W Czarnogóra jest jedyną sztuczną wyspą Dziewicy na rafie na całym Adriatyku. Ma jeszcze dwa imiona: Matkę Boga na skale lub Gospę od Skrpjela (Gospa od Skrpjela).

Informacje ogólne

Wyspa znajduje się w Zatoce Kotorskiej, w pobliżu miasta Perast i w 115 m od wyspa St. George . Początkowo na tym miejscu była mała rafa. Wyspa została utworzona w 1630 roku przez zalanie złapanych i starych statków, które zostały załadowane kamieniami. Ponadto każdy przejeżdżający statek był zmuszony rzucić tam kamień. Proces ten trwał około 200 lat, a teraz całkowita powierzchnia płaskowyżu wynosi 3030 metrów kwadratowych. m.

Istnieje legenda, że ​​kiedyś dwaj marynarze zostali wyrzuceni podczas gwałtownej burzy. Kiedy odzyskały zmysły, odkryły tutaj cudowną ikonę Dziewicy, na cześć której później wzniesiono Świątynię Matki Bożej (Crkva Gospa od Škrpjela).

Вид на остров

Opis sanktuarium

Głównym atutem jest tu kościół rzymskokatolicki. Jego obecna forma zajęła w 1667 roku, kiedy została odbudowana po trzęsieniu ziemi. Świątynia ma 11 m wysokości i jest zbudowana w stylu bizantyjskim.

Dom Boży został ozdobiony przez różnych architektów, którzy stworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Tak więc, na przykład, słynny artysta Tripo Kokol był zaangażowany w malowanie łuków i ścian przez ponad 10 lat. Najsłynniejszym jego obrazem, który ma długość 10 m, jest "Wniebowzięcie Matki".

Obecnie świątynia jest prawdziwą skarbnicą, jest imponująca kolekcja obrazów, a także inne cenne i ciekawe eksponaty. Około 65 prac wykonanych z ropy, a dziś znajduje się w specjalnej galerii.

Экспонаты

W 1796 r. W świątyni wzniesiono marmurowy ołtarz wykonany przez genueńskiego rzeźbiarza Kapelano Antonio. Oto główna ikona Matki Bożej, wykonana przez Lovro Dobrishevicha w XV w. W kościele znajduje się słynne płótno Matki, haftowane przez miejscową rezydentkę Yasinta Kunik-Mayjovits.

Na ścianach znajduje się ponad 2500 srebrnych i złotych płytek "samogłoskowych". Ich miejscowi mieszkańcy poświęcili świątynię, by spełnić ich pragnienia i pozbyć się katastrof. W kościele znajduje się miejsce, w którym spoczywa duża liczba figurek, wykonanych w formie statków. Są to dary od żeglarzy, których patronuje Matka Boża na rafie.

Храм Co jeszcze zobaczyć na wyspie?

Na archipelagu znajduje się latarnia morska, sklep z pamiątkami i muzeum, w którym zapoznasz się z historią wyspy, różnymi artefaktami, a także opowiesz lokalne legendy. W kościele zakochane pary nadal są koronowane, a panny młode zawsze zostawiają swoje bukiety i wieńce ślubne przed obliczem Matki Bożej w nadziei na szczęście i dobrobyt rodziny.

Икона

Zwyczaj rzucania kamieniami w morze w pobliżu wyspy Dziewicy przetrwał do dziś. W ten sposób rozmiar archipelagu rozszerza się, a erozja terytorium ustaje.

Każdego roku, 22 lipca, tradycyjne święto - Fasinada (fasinada) odbywa się tutaj o zachodzie słońca. Tego samego dnia odbywają się regaty na główny puchar uroczystości, podczas których żeglarskie jachty i łodzie biorą udział w całym akwenie. Wyścig odbywa się w pamięci bogatej historii morskiego Perast.

Общий вид

Jak dostać się na wyspę Dziewicy na rafie?

Od Podgorica do miasta Perast można dojechać autobusem lub samochodem na drodze numer 2, E762, M6, M2.3 lub E65 / E80, odległość wynosi 120 km. Z najbliższej miejscowości na wyspę podróżni surfują po morzu łodzią, koszt to 5 euro za osobę w obie strony.