Podczas analizy moczu ustalić skład chemiczny, ocenić właściwości fizyczne moczu. Zgodnie z zawartością tego płynu biologicznego ocenia się pracę układu moczowo-płciowego. Więc zwykle płaski nabłonek w moczu powinien być obecny w pojedynczej ilości.

Czym jest nabłonek płaskonabłonkowy?

Nabłonek nabłonka jest warstwą, pojedynczą warstwą komórek, które wyścielają błony śluzowe układu moczowo-płciowego, przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Prawie wszystkie gruczoły dokrewne składają się z tych komórek w ludzkim ciele. Same komórki tej warstwy są małe i spłaszczone. W układzie moczowo-płciowym znajdują się w dolnej części u mężczyzn (moczowody) i u moczowod, u kobiet - w pochwie. Nabłonek nabłonka znajduje się w moczu kobiet, trafiając bezpośrednio z jamy pochwy.

Płaski nabłonek w moczu - co to znaczy?

W wydalonym moczu badanie mikroskopowe ujawnia trzy typy komórek nabłonkowych:

 • nabłonek łuskowaty;
 • przechodnie;
 • nerkowy.

Komórki nabłonka płaskiego w moczu są obecne w pojedynczej ilości. Przechodząc przez nerki i moczowody, inne części układu, mocz wchodzi w kontakt z tymi strukturami komórkowymi, z których niektóre są obierane i wydalane. U mężczyzn płaskie komórki nabłonkowe w moczu są zwykle nieobecne (w rzadkich przypadkach opuszczają cewkę moczową w niskim stężeniu). U kobiet w analizie moczu zawsze obecne są pojedyncze komórki nabłonka płaskonabłonkowego, ponieważ mogą one częściowo dostać się z pochwy.

Analiza moczu - płaski nabłonek

Płaski nabłonek w moczu u kobiet nie ma dużej wartości diagnostycznej - jest zawsze obecny. Jednak znaczny wzrost stężenia tych komórek w próbkach moczu często wskazuje na proces zapalny lub zakaźny w układzie moczowo-płciowym. W takich przypadkach kobietom zleca się kompleksowe badanie, wraz z ustaleniem prawdopodobnej przyczyny zwiększenia liczby tych komórek w próbie. Należy pamiętać, że obiektywność prowadzonych badań wynika często z przestrzegania zasad pobierania moczu.

Jak zdać test moczu dla kobiet?

Wiedząc, jak zdać test na mocz, kobieta może uratować się przed ponownym badaniem.

Aby uzyskać obiektywne dane, potrzebujesz:

 1. Przed zabiegiem pobierania próbki moczu należy trzymać toaletę zewnętrznych narządów płciowych (wymyć).
 2. Przygotuj suchy słoik (najlepiej specjalny sterylny pojemnik do analiz z apteki).
 3. Do badań konieczne jest zebranie średniej porcji moczu (nie mniej niż 50 ml).
 4. Po pobraniu próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.
 5. W okresie przepływu menstruacyjnego analiza nie jest przeprowadzana.

Aby zapobiec przedostawaniu się płaskich komórek nabłonka do moczu z jamy pochwy, doświadczeni ginekolodzy doradzają pacjentom małą sztuczkę. Przed pobraniem moczu, po umyciu dokładnie wycierając krocze, należy włożyć higroskopowy tampon do pochwy. Po zakończeniu procedury jest usuwany. Ta prosta manipulacja pomaga wyeliminować nawet pojedynczy płaskonabłonkowy nabłonek w moczu i eliminuje ponowną analizę.

плоский эпителий

Płaski nabłonek w moczu - norma u kobiet

Jak zauważono powyżej, kobiety zawsze mają płaski nabłonek w moczu, którego szybkość nie przekracza 10 jednostek. Przy mikroskopii próbki materiału asystent laboratoryjny zlicza liczbę komórek obecnych w polu widzenia mikroskopu. Przekroczenie stężenia tych komórek w moczu jest objawem zaburzenia patologicznego i wymaga dodatkowego badania.

Zwiększył się płaski nabłonek w moczu - przyczyny

Jeśli komórki nabłonka płaskiego w moczu są podwyższone, lekarze przepisują kompleks środków diagnostycznych mających na celu ustalenie przyczyny naruszenia. Często takie odchylenie od normy może być:

 1. Wpływ na błony śluzowe wirusów dróg moczowych, grzybów, infekcji (zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza ).
 2. Zaburzenia przemiany materii w tkankach nerkowych, które są wywołane przez niepowodzenie procesów metabolicznych prowadzących do dysfunkcji nerek, skazę solną (krystaluria).
 3. Wynik długotrwałego leczenia.
 4. Cewki moczowej o dowolnej etiologii.

Warto zauważyć, że często zwiększenie stężenia komórek łuskowych w moczu jest tymczasowe. Przed rozpoczęciem leczenia i dalszej diagnostyki lekarze często przeprowadzają ponowną analizę. Obecność dwóch negatywnych wyników jest wskazaniem do aktywnych działań diagnostycznych i terapeutycznych, których charakter zależy od wstępnej diagnozy.

Nabłonek w moczu - leczenie

Plan leczenia jest bezpośrednio zależny od tego, co spowodowało wzrost liczby komórek nabłonkowych w analizie. Wiele płaskich nabłonków w moczu często znajduje się w chorobach zakaźnych układu moczowego. W takich sytuacjach podstawą leczenia są leki przeciwbakteryjne, które wybiera się zgodnie z rodzajem patogenu. Wśród antybiotyków często stosowanych w urologii:

Aby utrzymać obronę organizmu, zwiększyć odporność lokalną, lekarze przepisują leki immunostymulujące:

 • Immunal;
 • Immunomax.

W kompleksowym leczeniu chorób układu moczowo-płciowego stosuje się również:

Płaski nabłonek w moczu podczas ciąży

Lekarze zwracają szczególną uwagę na ten parametr podczas ciąży. W okresie narodzin dziecka układ moczowy kobiety działa w trybie podwyższonym, a wszelkie zmiany zachodzące w ciele wpływają na jego funkcjonowanie. Okres ten charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu, co powoduje dodatkowe złuszczanie nabłonka płaskonabłonkowego. Ponadto rosnąca macica wywiera nacisk na narządy układu moczowego, zmieniając ich zwykłą topografię. W wyniku tych zmian nabłonek nabłonkowy w moczu często jest fizjologicznie podwyższony.

Lekarze pozwalają na obecność w analizie moczu nie więcej niż 5 komórek nabłonka płaskonabłonkowego. Wzrost tego wskaźnika powoduje niepokój lekarzy. Przeprowadzają okresowe badania moczu, monitorują stan kobiety w ciąży. Podniesiony nabłonek łuski w moczu może wskazywać na patologie takie jak:

 • zapalenie pęcherza;
 • zapalenie cewki moczowej;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek.