Wrzód trawienny jest przewlekłą patologią, która pojawia się w okresach zaostrzeń i remisji i zwykle nasila objawy. Pojawia się wraz z osłabieniem mechanizmów obronnych organizmu i wzmocnieniem czynników uszkadzających błonę śluzową żołądka (choroba wrzodowa dwunastnicy), postępującą wrzód może prowadzić do stanów zagrażających życiu.

Czy istnieje życie po ... wrzodach?

W dzisiejszych warunkach większość chorych z rozpoznaniem "owrzodzenia" rokowania z zapoczątkowanym w odpowiednim czasie leczeniem jest korzystna. Właściwa metoda leczenia pozwala nie tylko wyeliminować kliniczne objawy choroby i doprowadzić do blizn owrzodzenia, ale także zmniejszyć ryzyko nawrotów i powikłań. Ale ważną rolę w procesie udanego leczenia przypisuje się stan wewnętrzny pacjenta, jego chęć powrotu do zdrowia.

Tak, po postawieniu diagnozy wrzód będzie "dyktował" jej zasady, których nieprzestrzeganie może prowadzić do pogorszenia stanu. Ale jeśli pacjent jest w stanie odpowiednio leczyć swoją chorobę, ponownie rozważyć swój styl życia i podejście do niej, dostroić się do niezbędnego wyzdrowienia i będzie postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami, wtedy choroba nie wpłynie na jakość życia.

Wymagania dotyczące choroby wrzodowej
 1. Dieta odżywiania Pierwsza rzecz, która rozpoczyna leczenie wrzodu trawiennego - zgodność diety . Pożywna dieta powinna wykluczać pokarmy, które mogą mechanicznie podrażniać błonę śluzową żołądka, a także pokarmy, które znacznie zwiększają wydzielanie kwasu solnego. I odwrotnie, zaleca się naczynia, które pomagają zmniejszyć proces zapalny i normalizują proces wydzielania żołądka. Jedzenie powinno być miękkie, dobrze posiekane, lekko ciepłe, gotowane na parze lub gotowane. Nie można jeść smażone, wędzone, słone, ostre.
 2. Staranny dobór produktów. Polecane potrawy: płatki, gotowane warzywa, chude mięso i ryby, czerstwy chleb, zupy, olej roślinny, masło, produkty mleczne, galaretka, jajka itp. Zakazane potrawy: kiełbasy, konserwy, tłuste mięso i ryby, smalec, pieczarki, czekolada , świeży chleb, sos pomidorowy, kwaśne owoce i jagody, itp.
 3. Tryb zasilania. Jedzenie z chorobą wrzodową zaleca się w małych porcjach 5-6 razy dziennie. W tym samym czasie nie można iść spać bezpośrednio po jedzeniu, a ostatni posiłek powinien odbyć się nie krócej niż 2 godziny przed snem. Nie zaleca się czytania, oglądania telewizji itp. Podczas posiłków.
 4. Odrzucenie złych nawyków. Alkohol i zaprzestanie palenia tytoniu to kolejny ważny składnik skutecznego leczenia.
 5. Przyjmowanie leków. Podczas leczenia wrzodów podaje się kilka grup leków:
  • antybiotyki;
  • leki hamujące aktywność kwasu solnego w żołądku;
  • leki regulujące kwas;
  • gastroprotektorzy;
  • środki promujące odbudowę śluzu.
 6. Odwiedź lekarza. Pacjenci z chorobą wrzodową powinni odwiedzać gastroenterologa co najmniej dwa razy w roku. To zawsze będzie kontrolować twój stan zdrowia, identyfikuje oznaki pogorszenia na wczesnych etapach.
 7. 10 wymagań
 8. Zakaz przyjmowania niektórych leków. Istnieją leki, które mogą powodować zaostrzenie choroby wrzodowej, więc pacjenci z owrzodzeniem nie mogą ich przyjąć. Na przykład jest to Aspiryna, Ibuprofen, Tolmetin itp.
 9. Sposób życia Pacjenci z owrzodzeniem powinni uważnie obserwować codzienny reżim i poświęcić wystarczającą ilość czasu na sen i odpoczynek. Praca nocna, długie podróże służbowe i ciężka praca fizyczna nie są zalecane dla wrzodów.
 10. Zabiegi spa. Leczenie rehabilitacyjne zalecane jest w kurortach o słonawych wodach (Borjomi, Yessentuki, Staraya Russa, Piatigorsk, Morshin, itp.).
 11. Eliminacja stresu. Stan neuropsychiczny odgrywa bardzo ważną rolę w wyzdrowieniu. Pacjenci z chorobą wrzodową powinni unikać napięcia nerwowego, pozbyć się depresji i zapobiegać stanom stresowym. Przydatna będzie regularna rekreacja na świeżym powietrzu, alokacja wystarczającego czasu na hobby.