Colostrum - pierwsza tajemnica gruczołów sutkowych i najlepsze pożywienie dla nowo narodzonego dziecka. Powszechnie uważa się, że siara u kobiety zaczyna być wytwarzana bezpośrednio po urodzeniu, ale często ma to miejsce nawet w czasie ciąży. Wiele przyszłych matek jest bardzo zaniepokojonych pytaniem: kiedy to robi siary u kobiet w ciąży ? Faktem jest, że zgodnie z powszechnym przekonaniem późne pojawienie się siary może oznaczać późne przybycie mleka po porodzie, a także problemy z karmieniem piersią.

Jak wygląda siara podczas ciąży?

Colostrum to niesamowity produkt kobiecego ciała. Jest 2,5 razy bardziej odżywczy niż mleko matki, zawiera dużą ilość białka, witaminy A i C, a także zestaw hormonów, enzymów i przeciwciał niezbędnych dla dziecka w pierwszych godzinach życia.

Jeśli siarka zaczyna być produkowana we wczesnej ciąży, ma wygląd żółtawej, gęstej, lepkiej cieczy. Bliżej porodu, siara staje się bardziej jak mleko - płynne i białawe.

Jak długo pojawiają się siara?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie: wszyscy jesteśmy różni, a ciało każdej kobiety funkcjonuje zgodnie z własnym programem. W większości przypadków pierwsze krople siary powstają bezpośrednio po urodzeniu porodu, jednak czasami matki oczekujące znajdują żółtawe wydzieliny z piersi - to jest siara - już w czwartym miesiącu ciąży. Najczęściej siara uwalnia się podczas stymulacji piersi (np. Podczas masażu lub seksu). Czasami jego produkcję można wywołać silnym szokiem lub długim pobytem w upale.

Niemożliwe jest określenie, w którym tygodniu dziecko czeka na siary: u niektórych kobiet gruczoły piersiowe rozpoczynają pracę w drugim trymestrze, aw innych nawet po 32 tygodniach nie występuje siara. Dlatego nie powinieneś martwić się wyglądem lub odwrotnie, brak siary podczas ciąży.

Zdarza się, że pojawiające się we wczesnej ciąży siara znika przed porodem. Jest to również normą. Nie martw się ilością wyładowań. Ogólnie rzecz biorąc, lekarze jednogłośnie zalecają matkom w ciąży, aby nie brały sobie do serca pytania o to, jak długo i ile siary jest uwalniane. Nie ma wpływu na karmienie piersią i ilość mleka.

Czy panika zaczyna się wyróżniać, gdy pojawia się panika?

Zmiany w gruczołach piersiowych podczas ciąży często dają kobietom wiele nieprzyjemnych wrażeń: pierś rośnie, puchnie, czasami staje się bolesna. Gdy siara pojawia się w czasie ciąży, matka oczekująca może odczuwać świąd lub mrowienie w piersiach - jest to normalne i oznacza jedynie, że gruczoły mleczne przygotowują się do spełnienia swojej głównej funkcji - produkcji mleka.

Jednakże, jeśli istnieje ryzyko poronienia, pojawienie się siary, szczególnie w dużych ilościach, jest bardzo niekorzystnym sygnałem, szczególnie jeśli martwisz się bólem w dolnej części brzucha i dolnej części pleców, a także krwawieniem. W tym przypadku jest to konieczne Kiedy pojawia się siara Należy zwrócić się o pomoc lekarską tak szybko, jak to możliwe, ponieważ istnieje ryzyko utraty dziecka.

Czy mogę pić colostrum?

W niektórych krajach azjatyckich siara zwierząt (krowa, klacz, koza) uważana jest za przysmak: jest przygotowywana i pijana świeża, traktowana drogim gościom i serwowana w wielkie święta. Niektóre przyszłe i uznane matki są pewne, że stosowanie siary pomoże poprawić karmienie piersią, zwiększy odporność. Oczywiście, jeśli mówimy o produktach pochodzenia zwierzęcego.

Nie powinieneś pić własnej siary: próby zdekantowania cennego płynu mogą sprowokować produkcję oksytocyna - Hormon odpowiedzialny za wydzielanie gruczołów mlecznych i kurczenie się macicy. Innymi słowy, możliwe jest wówczas przedwczesne porodu.