Badania laboratoryjne często stanowią podstawę do diagnozy chorób ginekologicznych. Pomagają bezpośrednio w identyfikacji choroby, przepisują leczenie. Zbadajmy bardziej szczegółowo takie badanie, jak cytologia szyjki macicy, co to jest, opowiedz o cechach tego ćwiczenia.

Cytologia szyjki macicy - co to jest?

Cytologia płynna szyjki macicy odnosi się do laboratoryjnych metod diagnostycznych. Z pomocą jego lekarzy ustala się budowę kanału szyjki macicy. Mówiąc o cytologii badania szyjki macicy, wyjaśniając, co to jest, lekarze zauważają, że jeden z jego rodzajów był używany na początku XX wieku przez grecką papę. Jego dzisiejsze imię nazywa się testowo-cytologiczne badanie szyjki macicy, test PAP. Określanie struktury komórek, wykrywanie struktur o nietypowej strukturze, ujawnia się na wczesnym etapie raka.

Co pokazuje cytologia szyjki macicy?

Badanie cytologiczne szyjki macicy odzwierciedla stan kanału szyjki macicy, jego strony komórkowej. Podczas mikroskopijnego materiału lekarze oceniają strukturę komórek, które ją otaczają. Uwagę zwraca wielkość, ilość i wewnętrzna organizacja struktur komórkowych. W ten sposób przeprowadza się diagnozę procesów nowotworowych we wczesnych stadiach i stanów przedrakowych. Mówiąc o takich badaniach, jak cytologia szyjki macicy, co to jest, lekarze wskazują na możliwość bezpośredniego określenia stadium procesu patologicznego.

Kiedy wyznaczasz cytologię?

Zaleca się analizę tego rodzaju ginekologii w porządku zapobiegawczym po osiągnięciu wieku 21 lat. Do 30 lat badanie przeprowadza się raz na 3 lata, pod warunkiem, że poprzednie wyniki były prawidłowe. Po 65 latach badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, cytologia płynów, nie są obowiązkowe, jeśli kobieta miała 3 ujemne wyniki w ciągu ostatnich 10 lat. Cytologię płynów szyjki macicy wykonuje się za pomocą:

 • planowanie ciąży ;
 • częste dostawy (3-4 dostawy w ciągu ostatnich 4 lat);
 • wczesny pierwszy poród (do 18 lat);
 • w tym okresie po menopauzie ;
 • inscenizacja wkładka domaciczna ;
 • brak wcześniejszego badania lub innych diagnostycznych procedur ginekologicznych przez ponad 3 lata;
 • niespójność między wynikami poprzedniej normy badania (obecność komórek nietypowych);
 • obecność widocznych zmian strukturalnych w obrębie narządów płciowych podczas oglądania w lusterkach - cytologia w przypadku erozji szyjki macicy determinuje przyczynę zaburzenia;
 • obciążenie anamnezą przez obecność chorób onkologicznych u krewnych.
жидкостная цитология шейки матки

Przygotowanie do cytologii szyjki macicy

Aby wykonane badanie cytologiczne rozmazów szyjnych mogło mieć obiektywny i prawidłowy wynik, pacjent musi przestrzegać określonych warunków. Tak więc przygotowanie do badania cytologicznego kanału szyjki macicy obejmuje:

 • Wykluczenie strzykawek i kąpieli przez 3 dni przed pobraniem;
 • 3 dni przed manipulacją wykluczają stosunek płciowy;
 • zakaz stosowania higienicznych tamponów, świec lub tabletek, kremów do pochwy na 5 dni przed rozmazem;
 • w dniu zabiegu, 2 godziny przed zabiegiem, należy powstrzymać się od oddawania moczu.

W jaki sposób cytologia szyjki macicy?

Rozmaz na cytologii z szyjki macicy jest obowiązkową procedurą kompleksowego badania ginekologicznego. Przeprowadzić go w klinice, konsultacji kobiet. Pacjent znajduje się w fotelu ginekologicznym. Lekarz spędza starannie skrobiąc od zewnętrznej części błony śluzowej szyjki macicy. W takim przypadku użyj specjalnego narzędzia - szpachelki Eyre. Struktury komórkowe z kanału szyjki macicy są pobierane za pomocą endobrusha - specjalnej sondy o małej średnicy.

Próbkę zebranego materiału nakłada się na szkiełko, przymocowuje i przenosi do technika laboratoryjnego. Prowadzi mikroskopię, uprzednio barwiąc rozmaz. Po tej procedurze komórki szyjki macicy można wyraźnie zobaczyć w polu widzenia mikroskopu, a ich strukturę można ocenić. Uwagę asystenta laboratorium przyciąga forma, skorupa zewnętrzna i zawartość wewnętrzna. Wszystkie zmiany są wyświetlane na końcu. Badanie cytologiczne szyjki macicy w teście Pap wykonuje się bezpośrednio.

Badanie cytologiczne rozmazów szyjki macicy - dekodowanie

Po przeprowadzeniu takiego badania, jak cytologia szyjki macicy, wyniki analizy ocenia wyłącznie lekarz. W tym przypadku lekarze używają klasyfikatora Papanicolaou. Za pomocą jego interpretacji uzyskanych wyników. Lekarze twierdzą, że wynik badania jest negatywny lub pozytywny. Pierwszy świadczy o braku patologicznego wpływu na struktury komórkowe, komórki atypowe - zmieniona forma, rozmiary, częściowo zniszczone, nie zostały znalezione.

Przy dodatnim wyniku procesy patologiczne rejestrowane są w układzie rozrodczym. Anomalne komórki są obecne w polu widzenia mikroskopu. W tym samym czasie liczba przekracza dopuszczalne normy. Nietypowe elementy mogą mieć inną wielkość, kształt, strukturę. Postępując w ten sposób, interpretacja wyniku jest przeprowadzana, przypuszcza się wstępną diagnozę.

цитологическое исследование шейки матки

Cytologia szyjki macicy - norma analizy

Badanie cytologiczne skrobania szyjki macicy bez żadnych nietypowych zmian w materiale komórkowym jest normą. W tym przypadku szacowana jest zarówno ilość, jak i jakość komponentów. Komórki są porównywane ze standardami morfologicznymi. W powstałym cytogramie materiał jest szczegółowo opisany, w zależności od rozmiaru, struktury, zawartości i formy. Normalny w przypadku tego typu badań jest następujący opis opisu:

 • Rozmaz zawiera komórki jedno-warstwowego cylindrycznego nabłonka;
 • wielowarstwowe struktury nabłonkowe są nieobecne;
 • atypowe formacje komórkowe nie są ustalone w polu widzenia.

Nietypowe komórki w cytologii macicy szyjki macicy

Zła analiza cytologii szyjki macicy wskazuje na kompleksowe badanie, mianowanie dodatkowych badań. Ostateczna diagnoza wyników cytologii nie została ujawniona, więc nawet obecność komórek atypowych w rozmazie nie może być uznana za proces onkologiczny. Atypia komórek jest naprawiana z takimi naruszeniami jak:

 • proces zapalny;
 • rogowacenie;
 • metaplazja;
 • parakeratosis.