Bardzo użyteczna, ale niezwykle kapryśna roślina lecznicza tutsan . Rośnie w małych paskach na łąkach, brzegach lasów i polanach, nigdy nie tworzy dużych zarośli. Aby właściwie przygotować i uzyskać naprawdę wysokiej jakości materiały roślinne, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zbierać dziurawiec. Ponadto istnieje kilka niuansów jego kolekcji, które muszą pamiętać zarówno początkujący jak i doświadczony zielarz.

Kiedy zbierać i jak wysuszyć dziurawiec na herbatę?

Zielarze zalecają zbieranie roślin leczniczych w okresie aktywnego kwitnienia. Zwykle występuje w czerwcu, lipcu i sierpniu, aw niektórych regionach nawet we wrześniu i październiku.

Podczas kolekcji ważne jest przestrzeganie pewnych zasad:

  1. Szukaj rośliny tylko w miejscach przyjaznych dla środowiska. Nie można użyć przydrożnego Hypericum.
  2. Odciąć wierzchołki łodyg, na których znajdują się zielone liście, kwitnące kwiaty i kilka pąków.
  3. Korzeń i szorstka podstawa trawy nie mogą zostać uszkodzone. Optymalna wysokość ciętych łodyg wynosi do 30 cm.

Natychmiast po zbiorach konieczne jest rozpoczęcie suszenia rośliny, w przeciwnym razie straci ona swoje właściwości użytkowe:

  1. Przejdź przez surowce fito.
  2. Rozłóż pędy na papierze w jednej warstwie.
  3. Pozostaw brzeczkę dziurawca w stanie suchym w przewiewnym miejscu, chronionym przed słońcem przez 5 dni. Codziennie musisz mieszać trawę.

Dopuszcza się również suszenie rośliny w piecu (w temperaturze 40 stopni).

Kiedy zbierać dziurawiec na leczenie?

Ludowi zielarze i uzdrowiciele wolą bardziej dokładne daty niż te wskazane wcześniej.

Uważa się, że dzień, w którym można zbierać dziurawiec, pokrywa się z wakacjami Ivana Kupala . W tym czasie (do połowy lipca) roślina znajduje maksymalne uzdrowienie i magiczną moc, ponieważ zawiera największą ilość aktywnych składników, olejków eterycznych i witamin.