Wartość lecznicza surowców roślinnych zależy głównie od poprawności ich przygotowania. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, gdzie i kiedy zbierać pąki brzozy i jak je fermentować. Wcześniej tylko zielarze z bogatym doświadczeniem lub dziedziczni uzdrowiciele mieli podobne umiejętności, teraz popularna mądrość stała się publicznie dostępna.

Kiedy zbierać pączki brzozy do wytwarzania leków?

Aby uzyskać najbardziej przydatne surowce, bogate w witaminy, mikroelementy, niezbędne związki chemiczne, nasycone olejkami eterycznymi, ważne jest, aby poczekać, aż dojrzeje.

Kiedy konieczne jest zbieranie pąków brzozy w celu leczenia różnych chorób, zależy od położenia geograficznego i klimatu w regionie. Zielarze powinni zajmować się zbieraniem z nadejściem gorąca, zwykle na wiosnę.

Ważnym wskaźnikiem dojrzałości pączków brzozy do ich zbierania jest ich obrzęk. Im więcej są wypełnione sokiem, tym więcej zawierają składników odżywczych. W takim przypadku, łuski powinny pasować ciasno do młodych zielonych wewnątrz, w przeciwnym razie surowiec jest już przejrzały.

Kolor pąków jest brązowo-brązowy, u podstawy może mieć zielonkawy odcień. Zapach wzmacnia szybkie ociekanie palców, przypominające aromat balsamiczny. Jeśli spróbujesz pąków do smaku, poczujesz wyraźny tłusty, żywiczny, lekko zdrętwiały język ("dzianiny").

W którym miesiącu zbierane są pączki brzozy?

Dokładny czas przygotowania zależy, jak już wspomniano, od terenu.

Jeśli wiosna jest wczesna, to początek zbioru pąków brzozy jest pod koniec lutego. W pozostałych przypadkach lepiej poczekać na wyrażone ocieplenie sok z brzozy aktywnie poruszał się wzdłuż pnia i gałęzi, zbierając surowce lecznicze od 10 kwietnia do początku czerwca.

Jak prawidłowo zbierać i fermentować pąki brzozy?

Rozważany proces jest przeprowadzany tylko ręcznie, w ekologicznie czystych obszarach, z dala od autostrad i przemysłu. Podczas kolekcji musisz przestrzegać następujących zasad:

  1. Odetnij nerki z młodymi gałęziami.
  2. kiedy musisz zbierać pąki brzozy
  3. Układanie surowców do suszenia w pomieszczeniach wentylowanych.
  4. Wysuszyć suche gałęzie.
  5. Przesiać powstałe pąki przez sito.
  6. Przechowuj surowce w suchych papierowych torebkach.

Doświadczeni zielarze znają jedną sztuczkę zbierając nerki - jeśli są zbyt małe i mocno spuchnięte, można zostawić odcięte gałęzie na 1-2 dni w ciepłym wilgotnym pomieszczeniu, a dopiero potem przystąpić do zbioru.