Ponieważ piołun rośnie prawie wszędzie, ta roślina lecznicza jest jedną z najbardziej dostępnych, co nie zmniejsza jej użyteczności. Co więcej, od czasów starożytnych piołun uważany jest za magiczny narkotyk, a dziś, uznawany przez medycynę naukową, służy do przygotowania leków na wiele chorób. Ale absolutnie nie jest konieczne kupowanie pieniędzy od piołunu w aptece - można je wytwarzać ręcznie, na co roślina musi być odpowiednio przygotowana. Zastanów się, kiedy zalecane jest zbieranie piołunów w celach leczniczych i jak należy je suszyć.

Kiedy zbierać piołun do leczenia?

Należy zauważyć, że nasza tradycyjna medycyna wykorzystuje jeden z gatunków piołunów - piołun którego skład i właściwości są dobrze zbadane. Dlatego w tym artykule porozmawiamy o tym, kiedy zbierać i jak suszyć do przygotowania lekarstw gorzkie zioła. Ten typ roślin wyróżnia się szaro-srebrnym kolorem łodyg i liści, zebranych w koszach z żółtymi kwiatami, wyraźnym korzennym aromatem i bardzo gorzkim smakiem.

Jak wiecie, zbiory ziół leczniczych powinny być wykonywane tylko w pewnym okresie, gdy stężenie składników odżywczych w nich jest maksymalna. W przypadku piołunu istnieją dwa takie okresy: przed kwitnieniem i podczas kwitnienia. Przed kwitnieniem, w okresie pączkowania (od maja do czerwca) zbierane są podstawowe liście rośliny, w tym celu należy je odciąć bez ogonków. Kiedy kwitnie piołun (lipiec-sierpień) zbiera się liściaste wierzchołki rośliny, przecinając je nożyczkami na długości 20-25 cm, bez grubych łodyg. Ważne jest, aby mieć czas na zebranie piołun przed kwiatów będzie ciemnieć, stają się brązowe.

Podczas zbioru piołunu należy również wziąć pod uwagę kilka punktów:

  1. Zbieranie surowców powinno odbywać się w ekologicznie czystym obszarze, z dala od strefy przemysłowej, składowisk odpadów, dróg.
  2. Do zbioru wybierz suchy, słoneczny dzień, kiedy rośliny wysychają.
  3. Rośliny po zbiorach nie są konieczne.
  4. Silnie zanieczyszczona lub chora trawa nie jest zalecana.
  5. kiedy zbierać piołun do leczenia
Jak wysuszyć piołun?

Zebrane surowce należy natychmiast wysuszyć, rozprowadzając na papierze cienką warstwą lub umieszczając luźno w wiklinowych koszach. Suszenie odbywa się w powietrzu w cieniu (na strychu, pod baldachimem) lub w suszarka w temperaturze około 40-50 ° C, z trawą wymaganą do regularnego przewracania się. Ustal, że surowiec jest gotowy, możesz o stopniu kruchości: łodygi powinny się rozpaść, a liście zgnieść na proszek. Przechowywać wysuszone piołun w papierowym, drewnianym lub lnianym pojemniku, szczelnie zamkniętym.