnia, w słoneczne, suche dni. Latem trawa kwitnie i gromadzi maksymalnie użyteczne składniki.

Nasiona roślin można zbierać tylko 3 tygodnie po zakończeniu okresu kwitnienia - mniej więcej we wrześniu.

Oto jak poprawnie zbierać pokrzywy:

  1. Wybierz miejsce oddalone od cywilizacji, w szczególności drogi, cmentarze i składowiska odpadów.
  2. Pamiętaj, aby chronić gęste ręce rękawiczkami.
  3. Po wykopaniu korzeni dokładnie opłucz je wodą i osusz.
  4. Zbieranie liści obejmuje wstępne suszenie - ścięte lub pokrojone łodygi pokrzywy należy pozostawić pod słońcem na 4 godziny. Następnie można usunąć arkusze i wysłać je do wyschnięcia.
  5. Aby uzyskać nasiona, rośliny pozwalają dojrzałym roślinom dojrzeć, a następnie thresh.

Kiedy zbierać pokrzywy do pielęgnacji włosów i skóry?

Wskazówki dotyczące zbierania rozważanej trawy są istotne dla celów kosmetycznych.

Jeśli pokrzywa (liście) będą używane w surowej postaci, możesz zacząć zbierać je już wczesną wiosną po stopnieniu śniegu. Surowiec ten nadaje się również do gotowania.