MRI (Magnetic Resonance Imaging) to najnowsza metoda badania ludzkiego ciała. Jest to najbardziej nieszkodliwy spośród wszystkich takich badań, ponieważ nie zapewnia on ekspozycji na promieniowanie dziecka, w przeciwieństwie do tomografii komputerowej mózgu. Rezonans magnetyczny jest obecnie stosowany w prawie wszystkich dziedzinach medycyny.

Sama procedura MRI jest bezpieczna dla dziecka, a lekarze zawsze odpowiadają na pytanie "Czy można wykonać MRI dla dzieci?" Badanie to jest przeznaczone dla dzieci, które są podejrzane o chorobę wpływającą na strukturę mózgu. MRI jest bardzo skuteczny w wykrywaniu objawów takich chorób na początkowych etapach. Dlatego zaleca się badanie mózgu u dzieci z częstymi omdleniami, bólami głowy i zawrotami głowy, utratą słuchu i wzroku, zauważalnym opóźnieniem w rozwoju.

W jaki sposób wykonuje się MRI dla dzieci?

MRI mózgu dziecka różni się nieco od podobnej procedury dla osoby dorosłej. Dziecko musi być psychicznie przygotowane do tego badania, w przeciwnym razie okaże się ono niedoinformowane. Powinien wiedzieć, co na niego czeka i jak się zachować. Przed zabiegiem dziecko usuwa ubrania i wszystkie metalowe przedmioty (krzyż piersiowy, pierścionki, kolczyki, wisiorki), układa na specjalnym stoliku na kanapę, na którym zamocowane są głowa i ręce, a następnie "wjeżdża do tunelu" urządzenia skanującego. Podczas gdy technolog skanuje, dziecko powinno leżeć spokojnie. W tym samym czasie może on, jeśli to konieczne, komunikować się z rodzicami, którzy są blisko, za ścianą aparatu. Aby hałas skanera nie przestraszył dziecka, należy założyć specjalne słuchawki. Zabieg trwa około 20 minut, czasami trochę więcej.

Jak przygotować dziecko do MRI?

Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, aby odpowiednio zareagować na to, co się dzieje, rodzice powinni przygotować go z wyprzedzeniem: powiedz mu, jak dzieci wykonują MRI i zapewniają go, że nie jest wcale przerażający i nie boli. Jeśli Twoje dziecko jest zbyt aktywne i nie masz pewności, czy będzie w stanie pozostać w bezruchu przez tak długi czas, poinformuj o tym lekarza. Być może zaproponuje mu uspokojenie (przyjmowanie środków uspokajających, czyli środków uspokajających). Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 5 lat, lekarze zwykle zalecają poddanie dziecka procedurze MRI w znieczuleniu ogólnym. W tym przypadku wstępny Czy to możliwe, aby dzieci mrt konsultacje z anestezjologiem, a ponadto rodzice będą musieli podpisać dokument potwierdzający zgodę na prowadzenie tomografii w znieczuleniu.

MRI wykonuje się także na niemowlęciu stosując znieczulenie. W takim przypadku dziecko karmione naturalnym pokarmem powinno być karmione nie później niż 2 godziny przed zabiegiem.

Wnioski z wyników badania są przekazywane rodzicom natychmiast po zakończeniu procedury MRI. Lekarzowi prowadzącemu należy zapewnić interpretację wyników i dalsze leczenie (jeśli to konieczne).