Badanie markerów nowotworowych jest jedną z najważniejszych procedur diagnostycznych służących do diagnostyki onkologicznej we wczesnych stadiach choroby. Złośliwe komórki nowotworowe mają bardziej aktywny metabolizm i stale uwalniają pewne substancje do krwi, zgodnie ze stężeniem, z którego można wywnioskować, że istnieje nowotwór w ciele jednego lub drugiego narządu. Substancje te nazywane są markerami nowotworowymi. Dla każdego rodzaju guza są różne. Tak więc do rozpoznania raka jajnika stosowany jest marker nowotworowy CA125 który jest syntezującym mezotelium w otrzewnej, opłucnej i białku osierdziowym, w ciele kobiety białko to jest wydzielane przez macicę endometrium, a w zależności od fazy cyklu zmienia się jej stężenie we krwi.

Norm oncomarker ovarian CA 125

  1. Górna granica normy tego markera nowotworowego u większości zdrowych kobiet wynosi <35 U / ml.
  2. Poziom dyskryminacyjny w okresie menopauzy u kobiet <20 U / ml.
  3. Po leczeniu raka jajnika poziom CA 125 powinien wynosić <10 U / ml.
  4. Zwiększenie poziomu CA 125 powyżej 35 U / ml może być dowodem na raka jajnika.
  5. Powyżej wartości normatywnej wzrasta poziom CA 125, a w przypadku chorób onkologicznych oskrzeli, piersi, łagodnych nowotworów żeńskich narządów płciowych, zapalenia przydatków.

Dlatego nie wystarczy postawić diagnozy wyników CA 125, a dodatkowe analizy są wymagane.W niewielkim wzroście poziomu tego markera nowotworowego obserwuje się torbiele jajników, endometriozę, zapalenie wyrostków robaczkowych, przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, marskość wątroby, zapalenie opłucnej, zapalenie otrzewnej, w przypadku infekcji narządów płciowych, w niektórych chorobach autoimmunologicznych, podczas menstruacji oraz w 1. trymestrze ciąży.

Zastosowanie markera nowotworowego CA 125

Ten marker nowotworowy markery nowotworowe w torbieli jajnika służy do diagnozowania rak jajnika we wczesnym okresie rozwoju u kobiet z dziedziczną predyspozycją do tej choroby, w okresie menopauzy, a także w wykrywaniu nawrotów raka jajnika i oceny stopnia skuteczności terapii.

Oznaczenie markera nowotworu jajnika

Aby określić ten marker nowotworowy, krew pobiera się z żyły, którą należy podać na pusty żołądek. Najlepiej jest przeprowadzić analizę 2-3 dni po zakończeniu miesiąca. Specjalistyczną poradę na temat przygotowania do dostarczenia markera nowotworowego CA 125 może udzielić lekarz.