Wszyscy boimy się bólu, ale jest jeszcze straszniej, gdy nie boli nas, ale nasze dziecko. Wygląda na to, że dałbym wszystko, żeby wszystko szybko się skończyło, jak koszmar. I szczególnie przerażające, gdy dziecko ma bóle brzucha. W końcu ból ten może być spowodowany banalnym objadaniem się i stresem, a także poważnymi problemami w ciele, które wymagają największej hospitalizacji i interwencji chirurgicznej.

Oczywiście, lekarze muszą leczyć i diagnozować. Jednak każda matka w rodzinie to nie tylko mama i gospodyni domowa, ale także mały uzdrowiciel. Zgadzam się, nie zawsze chcę się spieszyć prosto do szpitala, jeśli dziecko ma bóle brzucha w nocy. A jeśli jesteś daleko od domu i szpitali ?!

Podstawowa wiedza pomoże ci zorientować się, nie poddać się panice, ułatwić diagnozę lekarzowi, a nawet poradzić sobie z prostymi, aczkolwiek nieprzyjemnymi problemami na własną rękę.

Jakie punkty wymagają szczególnej uwagi?

Jeśli dziecko ma bóle brzucha, w żadnym przypadku nie można go ogrzać, a także podać środki przeczyszczające lub leki przeciwbólowe przed skonsultowaniem się z lekarzem. Każda próba powstrzymania bólu może doprowadzić do tego, że nawet najbardziej doświadczony lekarz napotka trudności w diagnozowaniu, którego cena może być życiem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest być może jedną z najbardziej znanych niebezpiecznych diagnoz. Jeśli dziecko ma silny ból brzucha, nawet jeśli ból nie jest ostry, ale tylko bolesny, ale trwający na tle pogarszającego się zdrowia, jeśli ostatecznie ból przechodzi do dolnej części brzucha po prawej stronie - jest to wystarczający powód, aby wezwać karetkę. Najlepiej mieć pewność - to nie jest zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli dziecko ma nie tylko bóle żołądka, ale także wymioty, biegunkę, wysoką gorączkę - konieczna jest konsultacja lekarska. A im ostrzejszy ból w jamie brzusznej, tym szybciej! Jeśli dziecko jest trudne do zniesienia, a nawet po prostu wyprostować się, jeśli w kale są ślady krwi, jeśli dziecko leży skulone, a nawet przewraca się z trudem - pilnie wezwać pogotowie! Bardzo poważnym tego powodem jest również uderzenie w żołądek.

Co muszę wiedzieć o bólu brzucha?

Mówiąc ogólnie, ból brzucha towarzyszy bardzo wielu chorobom wieku dziecięcego. Jeśli dziecko ma ciągły ból brzucha, najprawdopodobniej będzie potrzebować leczenia i pomocy wykwalifikowanego gastroenterologa, specjalisty chorób zakaźnych, urologa, pasożytologa, a nawet pediatry ginekologa, a pediatra będzie mógł ustalić lekarza. Na przykład choroby układu moczowo-płciowego mogą powodować ból w dolnej części brzucha. Ale jeśli dziecko często ma bóle żołądka w lewym górnym rogu, najprawdopodobniej jest to zapalenie przewodu żołądkowo-jelitowego lub zapalenie żołądka. Oczywiście są to egzaminy, testy, rygorystyczna dieta, leki, ale musisz dostroić się do poważnego leczenia i całkowitego wyzdrowienia.

Mumie chłopców z bólem w jamie brzusznej powinny zwracać uwagę na genitalia dziecka, z czasem zdiagnozować przepuklinę pachwinową lub miejscowy stan zapalny. Ale matki dziewcząt po prostu muszą wiedzieć, że ból przedmiesiączkowy jest prawie jedynym usprawiedliwionym powodem samodzielnego podawania leków przeciwbólowych.

Prawidłowe odżywianie jest gwarancją zdrowia

Pamiętaj, że bez względu na to, jak straszne są opisane powyżej przypadki, stanowiły one jedynie niewielki procent ogólnej statystyki, ponieważ okazjonalne bóle brzucha, zwykły stres, problemy psychiczne i doświadczenia są często maskowane. Ale najprawdopodobniej, jeśli dziecko ma bóle żołądka - jest to spowodowane grypą, różnymi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, a najczęściej z niedożywieniem.

Wymioty, biegunka i wysoka gorączka w połączeniu z bólem mogą być również objawami zatrucia pokarmowego. Pierwsza pomoc w tym przypadku to płukanie żołądka, sorbenty i frakcyjne lutowanie dziecka roztworami wodnymi. Ребенка тошнит и болит живот

Jeśli dziecko ma nudności i ma bóle brzucha, przynajmniej rano, przynajmniej wieczorem - to nie ma znaczenia, spróbuj zapamiętać, co zjadł, ile, czy dieta była obserwowana w tym samym czasie. Najprawdopodobniej przyczyną jest po prostu to, że dziecko je, zjada żywność szkodliwą dla niego lub nawet produkt, który mu nie odpowiada, na przykład mleko. I pamiętaj, aby oglądać regularne krzesło - jeśli dziecko ma zaparcia, nie ma nic dziwnego w tym, że jego żołądek boli. Z reguły warto iść do toalety - a ból ustąpi, ale przy złym odżywieniu problem pozostanie.

Prawdopodobnie słyszałeś wyrażenie: "człowiek jest tym, co je." Uważaj na kulturę i dietę swojej rodziny - i bądź zdrowy!