Pewnego dnia każda kobieta napotyka okres, w którym zachodzą radykalne zmiany w jej ciele, które wiążą się ze stopniowym wyginięciem funkcji jajników. Towarzyszą jej różne nieprzyjemne objawy: uderzenia gorąca, niestabilność emocjonalna, zmniejszenie pożądania seksualnego, częste oddawanie moczu, zmniejszenie gruczołów sutkowych, rozwój osteoporozy, suchość oczu i pochwy, itp.

Menopauza kobiet w medycynie jest tym, co poprzedza menopauzę, a powyższe objawy, które ją charakteryzują, są spowodowane zmianami hormonalnymi. Faktem jest, że jajniki początkowo mają pewną liczbę pęcherzyków, od których zależy początek ciąży. Są aktywowane przez całe życie i stanowią integralną część cyklu miesiączkowego. Normalne funkcjonowanie jajników dostarcza organizmowi niezbędnej ilości żeńskich hormonów: estrogenu i progesteronu, które wspomagają funkcje rozrodcze. Dlatego, gdy jajniki nie działają w związku z wyczerpaniem zapasów, wpływa to przede wszystkim nie tylko na cykl menstruacyjny, ale także ogólny stan kobiety: staje się to nie tylko fizjologiczną, ale także psycho-emocjonalną transformacją.

Jak rozwija się menopauza u kobiet?

Sfera emocjonalna

Pierwsze oznaki menopauzy można łatwo pomylić z chorobami neurotycznymi, ponieważ istnieje stałe uczucie zmęczenia, niezależnie od jakości i ilości odpoczynku, istnieje drażliwość, a nawet w niektórych przypadkach, agresywność, a także stany emocjonalne: wtedy radość, skrajny smutek lub udręka . Zachowanie w tym okresie może wyglądać ekscentrycznie, a postać staje się ekscentryczna.

Z powodu niestabilności emocjonalnej sen jest zaburzony, co wpływa na ogólny stan zdrowia i pogłębia wszystkie objawy. Z reguły w tym momencie kobieta jest zdolna do radykalnych działań: teraz kłótnie ze współpracownikami i krewnymi są dopuszczalne, ponieważ postrzeganie świata zachodzi w jasnych kolorach. Wszelkie nieostrożne słowa od krewnych lub pracowników mogą poważnie zranić kobietę.

Ze względu na ryzyko zaburzeń nerwowych w tym okresie pożądane jest obserwowanie neurologa, który pomoże ustabilizować sferę emocjonalną.

Fizjologia

W związku ze spadkiem estrogenu, kobieta zaczyna martwić się o suchą skórę, a ze względu na spowolnienie metabolizmu zaczyna przybierać na wadze.

W tym okresie wiele osób ma taki problem, jak skoki ciśnienia: jest to spowodowane naruszeniem autonomicznego układu nerwowego, a także "uderzeniami gorąca". Pomimo tego, że nie stanowi to zagrożenia życia, kobiety odczuwają te dolegliwości boleśnie: występują częste bóle głowy lub zawroty głowy.

Później do powyższych objawów mogą również wpływać inne objawy: na przykład wysychanie błony śluzowej pochwy, nietrzymanie moczu i zmniejszona aktywność seksualna. Większość z tych objawów występuje wraz z nadejściem menopauzy.

Kiedy nadchodzi punkt kulminacyjny?

Aby powiedzieć z całą pewnością, ile lat zaczyna się kulminacja, jest to niemożliwe, ponieważ zależy od genetyki, jakości życia i przenoszonych chorób.

w jakim wieku rozpoczyna się menopauza

U większości kobiet pierwsze sygnały menopauzy pojawiają się już po 40 latach, a do 45 jajników zaczyna działać niestabilnie i produkują znacznie mniej estrogenu. W tym okresie menstruacja nie jest systematyczna, a następnie całkowicie zanika.

Kiedy kończy się szczyt?

W medycynie uważa się, że menopauza się skończyła, jeśli ostatnia miesiączka miała miejsce więcej niż rok temu. Najczęściej kończy się po 56 latach: czas jego trwania zależy przede wszystkim od momentu, w którym się rozpoczął, a kiedy skończy się w matce i babci kobiety, ponieważ składnik genetyczny odgrywa tu dużą rolę.