Wiele we współczesnym świecie buduje się na próbkach przekazanych przez filozofów, naukowców i poetów starożytnej Grecji. Kultura Greków podniecała umysły artystów i pisarzy przez wiele lat po tym, jak bogowie, którzy zwrócili się do ludzi, przestali wędrować po drogach Grecji. Przy całej popularności greckiej mitologii nie wszystkie jego postacie są równie dobrze znane. Tytani na przykład nie otrzymali takiej sławy jak bogowie olimpijscy.

Kim są tytani?

W starożytnej greckiej mitologii zwyczajowo wyróżnia się trzy pokolenia bogów.

 1. Bogowie pierwszego pokolenia są przodkami, którzy nie mają personifikacji, ucieleśnieniem takich kompleksowych pojęć jak ziemia, noc, miłość.
 2. Bogowie drugiego pokolenia nazywani są tytani. Aby zrozumieć, kim jest tytan w reprezentacji starożytnych Greków, należy zrozumieć, że są one pośrednim ogniwem łączącym w pełni uosobionych olimpijczyków z uosobieniem prawdziwie globalnych koncepcji. Najbliższym oszacowaniem będzie "personifikacja sił elementarnych".
 3. Bogowie trzeciego pokolenia - olimpijczycy. Najbliższe i najbardziej zrozumiałe dla ludzi, bezpośrednio z nimi współpracujące.

Kim są tytani w mitologii greckiej?

Druga generacja bogów starożytnej Hellady była pośrednia, która odebrała władzę rodzicom, ale dała ją swoim dzieciom. W obu przypadkach rewolucja została zainicjowana przez towarzysza najwyższego boga pokolenia. Gaja, żona Urana, rozgniewała się na swojego męża, ponieważ więził jej dzieci, setki uzbrojonych gigantów hecatonheirów. Tylko Kron (Kronos), najmłodszy i najbardziej brutalny z tytanów, odpowiedział na prośby swojej matki o obalenie ojca. Co ciekawe, po przejęciu władzy Kron ponownie zaostrzył hecatonheirs.

Obawiając się powtórzenia sytuacji, tytan próbował się zabezpieczyć - połknął dzieci urodzone przez jego żonę, Rheę. W pewnym momencie Tytanie byli zmęczeni okrucieństwem męża, a ona uratowała najmłodszego syna, Zeusa. Ukryty przed okrutnym ojcem, młody bóg przeżył, zdołał ocalić swoich braci i siostry, wygrać wojnę i zostać władcą Olimpu. Chociaż panowanie Kronosa nazywane jest złotym wiekiem w mitach, tytan w mitologii jest uosobieniem chaotycznych, bezwzględnych sił, a przejście do olimpijczyków, mądrych i ludzkich bogów, jest logiczną konsekwencją rozwoju i humanizacji kultury starożytnych Greków.

walka bogów olimpijskich z tytanami

Tytani - mitologia

Nie wszyscy tytani starożytnej Grecji zostali obaleni podczas wojny, niektórzy z nich wzięli stronę olimpijczyków, więc w niektórych przypadkach tytan jest bogiem Olimpu. Oto niektóre z nich:

 • Metis wychował młodego Zeusa na Krecie;
 • Themis, która stała się na Olympusie boginią prawidłowego zachowania (późniejszej sprawiedliwości);
 • Prometeusz i Epimeteus, bracia, którzy odegrali ważną rolę w wojnie bogów i tytanów.

Walka bogów olimpijczyków z tytanami

Po tym, jak Zeus wyrósł i dzięki zatrutemu nektarowi uwolnił swoich braci i siostry z łona Kronosa, przekonał się, że można przeciwstawić się okrutnemu rodzicowi. Ta bitwa trwała dziesięć lat, a po obu stronach nie było żadnej przewagi. W końcu, w pojedynku tytanów z bogami, interweniowali hecatonheirs, wyzwoleni przez Zeusa; ich pomoc była decydująca, olimpijczycy zwyciężyli i obalili wszystkich tytanów, którzy nie zgadzali się z potęgą nowych bogów z Tartarusem.

Wydarzenia te wzbudziły zainteresowanie wielu starożytnych poetów greckich, ale jedyną pracą, która przetrwała do dnia dzisiejszego, jest teogonia Hezjoda. Współcześni naukowcy sugerują, że wojna bogów i tytanów odzwierciedlała walkę religii rdzennej ludności Półwyspu Bałkańskiego i Greków wkraczających na ich terytorium.

Tytany i tytania

Naukowcy zidentyfikowali dwunastu starszych tytanów, sześciu mężczyzn i sześć kobiet. Tytany:

 • Kroner, który następnie personifikuje czas;
 • Ocean;
 • Krios;
 • Kay, symbolizujący niebiańską oś;
 • Iapetus, według niektórych założeń, przodek Aryjczyków;
 • Hyperion jest bogiem słońca.

Tytanie:

 • Temida;
 • Ray;
 • Tefida, kobieca inkarnacja morza;
 • Theia, bogini księżyca;
 • Mnemosyne, pamięć;
 • Phoebe.

Teraz trudno jest dokładnie określić, jak wygląda tytan lub tytan, zgodnie z ideami starożytnych Greków. Na obrazach, które do nas sprowadzają, są reprezentowane albo antropomorficznie, jak olimpijczycy, albo w postaci potworów, tylko zdalnie przypominających ludzi. W każdym razie ich postacie były również humanizowane, podobnie jak postacie trzeciej generacji bogów. Zgodnie z ideami starożytnych Greków, Tytani i Tytani niejednokrotnie żenili się ze sobą iz innymi przedstawicielami mitologii greckiej. Dzieci z takich małżeństw, urodzone na titanomachia, uważane są za młodszych tytanów.

kim są tytani

Tytani i Atlantowie

W starożytnych greckich mitach wszyscy przegrani są karani, kimkolwiek oni są - tytani, bogowie pierwszego pokolenia, czy zwykli śmiertelnicy. Jeden z tytanów, Atlanta, Zeus ukarał, zmuszając do utrzymania sklepienia nieba. Później pomógł Herculesowi zdobyć jabłka Hesperydów, dokonując dwunastego atutu, Atlas został uznany za wynalazcę astronomii i filozofii naturalnej. Być może dlatego wezwali na jego cześć tajemniczą, oświeconą i nie znalezioną Atlantydę.