W stolicy Korea Południowa Istnieje kompleks zwany "5 dużymi pałacami". Najmniejszym z nich jest zamek Tokugun (Tŏksugung lub Pałac Deoksugung). Wyróżnia się reszta europejskiego stylu (cała reszta ma tradycyjną koreańską architekturę). Jest to dawna rezydencja członków rodziny królewskiej z dynastii Joseon, która jest popularnym miejscem turystycznym.

Historia budowy

Obecnie pałac Toksugung w Seul ma piękną architekturę, ma cichą i spokojną atmosferę, ale w dawnych czasach budowa była bezpośrednio związana z smutnymi dniami dla kraju. Budynek został zbudowany dla księcia Volsana (starszego brata władającego króla) w XV wieku, więc jego wymiary są niewielkie.

Rodzina królewska przeniosła się tutaj podczas japońsko-koreańskiej wojny Imjin. Pierwszy władca, który osiadł w budynku, nazywał się van Songjo Joseon. W 1618 roku zamek został przemianowany na Sogunn (Pałac Zachodni) i zaczął być wykorzystywany jako druga rezydencja.

W 1897 r. Budynek zamieszkiwał cesarz Kojon, który nazwał budowę Kengungun. Przeniósł się tutaj, ukrywając się przed Japończykami i rządził krajem z rosyjskiej ambasady. Następny cesarz o imieniu Sunjon powrócił zwiedzając imię Toksugun.

Двор замка

Opis pałacu

Początkowo zespół składał się z 180 pokoi i budynków, ale do dziś zachowało się tylko 12 budynków. Wszystkie budynki znajdowały się na przejrzystym planie, miały określony cel i własną nazwę. Najbardziej znane z nich to:

  1. Tehannunzhong to elegancki pawilon umiejscowiony przy wejściu. Za nim jest szeroki most Kymcheon, po którym spokojnie płynął wielki powóz królewski.
  2. Chikchodan to budynek przeznaczony do koronacji. Na przedniej fasadzie pawilonu znajduje się napis, który po dojściu do władzy w 1905 r. Został osobiście wykonany przez cesarza Konjonga.
  3. Hamneongjeon to kompleks mieszkalny, wyposażony w sypialnię dla króla (strona wschodnia), królową i dzieci (zachodnia część budynku).
  4. Опочивальня
  5. Popcion Chungwajjong to historyczny budynek, w którym można zapoznać się ze sposobem życia i codziennym życiem cesarskiej rodziny.
  6. Chongwanhon - założenie zostało zbudowane w 1900 roku i było przeznaczone na ceremonie herbaty i rozrywki monarchy i dworzan. W projekt pawilonu zaangażował się rosyjski architekt Seredin-Sabatin.
  7. Sokchonjong - w budynku wzniesionym w 1910 roku, wyposażonym w japońską galerię sztuki. W maju 1946 r. W budynku odbyły się negocjacje rosyjsko-amerykańskie. Dziś można zobaczyć kolekcję pałacowych skarbów (skrzydło wschodnie) i oddział Narodowego Centrum poświęconego sztuce współczesnej kraju (strona zachodnia).

Nazwa pałacu Tokugung jest tłumaczona jako "cnotliwa długowieczność". Jego powierzchnia wynosi 61.500 km kwadratowych. Ten zabytek architektury otacza potężna ściana, wyłożona starannymi kamiennymi ścieżkami i obsadzona malowniczym ogrodem.

Дорожки в саду

Funkcje wizyty

Toxugun znajduje się na liście narodowej atrakcje pod numerem 124. To jest jedyne pałac w stolicy, która nie jest zamknięta po 18:00, więc na spacery przychodzą tu nie tylko turyści, ale także mieszkańcy. Zamek działa codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 09:00 do 21:00.

Koszt biletu wraz z przewodnikiem (mówi po angielsku i koreańsku) wynosi 2 USD, dla emerytów i dzieci do lat 6 wstęp jest bezpłatny. Grupy 10 osób mają zniżki.

Jak się tam dostać?

Toksugun Palace jest w centrum Seul , najwygodniej jest się tu dostać metro Pierwsza lub druga linia. Stacja nazywa się Sichon, zjazd nr 2. Od przystanku autobusowego do zamku będziesz musiał iść pieszo przez 5 minut.