W XVI wieku pasterz Diego Alpy na górze Cerro Rico (Cerro Rico), odkryto wlewkę ze srebra. Od tego momentu nowy etap w życiu niesamowitego miasta Potosí , w którym zaczęli wydobywać złoża metali szlachetnych, co przyniosło niesamowite bogactwo hiszpańskiemu imperium. Obecnie historię wydobycia i produkcji monet można zobaczyć w Muzeum Mennicy (Casa de la Moneda).

Fakty historyczne

Otwarcie mennicy nastąpiło w lipcu 1773 roku. Początkowo planowano budowę nowego budynku, ale następnie postanowiono rozbudować oryginalny kompleks, na który zaproszony został słynny ówczesny architekt, Salvador de Vila.

W 1869 roku silniki parowe sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych ostatecznie zastąpiły zwierzęta, a 1,909 par zastąpiono elektrycznością. W 1951 roku wydano tu ostatnią monetę. Źródła metali szlachetnych zostały wyczerpane.

Dziś Casa de la Moneda ma ogromny zbiór wartości historycznych: monety z różnych krajów i epok, obrazy znanych artystów, biżuteria, zabalsamowane mumie i sprzęt do bicia pieniędzy.

Серебрянные изделия

Eksponaty mennicy w Boliwii

Trasa rozpoczyna się na drugim piętrze, na którym znajdują się obrazy z Pisma Świętego. Głównym eksponatem w sali jest płótno przedstawiające górę Cerro Rico, z historią wykrywania srebra.

Изображение Cerro RicoКартиныЭкспонаты

Następny pokój poświęcony jest historii produkcji monet. Pierwsze z nich były raczej prymitywne i niechlujne, ponieważ zastosowano elementarne ręczne stemplowanie i składało się ono z 93% srebra. Z upływem czasu ilość metali szlachetnych spadła do 73%, a za siłę w monetach zaczęto dodawać miedź.

W tym pokoju znajdują się również formy i medale z różnych epok. Hiszpanie przywieźli z Europy drewniane maszyny, za pomocą których można było toczyć wlewki w cienkie prześcieradła. Mechanizmy te zostały uruchomione za pomocą mułów pracujących pod nadzorem nadzorców. W takich warunkach (dzień pracy w zamkniętej przestrzeni) życie osłów było niestety trudne i krótkotrwałe. Teraz w muzeum na różnych piętrach można zobaczyć wypchane zwierzęta i zachowany sprzęt.

Коллекция монетМеханизм для чеканкиМеханизмы

W instytucji znajduje się hala odlewni. Tutaj zobaczysz postacie ucznia i rzucającego, a także prawdziwe instrumenty, które mają ponad 200 lat. Odwiedzających przyciąga kupa drewna opałowego z ogniem, który symbolizuje topnienie metalu. W muzeum i pokojach znajdują się produkty ze srebra: od ukrzyżowania do rycerskiej zbroi.

Muzeum prezentuje również bogatą kolekcję minerałów (ponad 3000 próbek) zebranych z całego kraju. Głównym eksponatem jest "Boliviano" - największy kryształ w Boliwia .

БоливианоЛитейный цехРабы

Przechowywany na terenie Mennicy i znalezisk archeologicznych odkrytych podczas wydobywania srebra. Tutaj możesz zobaczyć szczątki zwierząt, szkielety ludzi, naczynia itp.

Należy zauważyć i schemat rozwoju cywilizacyjnego, dokonany w XIX wieku. Reprezentuje chronologię od stworzenia Ziemi i wypędzenia z raju Adama i Ewy do najnowszych odkryć naukowych dokonanych przez ludzkość.

Na terenie mennicy Eugenio Moulon stworzył symbol miasta - portret mężczyzny, którego pół twarzy zdobi uśmiech, a drugi - zniekształca grymas. Ta maska ​​to Mascaron, który jest przedstawiony na wielu pamiątkach z miasta Potosí .

Маска МаскаронСхема развития цивилизации

Funkcje wizyty

Koszt przyjęcia to 50 boliviano, a za możliwość fotografowania trzeba zapłacić kolejną 20. Według lokalnych standardów nie jest to tanią przyjemnością. Ale, według wielu ekspertów, jest to jedno z najlepszych muzeów w Ameryce Łacińskiej, gdzie warto jechać.

Możesz odwiedzić Mennicę tylko wraz z przewodnikiem, a grupy przychodzą na czas. Wycieczki w języku angielskim odbywają się o 10:30 i o 14:30.

Na miejscu znajduje się kawiarnia, w której można wypić kawę i przekąskę. Na parterze dostępny jest bezpłatny dostęp do Internetu.

Jak dostać się do mennicy w Boliwii?

Terytorium muzeum jest dość duże, zajmuje cały blok i znajduje się w historycznym centrum Potosi, w pobliżu placu w dniu 10 listopada. Nie będzie trudno tu dotrzeć. Do mennicy można dotrzeć pieszo, samochodem lub publicznością transport , który porusza się w kierunku środka.

Внутренний двор