Każda kobieta jest po prostu zobowiązana do monitorowania swojego stanu zdrowia, i dotyczy to zarówno obszaru ogólnego, jak i ginekologicznego. Jedną z najczęstszych chorób "w kobiecy sposób" jest rak, którego walka jest okupowana przez ogromną liczbę lekarzy i naukowych mężów na całym świecie. Być może właśnie dlatego taka analiza, jak onkocytologia szyjki macicy, jest niezwykle ważna, ponieważ daje szansę na wykrycie komórek przedrakowych i rakowych.

Analiza onkocytologii szyjki macicy: co to jest?

Lekarze mają na myśli to badanie szyjki macicy i pochwy na obecność nowotworów w nich. Ponadto, cząsteczki są zbierane z obu warstw tkanki pokrywającej szyjkę macicy. Otrzymany biomateriał jest uważnie i powoli badany pod mikroskopem. Po wykryciu nienaturalnych procesów zachodzących w badanych narządach lekarze mogą natychmiast zaoferować kobietom odpowiednie leczenie, dające szansę na pełne wyleczenie.

W jaki sposób wykonuje się rozmaz szyjki macicy w przypadku onkocytologii?

Takie badanie powinno być niezwykle dokładne, co wymaga pewnego stopnia przygotowania od kobiety i jej lekarza. Manipulacje poprzedzające analizę ogrodzenia nie są złożone. Kobieta nie może przejść onkocytologii, jeśli ma okres menstruacyjny lub chorobę narządów płciowych, która jest zapalna. Na kilka dni przed badaniem należy zrezygnować z seksu, nie stosować higienicznych tamponów, kremów pochwowych ani maści, nie należy brać kąpieli, ograniczonej do prysznica. I nawet pilna wizyta u ginekologa może uniemożliwić zbieranie materiału, dlatego lepiej jest zapisać się na onkocytologię z góry, dobrze, lub kilka dni po wizycie w przychodni przedporodowej.

Sam zabieg odbywa się na zwykłym fotelu u ginekologa i polega na skubaniu mikroskopijnego kawałka szyjki macicy za pomocą specjalnych narzędzi. Kobieta może odczuwać pewien dyskomfort, ale najprawdopodobniej wiąże się z wewnętrznymi doświadczeniami. Onkocytologia jest całkowicie bezbolesną, nie-traumatyczną i szybką procedurą, która nie narusza struktury górnej warstwy komórek błony śluzowej macicy i jej szyjki macicy.

Interpretacja onkocytologii szyjki macicy

Po otrzymaniu zebranych materiałów od specjalistów laboratoriów przystępują do ich szczegółowego badania. Uzyskanie wyników onkocytologii szyjki macicy może potrwać tylko kilka tygodni. Jeśli analiza rozmazu pokazuje, że wszystkie zebrane komórki mają identyczną strukturę i cechy, wtedy rak nie wchodzi w rachubę. Jeśli rak onkologiczny szyjki macicy wykryje przynajmniej nieznaczne odchylenia od normy, wyniki badania zostaną uznane za pozytywne. Sytuacja ta staje się przyczyną kolejnego badania, po którym następuje natychmiastowe leczenie. Po ukończeniu podstawowego przebiegu takiego stanu, kobieta będzie musiała ponownie przejść onkocytologię, która pokaże, czy są pozytywne zmiany i czy liczba pacjentów z komórkami nowotworowymi zmalała.

analiza onkocytologiczna szyjki macicy Kto powinien przejść onkocytologię?

Podobna analiza jest zalecana dla wszystkich kobiet, które osiągnęły pełnoletność. Biorąc to wszystko pod uwagę, badanie jest istotne nie tylko w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów obecności choroby, ale także w celu zapobiegania. Jeśli ginekolog wykrył objawy rak szyjki macicy , a następnie onkocytologię przepisuje się siłą, ale tylko kobieta zdecyduje, czy ją poddać, czy nie. Takie badanie dotyczy również tych kobiet, które doznały poważnej traumy porodowej lub znajdują się w "interesującej sytuacji", postępując bez komplikacji.