Ślub jest pięknym obrzędem, świętym sakramentem, który pozwala małżeństwu uzyskać duchowe połączenie. To prawda, że ​​będzie to możliwe tylko po okazaniu aktu małżeństwa, więc zwykle młodzi ludzie udają się do urzędu stanu cywilnego, a następnie idą do kościoła i dopiero po rozpoczęciu wesela. Ale wiele osób decyduje się na ceremonię ślubną nie w dniu ich ślubu, ale kilka miesięcy później lub kilka lat później.

Czasem nie można wziąć ślubu w dniu ślubu, a para odkłada na jakiś czas prowadzenie tej ceremonii. A czasami małżonkowie idą na ślub kilka lat po ślubie. Ten okres oczekiwania jest wyjaśniony przez pragnienie pary, aby zrozumieć poprawność ich wyboru. Z jednej strony wydaje się słuszne - konieczne jest małżeństwo tylko wtedy, gdy istnieje wewnętrzna (duchowa) potrzeba tego obrzędu, a nie, ponieważ teraz jest w modzie. Z drugiej strony Kościół uznaje małżeństwo tylko wtedy, gdy jest wykonywane zgodnie z jego zasadami, ale cywilne małżeństwo jest niczym innym, jak wspólnym pożyciem, cudzołóstwem. Oznacza to, że musisz wziąć ślub w swój dzień ślubu? Jeśli ściśle przestrzegasz przepisów kościelnych, to tak. Ale jeśli nie niewinna dziewczyna się ożeni, wtedy czas wesela nie będzie odgrywał specjalnej roli. Dlatego, jeśli para zdecydowała się wziąć ślub po ślubie, to z punktu widzenia współczesnych norm nie ma się czym martwić.

Jak przygotować się do ślubu?

Prawosławna ceremonia ślubna wymaga przygotowania i nie jest to tylko lista gości i ubrań (choć należy to również wziąć pod uwagę). Najważniejsze jest oczyszczenie duchowe, dlatego cotygodniowy post poprzedzał ślub, a przed obrzędem para musiała uczestniczyć w nabożeństwie, spowiadać się i przyjmować komunię. Teraz tradycje weselne zostały nieco zmienione, aby odpowiadały współczesnym obyczajom. W związku z tym post został skrócony do 3 dni, a spowiedź i komunia są dozwolone w przeddzień ślubu.

Musisz także zadbać o zestaw weselny - można go kupić w kościelnych sklepach lub samemu go przygotować. Będzie wymagać pierścionków, ławki, świeczek ślubnych, 4 chusteczek na świece (z tej samej tkaniny co młotek na ławce), ikon Zbawiciela i Maryi Panny.

Jak ubrać się na wesele?

Wiele osób uważa, że ​​oblubienica jest zobowiązana uczestniczyć w ceremonii ślubnej, ale nie jest to do końca prawdą - można nosić sukienkę lub garnitur ze spódnicą, która spełnia następujące wymagania.

  • plecy i ramiona zamknięte;
  • długość spódnicy nie jest powyżej kolana;
  • pożądana odzież w kolorze białym.

Głowa powinna być również przykryta - mantyla, szala, szalika lub welonu.

Jeśli chodzi o makijaż, nie powinien on być zbyt jasny. I bez szminki (w ostateczności, aby wytrzeć przed wejściem do kościoła) - nikt nie pozwoli ci pocałować krzyża z wargami do makijażu.

Wygląd pana młodego powinien również pasować do okazji - ubrania pokrywające ciało (nie dżinsy lub dres), najlepiej jasne odcienie.

Ubrania świadków na weselu mają te same wymagania. Ponadto wszyscy obecni na weselu - państwo młodzi, świadkowie i goście musieli nosić krzyże.

Najlepszy czas na ślub

Wiadomo, że podczas postu, wielkich świąt kościelnych ślub nie jest wykonywany. Nie należy też żenić się z parą we wtorek, czwartek lub sobotę. Najlepszym dniem na wesele jest niedziela, a jest wielu ludzi, którzy chcą poświęcić swój związek. Dlatego konieczne jest uzgodnienie z góry w dniu ślubu. świadkowie ślubu

Wymagania dla świadków na weselu

Świadkowie muszą być ochrzczeni. Po ceremonii stają się duchowymi krewnymi i jeśli później chcą się pobrać, kościół nie zatwierdzi ich małżeństwa. Jednakże dopuszcza się, że świadkowie byli już małżeństwem. Rola świadków podczas ceremonii ślubnej polega na utrzymywaniu koron nad głowami nowożeńców podczas całej ceremonii (około 40 minut). Ale w niektórych świątyniach główne cechy ślubu leżą na głowach przyszłych małżonków. Dlatego wszystkie subtelności powinny zostać wyjaśnione w kościele, w którym planujesz odbyć ceremonię.