Według statystyk co czwarty turysta przyjeżdża Nepal , wędruje lub, jak to mówią w nowoczesnym języku, trekking, co wyraźnie pokazuje popularność tego rodzaju rekreacji w kraju. Trekking w Nepalu to nie tylko fascynujące krajobrazy, ale także niepowtarzalna okazja, aby zanurzyć się w codziennym życiu rdzennych mieszkańców, dotknąć ich dziedzictwa kulturowego i niezwykłego życia dla nas. Istnieje wiele tras o różnym stopniu trudności - od najprostszego spaceru po ekscytującą wyprawę. Jednak wybór trasy do trekkingu w Nepalu zależy bezpośrednio od poziomu sprawności, doświadczenia i chęci turysty.

Co wziąć na wycieczkę?

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór sprzętu do trekkingu w Nepalu. Odzież powinna być lekka i praktyczna, niezbędna jest wodoodporna kurtka i spodnie. Jeśli planujesz wędrówkę w zimnych porach, weź ciepłą odzież.

Nie powinieneś oszczędzać na butach trekkingowych. Buty powinny idealnie pasować do stopy i pewnie mocować kostkę, chroniąc ją przed uszkodzeniem. Biorąc pod uwagę, że na zboczach stopy w bucie jest przesunięty do przodu, lepiej dać pierwszeństwo butom trochę większym. Przed rozpoczęciem kampanii buty powinny być rozłożone, aby uniknąć pojawienia się zrogowacenia podczas utworu, a także uzyskać kije trekkingowe, które znacznie zmniejszą obciążenie stawów i zwiększą stabilność na śliskich drogach.

Gdzie kupić sprzęt?

Większość sprzętu do trekkingu w Nepalu, turyści mogą kupić Tamele - to jeden z obszarów Kathmandu . Musisz jednak uważać, bo na "zawaleniu" bardzo często sprzedajesz podróbki. Oszczędności mogą być nieprzyjemną niespodzianką, kiedy świetna "wodoodporna" kurtka za 50 $ zostanie przemoczona podczas pierwszego deszczu. Aby nie zepsuć wrażenia trekkingu, lepiej zajrzeć do sklepów North Face i Mountain Hardware, które znajdują się przy wejściu do Thamel.

Jednak na "upadek" można kupić całkiem dobre okulary przeciwsłoneczne, latarki, flakony na wodę, termosy i wiele więcej. Do jednorazowego użytku w biurach podróży zaleca się wypożyczanie ciepłych kurtek, śpiworów i innych rzeczy. Ponadto w przypadku trekkingu w Nepalu wymagany jest zestaw pierwszej pomocy.

Магазин со снаряжением. Тамель

Najpopularniejsze utwory

W 2017 r. W Nepalu istnieje wiele możliwości tras trekkingowych. Najczęściej turyści wybierają:

  • trekking do bazy w Annapurnie , charakteryzujący się małą złożonością i różnorodnością naturalnych krajobrazów na całej trasie. Ta podróż będzie bogata i niezapomniana dla tych, którzy podróżują w Himalajach po raz pierwszy;
  • trekking wokół Annapurny - z pewnością jedna z najbardziej malowniczych tras w Nepalu. Trasa będzie dawała dużo adrenaliny, ale może to zrobić tylko doświadczony wspinacz. Miłym dodatkiem do wszystkich prób będzie niesamowita góra Jezioro Tilicho i świątynie Mukhtinatha ;
  • Трек вокруг Аннапурны
  • trekking do obozu bazowego Everest wraz z podjazdem Kala Patar , dostępny tylko dla zawodowych wspinaczy. Przez 15 dni podróżnicy będą mogli odwiedzić tuzin najpiękniejszych ośnieżonych gór, odwiedzić oryginalne wioski i odwiedzić buddyjskie Klasztor Tengboche ;
  • trekking Langtang i Jezioro Gosaykunda - najbardziej kolorowa podróż w Nepalu. Oprócz różnych stref klimatycznych, po drodze spotkasz dżunglę, jeziora i szczyty górskie pokryte wiecznym śniegiem. Ta trasa jest odpowiednia dla tych, którzy chcą być sam na sam z naturą i odpocząć od zgiełku dużych miast;
  • Trekking do Górnego Mustanga - jednego z zakątków planety, żyjącego według lokalnych praw i obyczajów, nikogo nie pozostawi obojętnym. Wycieczka królestwo Mustanga - To wycieczka dla tych, którzy szukają prawdziwego egzotyka. Szczególnie imponującym widokiem po drodze będą pustynne "marsjańskie" krajobrazy.
Маленькие деревеньки в горах

Trekking w Nepalu: z przewodnikiem lub niezależnie?

Od 3 lipca 2012 r. W Nepalu obowiązuje dekret, zgodnie z którym wszyscy zagraniczni turyści mają prawo do trekkingu tylko w towarzystwie certyfikowanego przewodnika. Nie jest jednak rzadkością, że turyści wędrują samotnie po Nepalu.

Należy pamiętać, że dobry przewodnik jest nie tylko źródłem użytecznych informacji, ale także niezbędnym narzędziem w trudnych sytuacjach, szczególnie dla początkujących. Doświadczony przewodnik zawsze będzie w stanie znaleźć alternatywną trasę, przewidzieć pogorszenie pogody w górach, aw przypadku objawów choroby górskiej u turysty, będzie on w stanie umiejętnie zorganizować ewakuację. Ponadto koszt usług profesjonalnego dyrygenta jest niewielki. W każdym razie, z przewodnikiem, idziesz lub samodzielnie, na trekking w Nepalu, musisz mieć ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty transportu turystów helikopterem do Katmandu.

С гидом

Najlepszy czas na wędrówki

Turyści przez cały rok wędrują po Nepalu. Najbardziej komfortowe warunki dla torów w góry zaznaczono wiosną i jesienią. Lato to pora deszczowa, a z powodu zachmurzenia, która się pojawia, widoczność górskich szczytów maleje. Zimą pogoda jest przejrzysta, ale temperatura powietrza w górach w nocy jest bardzo niska (do -30 ° C), nie wyklucza się możliwości burz śnieżnych. Mimo to zimowy trekking ma wiele zalet: doskonała widoczność i niewielka liczba turystów na trasach pozwoli uniknąć rywalizacji o miejsca do cumowania.

Сезон для треккинга

Posiłki i nocleg podczas trekkingu

Wszystkie popularne trasy w Nepalu przechodzą przez małe wioski, w których znajdują się loże, mini-hotele i pensjonaty z minimalnym zestawem udogodnień. W każdym mini-hotelu i pensjonacie, z wyjątkiem noclegu, turyści z pewnością znajdą coś dla siebie. Należy zauważyć, że wraz ze wzrostem wysokości hoteli, wybór dań staje się coraz gorszy, a ceny rosną.

Podczas trekingu turystom nie powinno zabraknąć wody. Zdobądź go w butelkach na określonych etapach trasy. Aby uzyskać wystarczającą ilość witamin i kalorii, zwykle biorą orzechy, suszone owoce i czekoladę. Większość firm turystycznych w Nepalu oferuje zakwaterowanie w namiotach. Możesz połączyć wypoczynek w mini-hotelu z kempingiem, ale wpłynie to na koszt trekkingu.