Wegetarianizm jest zaprzeczeniem żywności pochodzenia zwierzęcego. Istnieje wiele kontrowersji dotyczących korzyści i szkód wynikających z diety wegetariańskiej, a badania naukowców dają sprzeczne wyniki.

O wegetarianizmie jest znana od kilku tysięcy lat, a dziś dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna wśród znanych i bogatych ludzi. Główną przyczyną popularności odmowy dania mięsnego jest chęć ochrony przed rakiem i chorobami serca, które są obecnie najbardziej powszechne. Również zwolennicy buddyzmu, hinduizmu i innych religii i filozofii, którzy nie akceptują przemocy, odmawiają spożywania żywności pochodzenia zwierzęcego. Zrównoważona dieta wegetariańska jest akceptowalna w każdym wieku, ma pozytywny wpływ na zdrowie organizmu i, według niektórych danych, przedłuża życie. Przydatna dieta wegetariańska i utrata masy ciała - organizm jest oczyszczony z toksyn i tłuszczów z powodu pokarmów roślinnych. Najważniejszą rzeczą przy wyborze diety wegetariańskiej jest dostarczenie organizmowi zdrowych substancji, które zawierają mięso i ryby:

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 znajdują się w orzechach włoskich, olejach roślinnych.

Białko znajduje się w soi, zieleniach, orzechach, roślinach strączkowych, zbożach, ziarnach.

Jod można uzyskać z wodorostów.

Wapń to produkty mleczne, rośliny strączkowe, soja, orzechy, suszone owoce, sezam, mak, zielone warzywa liściaste.

Żelazo - znalezione w nasionach sezamu i melona, ​​orzechach, pistacjach, roślinach strączkowych, szpinaku, algach, drożdżach, kiełkach pszenicy.

Cynk - orzeszki ziemne, orzechy, daktyle, kiełki pszenicy.

Witamina B12 - kiełki lucerny, ekstrakt drożdżowy, produkty mleczne, jaja.

Niektórzy wegetarianie odmawiają wszystkim produktom pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiałowi i fermentowanym przetworom mlecznym, jajom, miodowi. Ze względów zdrowotnych najpopularniejszym lakto jest dieta wegetariańska (spożywanie produktów mlecznych i pokarmów roślinnych) i pesketarianizm (pozwala na spożycie owoców morza i ryb). Jaki jest sekret?

Dieta wegetariańska do odchudzania jest najskuteczniejsza w lecie, kiedy łatwo jest uzyskać niezbędne i zróżnicowane produkty. Jednocześnie należy kontrolować stan swojego zdrowia. Diety wegańskie mogą prowadzić do wyczerpania organizmu, więc przy pierwszych oznakach niedyspozycji i słabości musisz zdywersyfikować swoją dietę. Najlepiej jest stosować ścisłą dietę wegetariańską jako dni postu. Po okresie postu (nie więcej niż 7 dni w miesiącu), wzbogacić dietę w żywność pochodzenia zwierzęcego.

Istnieje wiele przykładów diet wegetariańskich na odchudzanie, ale możesz stworzyć własne menu, w oparciu o osobiste preferencje i umiejętności. Nawet jeśli twoim głównym celem jest schudnąć, dieta, przede wszystkim powinna być wellness. Po oczyszczeniu organizmu z toksyn i toksyn, dostosujesz pracę narządów i układów organizmu i normalizuje metabolizm. Wtedy utrata wagi będzie następstwem powrotu do zdrowia, a co za tym idzie, ryzyko uzyskania dodatkowych kilogramów po diecie zostanie znacznie zmniejszone.

Przy sporządzaniu menu należy wziąć pod uwagę następujące zasady:

  • jedzenie jest szybciej trawione rano;
  • w zależności od wieku, płci i wzrostu, wymagana liczba kilokalorii dziennie jest obliczana, aby nie doprowadzić do wyczerpania organizmu;
  • żywność zawierająca białka i węglowodany powinna być spożywana oddzielnie od siebie;
  • Dieta wegetariańska do odchudzania nie wyklucza stosowania produktów mlecznych i mlecznych, bardzo przydatnych dla organizmu;
  • Codziennie wymagana jest pewna ilość witamin i minerałów dla normalnej aktywności organizmu. Podczas komponowania menu spróbuj wybrać najbogatsze produkty z odpowiednimi składnikami. Zwiększone zmęczenie, wahania nastroju, letarg, apatia - pierwsze objawy braku przydatnych substancji. Вегетарианская диета для похудения Jeśli te objawy wystąpią, natychmiast zmienić dietę;
  • do celów rekreacyjnych dozwolone jest stosowanie wysokiej jakości ryb i owoców morza, ponieważ zawierają one wiele niezbędnych aminokwasów;
  • w przypadku chorób przewlekłych lub ostrych wiele diet może być przeciwwskazane, dlatego najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Przy odpowiednim podejściu dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa. Próbując takiego sposobu życia, czując przypływ siły i lekkości, wielu ludzi na zawsze odrzuca produkty mięsne, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Ale jeśli całkowite porzucenie mięsa nie jest możliwe, 2-3 dni surowej diety wegetariańskiej (nawet raz w miesiącu) będzie korzystne i pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.