Cerro Rico de Potosi - góra w Boliwia z dużą zawartością cyny, ołowiu, miedzi, żelaza i srebra. Góra Cerro Rico została przypadkowo odkryta w 1545 r. Przez Indian Diego Huallpa, dosłowne tłumaczenie jej nazwy oznacza "Rich Mountain". Wysokość Cerro Rico w momencie otwarcia wynosiła 5183 m, a obwód - 5570 m.

Informacje ogólne

Jak już wspomniano powyżej, góra Cerro Rico została odkryta w 1545 r., A rok później u jej podnóża założono miasto Potosí . Początkowo zamieszkiwało go niecałe dwustu Hiszpanów i około 3000 Indian, którzy pracowali dla nich, a po 2,5 dekadach liczba mieszkańców miasta wzrosła do 125 000. Górnicze miasto nie wyróżnia się żadnym konkretnym stylem architektonicznym, ponieważ nikt nie liczył na długą pracę kopalni i założono, że mieszkanie jest tymczasowe.

Praca kopalni Cerro Rico wtedy i teraz

Inna nazwa góry Cerro Rico w Boliwii to "Bramy piekieł" i nie jest to przypadek: naukowcy uważali, że około 8 milionów pracowników było ofiarami kopalni od XVI wieku. W okresie aktywnego wydobycia srebra praca w kopalniach stała się obowiązkiem - Indianie musieli corocznie dostarczać 13 500 własnych plemion.

Współczesne warunki pracy niewiele różnią się od pierwotnych: górnicy pracują od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych, praktycznie do wyczerpania, w kopalniach jest mało tlenu, słabe oświetlenie, większość prac wykonywana jest ręcznie z użyciem przestarzałych narzędzi, a nie ma toalet. Górnicy pozostają głodni do końca zmiany. Jedynym źródłem energii przez cały dzień roboczy jest sucha herbata, którą wielu pracowników żuje. Z powodu takich warunków pracy tylko niewielka część górników Potosi przetrwała 40 lat.

Obecnie, dzięki aktywnej pracy, góra Cerro Rico stała się 400 m poniżej swojej pierwotnej wysokości, ale górnicy, pomimo ryzyka zawalenia, kontynuują swoją pracę, ponieważ nie ma alternatywnych rodzajów zarobków w Potosi.

Jak się tam dostać?

Cerro Rico znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Potosi, więc musisz udać się do góry stąd. Spośród wielu dużych miast w Boliwii, Potosi odwiedzają regularne autobusy lub taksówki o ustalonej trasie. Opłata zależy od odległości i komfortu autobusu (czasami opłata w nowym autobusie jest dwa razy wyższa niż w przypadku zwykłej taryfy). Aż do samej góry Cerro Rico Potosí organizowane są wycieczki. Najlepszy ze wszystkich wycieczka zostaną zakupione w hotelu: zostaniesz zabrany na miejsce, biorąc pod uwagę niezbędny sprzęt, a przewodnik poprowadzi kopalnie i opowie historię tego miejsca.

В шахтахУлочки ПотосиШахтеры