Nordic walking jest dość popularnym obszarem w sporcie i wśród wszystkich grup wiekowych. Zasady nordic walking z kijami są proste i mogą być opanowane przez wszystkich, w razie potrzeby. Ten widok fitness Coś jak chodzenie na nartach, ale mimo to ma swoją własną charakterystykę.

Zalety Nordic Walking

Dzięki treningowi możesz poprawić kondycję mięśni pleców i obręczy barkowej. Naukowcy przeprowadzili badania, zgodnie z którymi około 90% wszystkich mięśni bierze udział w nordic walking, a 70% bierze udział w normalnym wysiłku fizycznym. Ten rodzaj sprawności pomaga w zrównoważeniu i koordynowaniu ruchów. Przy regularnych sesjach obniża się poziom cholesterolu, praca jelit i metabolizm jest normalizowany.

Jak uprawiać nordic walking?

Specjaliści w tej formie fitness zalecają ćwiczyć co najmniej 2 razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny. Jeśli chcesz, możesz trenować codziennie.

Podstawowe zasady chodzenia po skandynawsku i jego zalety:

  1. Aby rozpocząć, jak w każdym innym sporcie, musisz rozgrzać się. Są specjalne ćwiczenia z pałeczkami, ale jeśli chcesz, możesz stworzyć własny kompleks.
  2. Ważna zasada skandynawskiego chodzenia - koniecznie sprawdź stan wierzchowców. Konieczne jest dostosowanie długości pasków trzymających patyki w dłoniach.
  3. Na początku treningu należy oddychać przez nos, a następnie przejść do jamy ustnej. Zaleca się przestrzegać rytmu oddychania: wdychać przez dwa kroki i wyjść po czwartym.
  4. Trening powinien zakończyć się głębokimi wydechami i ćwiczeniami rozciągającymi.

Technika i zasady chodzenia z kijkami Nordic są dość proste. Najpierw krok jest wykonywany prawą stopą, a jednocześnie lewy drążek jest wyprowadzany w tym samym czasie. Musi odepchnąć się od ziemi i zrobić krok lewą stopą. Kolejne naciśnięcie wykonuje prawy drążek. Najlepiej rozpocząć trening w miękkim śniegu, wtedy zajęcia na ziemi będą łatwe.